IPTV tartışması (2)

Geçen hafta başladığımız IPTV konusuna, düzenlemeler boyutuyla devam edelim. IPTV konusunda Avrupa Birliği düzenlemeleri çeşitli direktifler tarafından belirleniyor. Bunlar arasında AB Yetkilendirme Direktifi, AB Erişim Direktifi ve AV Evrensel Hizmet Direktifi bulunuyor. Ayrıca Avrupa Sınırötesi Televizyon Direktifi de genel anlamda yayıncılık alanında düzenlemeler içerdiği için IPTV konusuyla ilişkili olarak değerlendirilebilir.
• • •
Genel olarak bakıldığında IPTV düzenlemelerinde üç kesitin olduğunu düşünmek durumundayız. Birinci olarak, hizmeti doğrudan sürdürümcülere belli bir bedelle satacak olan IPTV platform işletmecilerini ele alalım. Bu tür plaftorm işletmecileri, genel olarak ülkedeki ve ülke dışındaki çeşitli televizyon kanallarını bir araya getirip, onları internet üzerinden sürdürümcülere sunmak işini gerçekleştirecekler. Ayrıca kişisel vidyo kayıt hizmeti, izleme başına ödemeli programları ve belki de özel olarak IPTV için kurulmuş televizyon kanallarını da sürdürümcülerine sunacaklar.
Bu kanallar doğrusal veya doğrusal olmayan yayınlar olabiliyor. Doğrusal (lineer) televizyon yayınları günün 24 saati ve haftanın yedi günü önceden belirlenmiş yayın yapan kanallara deniyor. Doğrusal olmayan yayınlarsa 24 saat olmayan ancak belli zamanlarla ve isteğe bağlı olarak içerik üreten yayıncıları kapsıyor.
• • •
Düzenlemenin ikinci boyutu burada devreye giriyor. IPTV platform işletmecisinin sunacağı televizyon kanalları hangileri olabilir? Bunların birinci grubunun televizyon kanalı olarak lisans almış olmaları gerekiyor. Ayrıca mali, idari ve teknik altyapılarınının da düzenleyiciler tarafından onaylanması gerekiyor. İkinci tür televizyon kanalları sadece IPTV için kurulmuş olan televizyon kanalları ortaya çıkabilir. Bunların da hangilerinin olabileceğini düzenleyici çerçevenin belirlemiş olması gerekiyor.
Öte yandan ister başka yollarla dağıtıma sunulan varolan televizyon kanalları olsun, ister IPTV hizmeti için kurulmuş olan televizyonlar olsun, içerik düzenlemelerine konu olabilirler. Burada ülkeler arasında farklı yaklaşımlar ortaya çıkabiliyor. Bazı ülkeler internet üzerinden sunulan IPTV hizmeti için ayrı bir içerik düzenlemesi uygulamıyor, bazılarıysa uyguluyor.
• • •
Üçüncü düzey düzenlemeninse IPTV’nin ağ altyapısını veren kuruluşla ilgili olarak uygulandığı görülüyor. Örneğin Türkiye’de evlere kadar uzanan internet ağının sahibi Türk Telekom’un altyapısı. Türk Telekom TT-NET isimli kuruluşu aracılığıyla internet hizmetini veriyor. Eğer bir düzenleme gerçekleşmezse, doğal olarak TT-NET kendisinin dışında hiç kimseye IPTV platform işleticiliği yapma hakkını tanımaz.
Dolayısıyla düzenleyici kuruluşların diğer girişimcilerin TT-NET omurgasına bağlanarak IPTV hizmeti konusunda rekabet etmesi için düzenleyici ilkelerin belirlenmesi gerekiyor. Burada önemli bir ayrılık, ağa tam erişim ilkesinin düzenlemeler arasında yer alıp almaması. Ağa tam erişim rejimi, diğer işletmecilere istedikleri bölgelerde fiber-optik altyapısını geliştirerek doğrudan sürdürümcülere hizmet pazarlanabilmesini mümkün kılıyor.
• • •
Yukarıda ana hatlarını vermeye çalıştığımız düzenleme kapsamı genellikle yayıncılık düzenlemesini yapan kuruluşlarla telekomünikasyon alanında düzenleme yapan kurumlar arasında yetkilerin paylaşılmasını gerektiriyor. Yayıncılık alanındaki düzenlemeler genel  olarak radyo ve televizyon istasyonlarının düzenlenmesiyle ilgili. Türkiye’de bu işi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yerine getiriyor. Telekomünikasyon alanındaki düzenlemelerse  Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu tarafından yürütülüyor.

BİZİ TAKİP EDİN

359,923BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,163TakipçiTakip Et
7,876AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL