Anasayfa ARŞİV IPTV tartışması (3)

IPTV tartışması (3)

IPTV’ye ilişkin olarak uluslararası düzeydeki düzenlemelere yaklaşımı özetledikten sonra sözü Türkiye’ye getirmiştik. Bu konuda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yanında Bilgi Teknolojileri Kurumu (eski Telekomünikasyon Kurumu) ülkemizde önde gelen iki önemli yapı olma özelliğini taşıyor. IPTV konusu iki yıldır gündemde olmasına karşın bu konuya ilişkin bir düzenleme henüz yok.
Türk Telekom’un yavru firması olan TT-Net’in önümüzdeki eylül ayında başlatacağı IPTV uygulamasınınsa deneysel olmak koşuluyla Bilgi Teknolojileri Kurumu’ndan yetki aldığı biliniyor. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nce geçtiğimiz ay düzenlenmiş olan IPTV Sempozyumu’nda RTÜK ve çeşitli özel sektör oyuncuları bir araya geldiler ve konuyu tartıştılar. TT-Net yetkilisininse toplantıdan birkaç gün önce katılımdan vazgeçtiği açıklandı. Nedenini bilemiyoruz…
• • •
RTÜK İzin ve Tahsisler Daire Başkanı Yılmaz Kesmeci, sempozyumda sunduğu bildiride kurumunun atölye çalışmalarında oluşan bazı fikirleri dile getirdi ve BTK ile görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. Kesmeci’nin açıklamalarına göre Türkiye’deki düzenlemeler AB’dekilere koşutluk taşıyacak ancak tüm gereklilikleri ancak tam üye olununca yerine getirilecek.
Kesmeci’nin sunuşundan ve sorulara verdiği yanıtlardan ortaya çıkan eğilimin, geçen hafta yazımızda yer alan üç düzeyden en az ikisinde RTÜK’ün görev üstlenmesi gerektiği yönünde. Uluslararası uygulamalarla da uyumlu olan bu yaklaşıma göre IPTV’deki üç katmandan birincisinde (televizyon kanalı oluşturma) bütün yetkinin RTÜK’te olması gerektiği savunuluyor.
• • •
İkinci katman olan televizyon kanallarını ve hizmetlerini bir araya getiren platform işleticisi (kümeleme işlevi) konusunda da  RTÜK’ün yetkileri BTK ile paylaşmak istediği anlaşılıyor. Üçüncü katman olan ağ altyapı işletmeciliğindeyse yetkinin BTK’de olması uygun görülüyor. Dolayısıyla yayıncı televizyon kuruluşlarının düzenlemesi bütünüyle RTÜK’te, platform işletmecilerinin (sürdürümcünün ücret ödeyeceği kümelemeyi yapan kuruluş) hem RTÜK hem de BTK tarafından; altyapı işletmecisi olan Türk Telekom’un düzenlemesinin de bütünüyle BTK tarafından gerçekleştirilmesi öngörülüyor.
Yayıncı kuruluşların yükümlülükleri üç düzeyde değerlendirilebilir. Teknik hizmet altyapısı, idari yapılanması ve mali yapılanması. Dolayısıyla IPTV’de yer almak isteyen televizyon kanallarının (halen havadan veya kablodan yayın yapanlar yanında yeni IPTV kanallarının) bu gereklilikleri yerine getirmesi beklenecek. Bu konunun bir yönetmelikle düzenlenmesi isteniyor.
• • •
Yönetmeliğin açığa kavuşturması beklenen bir başka unsur da düzenli (lineer) televizyon yayınlarıyla (non-lineer) televizyonlar arasındaki usul ve esasların neler olacağının belirlenmesi. Düzenli yayınlar programı, önceden bilinen ve 24 saat devam eden yayınlar olarak anlaşılıyor. Düzenli olmayan televizyon yayınıysa günün belli saatlerinde yapılan yayınlar. Doğrudan olmayan televizyon yayınları yapacak kuruluşlar için de bazı gerekliliklere uyması beklenecek. Örneğin bir üniversite IPTV kanalı kurmak isterse gene de bir A.?. yapısını oluşturması gerekecek. Ayrıca idari yapı ve teknik donanım yeterliliği de RTÜK tarafından incelenecek.
Televizyon kanallarının ve diğer hizmetlerin kümelemesi işini gerçekleştirecek olan IPTV platform işleticilerinin öncelikle Internet Hizmet Sağlayıcı (ISP) ruhsatına/iznine sahip olması isteniyor. Belli teknik ve mali gereklilikleri yerine getiren tüm ISP’lerin platform işleticisi olma hakkına sahip olacağı savunuluyor. Bu kuruluşlardan Türk Telekom’un yerel döngüdeki bakır kabloları kiralayıp hizmet vermeleri bekleniyor. Bu konudaki düzenlemeleri de Bilgi Teknolojileri Kurumu yerine getirecek. Bunların başında arabağlantı ücretlendirmesi olacak.

 

- Reklam -

SON HABERLER

Afyonkarahisar’da işçileri taşıyan minibüs devrildi: 7 yaralı

Afyonkarahisar'da inşaat işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 7 kişi yaralandı.

İmamoğlu: Meydan okuyorum, 39 ilçede seçim yenilensin

Ekrem İmamoğlu, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında soruları yanıtladı....

Aydın’da kadın cinayeti: Eşini bıçaklayarak öldüren erkek tutuklandı

Aydın'ın Çine ilçesinde tartıştığı eşini bıçaklayarak öldüren kişi tutuklandı.

AB Komisyonu araştırması: Erasmus yapanların iş bulma şansı daha fazla

AB Komisyonu'nun Pazartesi günü Brüksel'de açıkladığı iki ayrı araştırmanın sonuçları, Erasmus programına...

Bahçeli, otomobiline klip çekti

MHP'nin sosyal medya hesaplarından, Bahçeli'nin kullandığı 1988 model Volvo marka 740 GL klasik...

MEB: YKS’de değişim en erken 2024’te ele alınabilir

Milli Eğitim Bakanlığından, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) 2024'ten önce değişiklik olabileceği yönündeki...

BDDK’den 100 bin dolar üzeri döviz alımlarına ‘tarih farkı’ hamlesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüm bankalara 100 bin dolar ve...

İBB, ‘Suriyelilere özel mezarlık’ iddiasını yalanladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), "İstanbul'da Suriyelilere özel mezarlık alanı" başlıklı haberin gerçek...

CHP’de 23 Haziran seçimleri için vekillere görevlendirme

CHP, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için çalışma düzeni oluşturdu;...

Soylu muhtarlarla buluştu: Siyasal ve ideolojik kavganın başlamasından endişe ediyorum

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beykoz Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde muhtarlarla bir araya...

Sonraki haber