IPTV tartışması (3)

IPTV’ye ilişkin olarak uluslararası düzeydeki düzenlemelere yaklaşımı özetledikten sonra sözü Türkiye’ye getirmiştik. Bu konuda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yanında Bilgi Teknolojileri Kurumu (eski Telekomünikasyon Kurumu) ülkemizde önde gelen iki önemli yapı olma özelliğini taşıyor. IPTV konusu iki yıldır gündemde olmasına karşın bu konuya ilişkin bir düzenleme henüz yok.
Türk Telekom’un yavru firması olan TT-Net’in önümüzdeki eylül ayında başlatacağı IPTV uygulamasınınsa deneysel olmak koşuluyla Bilgi Teknolojileri Kurumu’ndan yetki aldığı biliniyor. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nce geçtiğimiz ay düzenlenmiş olan IPTV Sempozyumu’nda RTÜK ve çeşitli özel sektör oyuncuları bir araya geldiler ve konuyu tartıştılar. TT-Net yetkilisininse toplantıdan birkaç gün önce katılımdan vazgeçtiği açıklandı. Nedenini bilemiyoruz…
• • •
RTÜK İzin ve Tahsisler Daire Başkanı Yılmaz Kesmeci, sempozyumda sunduğu bildiride kurumunun atölye çalışmalarında oluşan bazı fikirleri dile getirdi ve BTK ile görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. Kesmeci’nin açıklamalarına göre Türkiye’deki düzenlemeler AB’dekilere koşutluk taşıyacak ancak tüm gereklilikleri ancak tam üye olununca yerine getirilecek.
Kesmeci’nin sunuşundan ve sorulara verdiği yanıtlardan ortaya çıkan eğilimin, geçen hafta yazımızda yer alan üç düzeyden en az ikisinde RTÜK’ün görev üstlenmesi gerektiği yönünde. Uluslararası uygulamalarla da uyumlu olan bu yaklaşıma göre IPTV’deki üç katmandan birincisinde (televizyon kanalı oluşturma) bütün yetkinin RTÜK’te olması gerektiği savunuluyor.
• • •
İkinci katman olan televizyon kanallarını ve hizmetlerini bir araya getiren platform işleticisi (kümeleme işlevi) konusunda da  RTÜK’ün yetkileri BTK ile paylaşmak istediği anlaşılıyor. Üçüncü katman olan ağ altyapı işletmeciliğindeyse yetkinin BTK’de olması uygun görülüyor. Dolayısıyla yayıncı televizyon kuruluşlarının düzenlemesi bütünüyle RTÜK’te, platform işletmecilerinin (sürdürümcünün ücret ödeyeceği kümelemeyi yapan kuruluş) hem RTÜK hem de BTK tarafından; altyapı işletmecisi olan Türk Telekom’un düzenlemesinin de bütünüyle BTK tarafından gerçekleştirilmesi öngörülüyor.
Yayıncı kuruluşların yükümlülükleri üç düzeyde değerlendirilebilir. Teknik hizmet altyapısı, idari yapılanması ve mali yapılanması. Dolayısıyla IPTV’de yer almak isteyen televizyon kanallarının (halen havadan veya kablodan yayın yapanlar yanında yeni IPTV kanallarının) bu gereklilikleri yerine getirmesi beklenecek. Bu konunun bir yönetmelikle düzenlenmesi isteniyor.
• • •
Yönetmeliğin açığa kavuşturması beklenen bir başka unsur da düzenli (lineer) televizyon yayınlarıyla (non-lineer) televizyonlar arasındaki usul ve esasların neler olacağının belirlenmesi. Düzenli yayınlar programı, önceden bilinen ve 24 saat devam eden yayınlar olarak anlaşılıyor. Düzenli olmayan televizyon yayınıysa günün belli saatlerinde yapılan yayınlar. Doğrudan olmayan televizyon yayınları yapacak kuruluşlar için de bazı gerekliliklere uyması beklenecek. Örneğin bir üniversite IPTV kanalı kurmak isterse gene de bir A.?. yapısını oluşturması gerekecek. Ayrıca idari yapı ve teknik donanım yeterliliği de RTÜK tarafından incelenecek.
Televizyon kanallarının ve diğer hizmetlerin kümelemesi işini gerçekleştirecek olan IPTV platform işleticilerinin öncelikle Internet Hizmet Sağlayıcı (ISP) ruhsatına/iznine sahip olması isteniyor. Belli teknik ve mali gereklilikleri yerine getiren tüm ISP’lerin platform işleticisi olma hakkına sahip olacağı savunuluyor. Bu kuruluşlardan Türk Telekom’un yerel döngüdeki bakır kabloları kiralayıp hizmet vermeleri bekleniyor. Bu konudaki düzenlemeleri de Bilgi Teknolojileri Kurumu yerine getirecek. Bunların başında arabağlantı ücretlendirmesi olacak.

 

BİZİ TAKİP EDİN

360,158BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,349TakipçiTakip Et
7,986AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL