İran'dan ABD'nin yaptırımına büyük tepki: Kırmızı çizgi aşıldı misilleme yapacağız
14.01.2018 08:57 DÜNYA
ABD’nin, İran’ın yargı erki başkanı Laricani’yi yaptırım listesine almasına İran büyük tepki gösterdi. Dışişleri’nden yapılan açıklamada “Kırmızı çizgi aşıldı. Misilleme yapacağız” denildi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini ‘son kez’ uzatması kararına ilişkin, nükleer anlaşmanın müzakereye açık olmadığını söyledi. Sosyal medya hesabı Twitter üzerinden Trump’ın kararını değerlendiren Zarif, “Nükleer anlaşma, yeniden müzakereye açık değil” paylaşımında bulundu.

Zarif, Trump’ın nükleer anlaşmaya yönelik siyasetini eleştirerek, ABD’yi, birçok muhatabı olan nükleer anlaşmanın şartlarına bağlı kalmaya çağırdı. İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, nükleer anlaşmanın “hiçbir şart altında” yeniden müzakereye açılamayacağı vurgulanarak, “İran ne şimdi, ne de gelecekte, anlaşmada hiçbir değişimi kabul etmeyecektir” ifadesine yer verildi.

Laricani yaptırım listesine eklendi
İran Dışişleri Bakanlığı ayrıca, ABD’nin nükleer anlaşma kararıyla eşzamanlı olarak açıklanan yaptırım uygulanacak şahıs ve kuruluşlar listesinde, İran Yargı Erki Başkanı Sadık Amoli Laricani’nin yer almasına tepki gösterdi. Laricani’nin listede yer almasının, ‘uluslararası toplumda tüm kırmızı çizgilerin aşılması’ olarak nitelendirildiği açıklamada, “Yakında çok ciddi bir karşılık verilecektir ve bunun sorumlusu da Amerika’dır” denildi.

ABD’nin İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın yaptırımlara ilişkin maddesini iptal etmeyeceğini bildiren Trump yönetimi, ülkeye sağlanan yaptırım muafiyetinin 120 gün uzatıldığını açıklamıştı.

ABD Hazine Bakanlığı da, yönetimin nükleer anlaşmaya yönelik kararın açıklanmasının hemen ardından İran’da insan hakları ihlalleri, sansür ve silahlanma faaliyetlerine destek verdiği gerekçesiyle, aralarında Laricani’nin de bulunduğu 14 kişi ve kuruluşa yaptırım uygulanacağını açıklamıştı.

ABD, cuma günü ambargo listesine 14 kişiyi daha ekledi. Bu kişiler arasında İran’daki yargı erki başkanı Ayetullah Sadık Amuli Laricani de bulunuyor. Cuma günü ABD, İran’la nükleer anlaşmasının son bir kez daha uzatılacağını da açıkladı. ABD, nükleer anlaşma ardından İran’a yönelik ambargoları askıya almış olsa da; terörizm, insan hakları ve balistik füze sistemlerinin geliştirilmesiyle ilgili olarak İran’a yönelik cezalandırıcı tedbirlerine devam ediyor. ABD Maliye Bakanlığı, Laricani’nin mahkûmlara yönelik işkence ve kötü muameleden sorumlu olduğunu belirtti.

Rusya: Olumsuz değerlendiriyoruz
Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Moskova’nın Trump yönetiminin açıklamalarını olumsuz değerlendirdiklerini ve anlaşmaya engel olunması yönündeki her türlü girişime karşı çıkacaklarını ifade etti.

Trump’ın bu adımının uluslararası konularda müzakere edilebilirliği konusunda şüphe uyandırdığını belirten Ryabkov, ABD’nin İran’a yönelik yaptırım listesine 14 kişiyi daha eklemesinin endişe verici olduğunu ifade etti.
Ryabkov, “ABD’nin anlaşmadan çekilmesi tüm uluslararası anlaşmalar ve nükleer silahlardan arınma konusuna büyük zarar verir” dedi.

Ryabkov, Washington’ın dünkü açıklamalarının ABD’nin anlaşmadan çekilmeye yakın olduğu çıkarımına varmalarına yol açtığını belirtti.

Ryabkov “Giderek ABD içerisinde halihazırda anlaşmadan çekilme kararı alındığı ya da çekilmeye yakın olunduğu yönünde bir çıkarımına varıyoruz” ifadelerini kullandı.