İran: IŞİD'e attığımız füzeler Tahran saldırısına yanıt
19.06.2017 10:55 DÜNYA

İran’ın Suriye’de Pazar akşamı “IŞİD’e karşı düzenlediği füze saldırısı" tüm dünyada dikkat çekerken İran Devrim Muhafızları Sözcüsü Ramazan Şerif, operasyonun kısa bir süre önce Tahran’da gerçekleştirilen terör eylemlerine yanıt oluşturduğunu belirtti. Sözcü, Zülfikar füzelerinin kullanıldığı operasyonu “Irak ve Suriye devletleriyle koordinasyon içinde” gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Tesnim Haber Ajansına konuşan Ramazan Şerif, Devrim Muhafızlarının dün akşam gerçekleştirdiği füze operasyonunun detaylarını anlattı. Şerif’in verdiği bilgilere göre, 650 ile 700 km’lik mesafede olan hedefleri vuran 6 Balistik Füzenin kullanıldığı dün akşamki operasyona “Leylet’ül-Gadr” ismi verildi.

Şerif şunları söyledi:

“Kullandığımız füzeler çok güçlü füzelerdir ve Suriye’nin Deyrezzor bölgesini hedef aldığımız bu operasyonda düşmanın komutanlık merkezleri, depoları ve lojistik merkezlerini vurduk.”

“FÜZELER, IRAK ŞEMASINDAN GEÇEREK SURİYE’DEKİ HEDEFLERİ VURDU”

Devrim Muhafızları Sözcüsü, operasyonu “Teröristlerin Tahran’da gerçekleştirdiği eylemlere cevap anlamı taşıdığını” belirtirken de “Bu füzeler Irak semasından geçerek Suriye topraklarında hedeflerini vurmuşlardır. Bu füzelerin fırlatılmadan önce Suriye ve Irak devletleri ile koordinasyon yapılmıştır” sözlerini de kullandı.

Operasyonda kullanılan füzelerin isminin Zülfikar olduğunu açıklayan Sözcü, füzelerin hedefe ulaştığı anların kaliteli görüntüleri elimizde vardır” şeklinde konuştu.