İran parlamentosuna silahlı saldırı
07.06.2017 09:15 GÜNCEL
İran'ın başkenti Tahran'da sabah saatlerinde, önce İran parlamentosu sonra da Humeyni'nin türbesinde silah sesleri duyuldu. Parlamentodaki saldırıda bir güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği belirtildi.  Meclis'i basan 4 IŞİD'linin öldürüldüğü açıklandı.

İran'ın başkenti Tahran'da bugün iki noktada silahlı saldırı düzenlendi. İlk saldırı İran Meclisi'nde gerçekleşirken ikinci saldırı yaklaşık yarım saat sonra Ayetullah Humeyni Türbesi önünde düzenlendi. Meclis'te yaşanan çatışmada bir koruma görevlisi hayatını kaybetti. İkinci saldırının canlı bomba eylemi olduğu bildirildi. Tasnim haber ajansının haberine göre, "Meclis'te yedi kişinin öldüğü, dört kişinin de rehine alındığı" iddia edildi. ILNA ise sekiz kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ayrıca kendini türbede patlatan canlı bombanın kadın olduğu bildirildi. Reuters haber ajansı ise İran parlamentosundaki saldırganın üzerindeki bombalı yelekle intihar saldırısı gerçekleştiğini duyurdu. IŞİD, Amak Haber Ajansı aracılığıyla saldırıları üstlendi. İran İçişleri Bakan Yardımcısı, saldırganların, parlamentonun ana kapısından kadın kılığında girdiğini açıkladı. Meclis'i basan 4 IŞİD'linin öldürüldüğü açıklandı.

İlk saldırı Meclis'e

Sputnik Haber Ajansı'nın abonelerine servis ettiği haberde ise söz konusu saldırıda yaralanan iki kişinin de milletvekili olduğu ileri sürüldü. Tahran Milletvekili İlyas Hezreti saldırganlardan ikisinin kalaşnikof, birinin ise tabanca taşıdığını açıkladı. Meclis'teki saldırıda 7 kişinin öldüğü, 4 kişinin de rehine alındığı iddia edili

Bir saldırı da Humeyni'nin anıt mezarında

Tahran'ın güneyinde bulunan Humeyni'nin türbesinde canlı bomba saldırısı düzenlendi. Reuters'a göre Humeyni'nin türbesine ise 4 saldırgan girmeye çalıştı. Saldırganlardan birinin intihar bombacısı olduğu öğrenildi. Press TV, Humeyni'nin türbesine saldıranlardan birinin ise siyanür içerek intihar ettiğini aktardı. Canlı bombanın kadın olduğu bildirildi. Diğer saldırganın da öldürüldüğü bilgisi geldi.

iran-parlamentosunda-silah-sesleri-298746-1.

Saldırganlardan biri siyanür ile intihar etti

Press TV, Humeyni'nin türbesine saldıranlardan birinin siyanür içerek intihar ettiğini aktardı.

Reuters muhabiri: Devrim Muhafızları güçlenecek

CNN Türk'te canlı yayına katılan Reuters muhabiri Perisa Hafizişunları söyledi:

"Bu konu İran'da olayları karıştıracak. Devrim Muhafızları güçlenecek ve baskı artacak."

Uzman görüşü: Suudi Arabistan bunu yapıyor

Yaşanan saldırıları Habertürk TV'ye değerlendiren Prof. Dr. Ahmet Uysal, "Suudi Arabistan açık açık söylüyor. Çok üst düzey bir yetkili, savaşı İran'ı taşıyacağız demişti. Suudi Arabistan bu konuda tecrübelidir. Suudi Arabistan bunu yapıyor. Her ne kadar İran yönetimi kapalı bir rejim de olsa, internet çağında haber alınabiliyor ama biraz daha sağlıklı bilgiler almamız lazım. İran'ın şahin bir yönetim anlayışı var. Bu hem mezhep hem de milliyetçilikle beslenen bir anlayış. Bu terör saldırısından sonra nasıl bir tavır sergileyecekleri önemli. Ben çatışmanın devam edeceğini düşünüyorum. İki seçenek var. Biri Suudi Arabistan'a mesaj vermek diğeri Amerika'ya mesaj vermek" ifadelerini kullandı.

Tahran Valiliği'nden açıklama

Humeyni Türbesi'ndeki saldırıyla ilgili Tahran Valiliği'nden de açıklama yapıldı. Açıklamada, saldırganlardan birinin Humeyni Türbesi önünde üzerindeki bombayı patlatarak bir işçinin ölümüne ve çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olduğu belirtildi.

İran'dan resmi açıklama

Başkenti Tahran'da düzenlenen eş zamanlı saldırıyla ilgili İran'dan ilk resmi açıklama geldi. İran İstihbarat Bakanlığı saldırıların terörist gruplar tarafından gerçekleştirildiğini duyurdu.