İranlı Süleymani ile ABD’li Mcgurk Barzani’yi ikna etti: Referandum ertelenebilir
14.09.2017 07:53 DÜNYA
Goran Hareketi’ne bağlı televizyon kanalına göre İran ve ABD, Barzani’ye Bağdat ile yeni anlaşma garantisi verdi

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nde (IBKY)25 Eylül’de yapılacağı duyurulan Bağımsızlık Referandumu’nun ertelenebileceği ileri sürüldü. IBKY’de faaliyet gösteren Goran Hareketi’ne ait KNN televizyon kanalının iddiasına göre İranlı general Kasım Süleymani ve ABD’nin IŞİD ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk IBKY Başkanı Mesut Barzani’yi “ikna” etti.

İddiaya göre Kasım Süleymani Erbil ve Süleymaniye’ye gitti. Barzani ikilinin baskısının ardından referandumu ertelemeye ikna oldu. Haberde İran ve ABD Barzani’ye Bağdat ile yeni bir anlaşma yapma garantisi de verdiler.

Irak Parlamentosu’nda önceki bağımsızlık referandumuyla ilgili yapılan oylamada “ret” kararı çıkmıştı. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, anayasaya aykırı referandumu tanımayacaklarını söylemiş, Türkiye, İran ve ABD, referandumun yapılmasına karşı çıktıklarını açıklamışlardı.

Önce Talabani ile görüştü
ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün, Irak’ın Süleymaniye kentinde Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yetkilileriyle bir araya geldiği açıklandı.

KYB sitesinden yapılan açıklamada, ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi McGurk’ün, Eski Irak Cumhurbaşkanı ve KYB Genel Sekreteri Celal Talabani’nin Süleymaniye’nin Debeşan bölgesindeki evinde parti yetkilileriyle görüştüğü belirtildi.
Irak Başbakanı Haydar El İbadi ile görüşmesinin hemen ardından Süleymaniye’ye geçen McGurk’un Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesud Barzani’yle bir araya gelmeden önce KYB’lileri ziyareti dikkat çekti.

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Douglas Silliman ve Erbil Başkonsolosu Ken Gross’un katıldığı görüşmede Talabani’nin eşi, KYB Politbüro üyesi Hero İbrahim Ahmed ve bazı yetkililer hazır bulundu.

Türkmenler boykot etti
Öte yandan Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC), Kerkük’e gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin kentteki etnik ve dini unsurlarla yaptığı toplantıyı boykot ettiği bildirildi.

ITC Başkan Yardımcısı ve Kerkük Milletvekili Hasan Turan yaptığı açıklamada, “Kerkük İl Meclisi’ndeki Türkmen üyeler, Barzani’nin başkanlığında yapılan toplantıyı boykot ederek katılmadı.” ifadelerini kullandı.

‘Kerkük’ün istikrara ihtiyacı var
Toplantıya katılmama kararıyla Barzani’ye karşı tavırlarını net bir şekilde ortaya koyduklarını belirten Turan, “Kerkük ve statüsü tartışmalı diğer bölgelerde referandumun yapılmasına karşı olduğumuzu açık bir şekilde ortaya koyduk.” dedi.
Turhan, Kerkük’ün daha fazla gerginliğe değil, istikrara ihtiyacının olduğunun altını çizdi.

***

Talabani Almanya’da
Eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani’nin sağlık kontrolü için Almanya’nın başkenti Berlin’e gittiği bildirildi. KYB’nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre; Talabani’nin sağlık kontrolü ve devam eden tedavisi nedeniyle Berlin’e gittiği belirtildi. Irak’ta iki dönem cumhurbaşkanlığı yapan Talabani, 17 Aralık 2012’de başkent Bağdat’ta beyin kanaması geçirmiş, bir gün sonra ambulans uçakla Berlin’e sevk edilmişti. Talabani 579 günlük tedavinin ardından 20 Temmuz 2014’te Süleymaniye’ye dönmüştü.