Anasayfa ARŞİV Irkçı partinin lideri tükendi

Irkçı partinin lideri tükendi

İsveç’in ırkçı partisi İsveç Demokratları’nın 1979 doğumlu parti lideri Jimmie Åkesson hastalık iznine ayrıldı. Doktor raporuyla bir süre parlamentodan ve partideki görevinden uzak duracak. Jimmie Åkesson’un kendi ifadesiyle doktora gitme sebebi seçim başarısına rağmen kendisini kötü hissetmesi oldu. Åkesson, liderliğini yaptığı partiyi 2010’da ilk kez, İsveç Parlamentosu’na soktu, 2014 Eylülü’nde yapılan seçimlerde partisi, İsveç’in üçüncü büyük partisi olarak Parlamento’ya girmeyi başardı. Sosyal Demokratlar ve Çevre Partisi’nin koalisyonuyla azınlık iktidarında şans bulamayan ırkçı parti, şu süreçte Meclis’teki kilit parti konumunda.

İsveç Demokratları’nın izinli lideri Åkesson’un şimdilik kasım sonuna kadar raporlu olduğu hastalığı tükenmişlik sendromu. Åkesson, seçimlerden sonra duraklayıp kendini dinleme şansı bulmuş, başarıya rağmen olması gerektiğinin aksine çok da iyi hissetmiyormuş. Doktoru Åkesson’un yaşadığı bu halsizliği  tükenmişlik sendromuna bağlamış. Åkesson bu ayrılık kararının doktorla birlikte verildiğini vurguluyor. Hastalık izninde olduğu sürenin uzama ihtimali de var. Parti, bir ikinci adam çıkardı. Mattias Karlsson geçici olarak İsveç Demokratları Partisi’nin liderliğini üstlenecek. Åkesson, Mattias Karlsson’un işleri son derece  iyi yönetebileceğinden emin içi rahat iznini kullanıyor.

Parti liderliğinin yıpratıcı olduğunu söyleyen Åkesson kendisini bu noktaya taşıyan süreci bir açık mektupla duyurdu. Seyahatler, stres, sürekli ev özlemi ama özellikle etrafta olan başka şeylerin enerjisinden çaldığını söyleyen Åkesson “Rakiplerimizin inatçı bir şekilde başarımızı durdurma isteği, medyaların birçok kez iğrenç kampanya gazeteciliği ve ekstremistlerin doyumsuz nefretleri buna örnek. Benim durumumda bunları üzerinden atmak için silkeleniyorum. Küfürler, tehditler, nefretler. Kendi kendime bunun kişisel olmadığını söylemeye çalışıyorum ve akıp gitmesini bekliyorum. Yüzeyde bu strateji çalışıyor gibi, en azından belli bir süre. Ama gerçekte derin izler bırakıyor. Yine de kendini kontrol altında tutmaya çalışıyorsun çünkü hedefinde seçim gecesi var. Biraz mesafeli olarak ve daha geniş bir bakış açısıyla iki seçeneğimin olduğunu görüyorum. Ya olduğu gibi devam edeceğim ki bu yakın zamanda iyice kötü duruma gelme riski olabilir veya kendimde derine inerek içimi temizleyerek ve tekrar geri dönmek için araçlar bulmayı seçeceğim.”

Kasım sonunda Åkesson, partinin başına dönmezse 3 Aralık’ta hükümetin parlamentodaki bütçe oylamasında yerine bıraktığı sefiri, Mattias Karlsson, İsveç Demokratları’nın başında olacak. Åkesson’un tüm sorumluluklarını yüklenen Karlsson’dan şaşırtıcı açıklamalar geliyor. Karlsson, hükümeti devirmeyi düşünebileceğini söylüyor. Sosyal Demokrat ve Çevre Partisi’nin azınlık koalisyonuyla kurulan hükümetin bütçesini geçirebilmesi için sağ blok partilerden ya da koalisyon dışı bıraktığı Sol Parti’den veya İsveç Demokratları’ndan destek alması gerekiyor.

Bütçe oylanmadan önce, sağ blok partiler de, Parlamento’ya bir gölge bütçe önerisiyle gelecek. Karlsson, hükümet bütçesine ve sağ kanattaki muhalefetin gölge bütçesine bakacağını ve kamuda çalışanların koşulları, emekliler, hüküm giymiş mahkûm politikalarına göre bir karar vereceklerini söylüyor. 49 milletvekiliyle İsveç Demokratları bir hükümet krizi yaratabilir. Bütçe geçmez ve hükümet krizi oluşursa, İsveç 90 günde tekrar seçime taşınacak. Mattias Karlsson kendisinin geçici liderliğinde partiyi genel seçime kadar götürebileceğini söylüyor ama ekliyor “Bu süreçte, Åkesson’un arkasında duramayacağı kararlar almayacağız.” Jimmie Åkesson ise ne zaman kendini iyi hissederse o zaman dönecek. 

SON HABERLER

Mea Culpa!(*)

Yaklaşık 50 yıldır ‘seçmenim’. 44 yıldır da bu meslekteyim. Hiç bu kadar...

‘Nafakaya sınır kadına şiddeti artırır’

İktidar Partisi ve MHP’nin süresiz nafaka uygulamasına karşı sınır getirme adımına kadınlar...

AKP’li belediyeler borç batağında

Belediyelerin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na borçları artıyor. Bakanlığın verilerine göre, mart ayı...

Economist: Erdoğan saldırıları siyasi puan toplamak için kullandı

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi son sayısında, AKP Genel Başkanı ve...

Rekabet Kurulu’ndan 24 yaş meyve sebze toptancısına soruşturma

Rekabet Kurulu'nca, İstanbul, Ankara ve Antalya'da yaş meyve ve sebzelerin toptan satışı...

BM: Golan Tepeleri’nin statüsünde değişiklik yok

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Golan Tepeleri’nin statüsüyle ilgili durumun aynı...

Trump, açıklanmayan yaptırımları geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Bugün açıklanan Kuzey Kore yaptırımlarını geri alıyorum" şeklindeki...

ABD’den İran’a yeni yaptırım

ABD yönetimi, İran'ın nükleer silahla ilgili çalışmalarında yer aldıkları ya da bunlara...

UEFA, Neymar’ı suçlu buldu

UEFA, Manchester United ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçının ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle...

Sarı Yeleklilerin gösterilerinde güvenlik güçlerine ateş açma izni verildi

Fransa'da Sarı Yeleklilerin hafta sonu yapmayı planladığı gösteri sırasında güvenlik güçlerinin hayati...