Anasayfa GÜNCEL İşçi sınıfı bu yaptığınızı unutmaz

İşçi sınıfı bu yaptığınızı unutmaz

Yandaş olmayan, sınıf bilinci sahibi, gericiliğe boyun eğmeyecek olan işçiyi cezalandırmak için bu yıl RTE saltanatı Bakırköy’e sürgün etti binlerce insanı. Sanki memleket babasının malıymış gibi davranma alışkanlığından vazgeçmeyen RTE ve onun kapıkulları; korku iklimi yaratarak insanları sokaktan uzak tutmayı başardılar zaten.

Milyonları temsil eden kitleyi iyice toplumdışı hale sokmaya çabalıyorlar. Bilmeleri gerekir ki, sarı sendikalarla, dinci örgütlenmelerle işçi sınıfı temsil edilemez. Geçici bir dönemdir bu. Baskıyla, zulümle diz çöktürmeye çalıştıkları bu yoksul, emekçi insanlar er ya da geç gerçeği görür, hesap sorar. Şu an savaş ortamında; ırkçı, mezhepçi biçimde gerçek kimliklerinden uzak tutmayı başardıkları işçiler, bir zaman sonra, savaşın ve sömürü düzeninin ne anlama geldiğini yeniden görecek. Olanlar kader değil elbet!

Doğrusu dün Bakırköy toplantısı hiç iç açıcı değildi. Büyük emekle yeniden kazanılan Taksim’den vazgeçmek zorunda kalmanın hüznü herkesin yüzündeydi. Gelgelelim, yine Taksim zorlansa ve çatışma çıksa, RTE bunu da diline dolar ve milyonlarca emekçiye kolayca terörist derdi. Bu oyunun bozulmak istenmesini anlıyorum. Ama ortada bir kazanım olduğu söylenemez. Her şeye karşın acısı taze on binlerin alanı doldurması anlamlıdır.

Yazık ki sendikalar hızla güç kaybetmiş durumda. Kendi temel meseleleri hakkında somut sözleri yok. İşçilerin taleplerini yüksek perdeden, işçiyi de ikna edecek biçimde dile getiremiyorlar. Bu üzücü. Alanda bir yılgınlık söz konusuydu. Yeterince laiklik vurgusu olduğundan da emin değilim. Oysa daha dirençli, örgütlü, AKP zulmüne karşı dik duracak bir cephe oluşması gerekli ve bu meydan bunun için bir olanaktı. İyi kullanıldığından kuşkuluyum.


Alanı dolduran insanlarda, her olumsuzluğa rağmen, yeniden bir araya gelmenin memnuniyetini gördüm. Yalnızlaştırılmış, sindirilmiş büyük kitleler; birbirlerinin varlığıyla umutlanıyor, güçleniyor. Bunu görmezden gelemeyiz. Lakin büyük bir dağınıklık var gruplar arasında. Bir de muhafazakâr, dinci iktidarın söylemine karşılık vermeye çalışmak hiç sağlıklı değil. Esas olan kendi sözünü bulmak, bunu dile getirmek ve sadece bir gün değil, her gün mücadeleye hazır olmak gerek.

Çevreden meydana bakan insanları anlamaya çalışıyorum. Tek tük balkonlardan bakan kimseler vardı. Aşağı inip, bu direnişe, bu kavgaya katılmayı düşünmüyor onlar. Oysa kavga büyük… Anlatılan o uzaktan, ürkek, hatta korkarak bakanların da öyküsü. Çoğu emekli, dar gelirli, çoluğunun çocuğunun geleceğinden kaygılı insanlar; alanı dolduran, ortak yazgı taşıdıkları kimselere omuz vermiyor. Neden? Asıl soru bu. Asıl sorun da bu. Bir kavganın haklı olması yetmiyor. RTE düzeni ya korkutmuş, ya sus payı vermiş. Bir de üstüne patlamalar eklenince, zaten bir grup cengâverin eylemi gibi gelişiyor toplantı. Oysa milyonlarla olmalı bu kutlamalar, direnişler, hak talepleri… Onca şikâyetçi var, alanlarda sayı az…

Bir çift sözüm de polislere. Gözlerinde öyle bir öfke ve kin vardı ki, insan hayret etmekten alıkoyamıyor kendini. Yahu karşınızdaki insanlar siz de sömürülmeyin, eşit, adil bir dünyada yaşayın diye kavga veriyorlar. Düşman saydıklarınız, sizin hakkınızı da arıyor. Şiddet ikliminde, her gün ateş altında yaşamak mutlu eder mi acaba o polisleri? Öylesine garip bir ortam oluşuyor ki, sanki bir emir gelse de, şu kalabalığa eski günlerdeki gibi bir dalsak, diye düşündüklerini hissettim. Yazık ki ne yazık! İşçiye düşman, hayata düşmandır. Emek kutsaldır oysa…

Dün Bakırköy’e gidenler tatsız tuzsuz, yavan, heyecansız bir kutlamayı paylaştık. Kimse Taksim’de gerçekleşen o güçlü, tek yürek 1Mayıs’ı unutmadı. Bu sene sorumluluk duygusuyla herkes üzerine düşeni yaptı. Ama bunu unutmak olası değil. Bu sürgün cezasını hiçbir emekçi ve emek dostu unutmaz.

Karanlığı yarıp, deli gömleğini yırtıp bu yobazların elinden kurtarmalıyız memleketi. Uçurumun eşiğinde koca toplum. Önce laikliği kazanacağız ve ardından yaşanılacak bir cumhuriyet kuracağız. Sosyalist bir cumhuriyet… Orada 1 Mayıs bayram olacak… Mutlaka olmalı!

- Reklam -

SON HABERLER

Kılıçdaroğlu, Buldan’ı aradı: Hep birlikte kutlanacak bayramları özledik

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Samsun'da düzenlenen 19 Mayıs Atatürk'ü Anma,...

İsveç’ten Assange hakkında tutuklama istemi

İsveç'te savcılık, mahkemeden Wikileaks kurucularından Julian Assange için tutuklama kararı çıkarmasını istedi.

Ramazanın zam şampiyonu limon oldu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada,...

Game of Thrones sahnesinde bu kez de su şişesi ‘unutuldu’

Final yapan fenomen dizi Game of Thrones, kahve bardağının ardından bu kez...

Westworld dizisinin 3. sezonundan ilk fragman geldi

Amerikalı televizyon kanalı HBO‘nun en popüler yapımlarından biri olan Westworld dizisinin 2020‘de...

Zelenskiy, parlamentoyu feshederek erken seçim ilan etti

Ukrayna'nın yeni Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bugün yapılan yemin töreniyle görevine başladı.

Türkiye’ye çöl tozu uyarısı

Çöl tozunun hafta boyunca batı illerinden başlayarak tüm Türkiye'de etkili olması bekleniyor....

Batı Antarktika buz örtüsünde 122 metre incelme

İngiltere'deki Kutup Gözlem ve Modelleme Merkezi (CPOM) ile Leeds Üniversitesinin yürütmüş olduğu...

İstanbul’da altın taşıyan araca silahlı soygun

Fatih Kumkapı'da altın taşıyan kuryelerin aracının önüne kesen silahlı 5 kişi, 4...

Çanakkale’de 34 göçmen alıkonuldu

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmeye çalışan 34 göçmenin alıkonulduğu öğrenildi. 

Sonraki haber