İşçilerden CHP’ye ziyaret: ‘Tüm işçilere kadro mücadelemiz sürecek’
18.03.2018 11:24 BİRGÜN PAZAR
Hükümetin ‘taşerona kadro’ sözünü tutmadığını ifade eden taşeron işçiler CHP’yi ziyaret etti. Niğde Milletvekili Gürer, “1 milyon 200 bin kişiye kadro sözü yalan oldu” dedi

CHP Niğde Milletvekili ve CHP Emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer’i TBMM’nde ziyaret eden farklı illerden ve farklı kuruluşlardan gelen taşeron işçiler, söz verildiği halde kadroya alınmadıklarını bildirdiler. Temsilcilerin taleplerini dinleyen Gürer, konuyu yakından takip ettiğini söyledi.

Modern kölelik
Taşeron uygulamasının güvencesiz, örgütsüz, düşük ücretle, modern kölelik olduğu tanımında bulunan Gürer, taşeron uygulamasının tümden ortadan kalkması gerektiğini ancak yapılan KHK düzenlemesi ile yeni haksızlıklar oluştuğunu, bunun giderilmesi için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Düzenleme yeni işsizler üretti
İşçiler kendilerine verilen sözlerin tutulmasını ve kadroya alınmalarını isterken, Gürer’den de hükümete çağrı geldi. Gürer, “İşçiye kadro veriyoruz diye işsizlik yaratan ucube bir uygulamayı KHK ile hükümet yapıyor. Yanlıştan vazgeçip tüm taşerona kadro verilmelidir” dedi. Uygulamanın işsizlik de ürettiğine işaret eden Gürer “Eşit işi yapana eşit kadro ve ücret verilmeliydi.1 milyon 200 bin kişiye kadro sözü yalan oldu” şeklinde konuştu.

Karayolları’nda binlerce mağdur
Karayollarında 19 bin kişinin kadro başvurusundan yalnız 4 binine kadro verilmesinin uygulamanın nasıl yapıldığının bir göstergesi olduğunu ifade eden Gürer, “Şoförler başta olmak üzere binlerce mağdur var. Örneğin sosyal tesislerdeki taşeron işçiler 696. KHK’ye göre kadro kapsamında iken 1 Ocak 2018’de yayınlanan ÇSGB usul ve esaslar genelgesine eklenen ‘Sosyal tesis gelirleri gibi belirtilen bütçelerden personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri uygulamanın kapsamı dışında tutulur’ ibaresi neden eklendi. Polis evleri, ordu evleri, öğretmen evleri ve diger kurumların sosyal tesislerimde taşeron işçi olan neden kadroya alınmadı? Belediyelerde 400 bin taşeron işçi kadro beklerken neden Belediyelere yeni bir şirket uygulaması türetildi? Aynı iş yerinde aynı işi yapan ayrı iki ihale ile alındığı için biri kadro alırken diğeri neden mağdur edildi? Sürecin takipçisiyiz. Taşeron kalkıncaya kadar mücadele edeceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.