Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI İşçilerden Özlem Çerçioğlu'na: Kamu kurumu özel şirket değildir

İşçilerden Özlem Çerçioğlu’na: Kamu kurumu özel şirket değildir

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun büyükşehir belediyesinde otobüs şoförü olarak çalışırken işten çıkartılan işçilere yönelik sözlerine işçilerden itiraz geldi. Aslan, “Kamu kurumu özel bir şirket değildir. Özel bir şirket gibi hareket ettirilemez. Özlem Çerçioğlu’nun bu söylemi tamamı ile biz işçileri kandırmaya yönelik bir söylemdir” dedi.

İşçilerin sözcülerinden Okan Aslan, Belediye-İş Sendikası yerine Sosyal-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesi ile işten çıkartıldıklarını belirterek şunları söyledi:

“Biz Aydın Büyükşehir Belediyesi otobüs şoförleri olarak 2018 Temmuz ayında DİSK Sosyal-İş Sendikasına üye olan işçileriz. Biz Sosyal-İş Sendikasına üye olduğumuzdan dolayı işten çıkartıldık. Nedeni ise sarı sendika olarak bilinen Belediye-İş Sendikasına üye olmadığımızdan dolayı Sayın Özlem Çerçioğlu başkan bizi işten çıkarmıştır. Bununla ilgili de Temmuz’un ikinci yarısında kimi arkadaşımıza ‘performans yetersizliği’ diyerek, kimi arkadaşımızı da ‘ücretsiz yolcu taşıyor’ diyerekten, çeşitli sudan sebeplerle işten çıkışlarımız yapılmıştır. Bu iş çıkışı yapılan arkadaşlarımızın içerisinde Özlem Çerçioğlu’nun bahsetmiş olduğu kusurları olan arkadaşlarımız yoktur. İşe iade davası açan arkadaşlarımızın hepsi DİSK Sosyal-İş Sendikasına üye olduğundan dolayı işten çıkartılan arkadaşlarımızdır.”

“MAHKEME KARARINA SAYGI DUYACAĞINI DEKLARE ETTİ”

Okan Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aydın Emek ve Demokrasi Platformu’na DİSK olarak biz de iştirak ediyoruz. Biz Sosyal-İş Sendikası yetkililerimiz ile Emek ve Demokrasi Platformu yetkilileri Başkan ile bizle ilgili bir görüşme olanağını sağlamışlardır. Özlem Çerçioğlu ile Emek ve Demokrasi Platformu görüşmesinde, bizimle ilgili işe iade davalarının sonucunda işe iade mahkeme kararına saygı duyacağına deklare etmiştir ve bunun sözünü vermiştir. Fakat görüyoruz ki 1. İş Mahkemesi’ndeki ben de dahil olmak üzere 4 arkadaşımızın işe iadesi verildiği halde özellikle 15 gün bekleme süresinin son gününe kadar bekleyerek, iş başı yaptırmayarak itiraz etmiştir ve bu süreci uzatmıştır. Emek ve Demokrasi Platformu yetkililerine verdiği sözü tutmayarak bizim haklarımızı gasp ederek sözün eri olmadığını da tescillemiş oldu.”

“KAMU KURUMU ÖZEL ŞİRKET DEĞİLDİR”

Okan Aslan sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz sendikaya üye olduktan sonra 8 arkadaş işten atıldık, Belediye-İş Sendikasına üye olmadığımızdan dolayı. Şu an 4 arkadaşımız 1.İş Mahkemesinde kazanmış durumda, işe iadeleri verilmiş durumda. Fakat başkan işe iadeyi itiraz etmiş durumda. Diğer 4 arkadaşımızın da 2. İş Mahkemesi’nde davaları sürmekte. Bizim davalarımızda o arkadaşlarımıza emsal olacaktır. Özlem Çerçioğlu’nun bu söylemlerinden dolayı onların işe iadelerini de itiraz edeceği şu an görülüyor. Temyiz sürecinden sonra Özlem Çerçioğlu’nun herhangi bir bölümde işe başlatabilmesi için tüm haklarımızın verilerek iş çıkışı vermesi lazım ve daha sonra bir bölümde değerlendirmesi lazım. Burası bir kamu kurumudur. Kamu kurumu özel bir şirket değildir. Özel bir şirket gibi hareket ettirilemez. Özlem Çerçioğlu’nun bu söylemi tamamı ile biz işçileri kandırmaya yönelik bir söylemdir. Çünkü biz otobüs şoförleri olarak daha öncesinden referanslarımız ile buraya girdik. Şunu da belirtmek isterim bizim kulaklıklarımız kendimize aittir. Kendi maaşımızla aldığımız kulaklıklardır. Herkesin kendi tasarrufundadır. Her şoför de telefonla yolda giderken konuşulmayacağını çok iyi bilir. O yüzden bu gibi söylemlerle temyizden sonra, ‘işte ben başka bölümde değerlendireceğim’ söylemleri kesinlikle temyizden sonraki karara da itiraz edeceği ile ilgili bir söylemdir. Temyizden sonra da Özlem Çerçioğlu’nun bize işe almayacağı, gerektiğinde tazminatlarımızı vererek işimizi sonlandıracağı bu söylemlerle tescillenmiştir.”

SON HABERLER

Feridun Düzağaç: Dinleyicimle bağ kurmak beni çok mutlu ediyor

Feridun Düzağaç, 10. stüdyo albümü ‘10’a Doğru’yu yayımladı. 2015 yılında çıkan Başka...

Düğün salonunun asma tavanı çöktü: 2 yaralı

Erzurum'da, düğün salonunun asma tavanının çökmesiyle 2 kişi yaralandı.

Senegalli yolcunun şikayetçi olduğu taksici tutuklandı

İstanbul'da aracına binen Senegalli yolcuya yönelik ırkçı sözleriyle dikkat çeken taksici Osman...

BDDK’dan bazı bankalara soruşturma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), müşterilerini yanıltıcı ve manipülatif şekilde...

Erdoğan ve Bahçeli’den Ankara’da ortak miting

AKP ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı, İzmir'den sonra ikinci ortak mitingini Ankara'da...

Hançerli ve İmamoğlu’ndan ortak miting

CHP Avcılar Belediye Başkan Adayı Turan Hançerli ve  İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu...

ÇHD’li avukatlar açlık grevini sonlandırdı

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ve tutuklu avukat Selçuk Kozağaçlı arasında Silivri...

Maduro’dan barış koruma tugayları kurma önerisi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinde barış koruma tugayları kurma önerisinde bulundu....

Evden çaldıkları eşyalarla yakalandılar

Düzce'de, bir evden çaldıkları eşyalarla kaçmak üzereyken yakalanan 4 şüpheli, tutuklandı.

Norveç’te 1300 yolcu taşıyan gemi yardım çağrısında bulundu

Norveç’te ‘Viking Sky’ isimli bin 300 yolcusu olan gemi, kötü hava koşulları...