İşçilerden salıncaklı protesto

Taşeron firmalarda çalışırken kadroya geçirilen, ancak halen asgari ücretle çalışan işçiler, Mersin’de salıncağa binip kandıraktan kayarak protesto eylemi yaptı.

Merkez Toroslar ilçesindeki Lütfü Oğuzcan Parkı’nda toplanan işçiler, hükümetten sosyal ve mali haklarında iyileştirme yapılmasını istedi. Devletin kadrolu işçisi oldukları halde asgari ücretle çalıştırıldıklarını ve enflasyon farkını alamadıklarını öne süren işçiler, ellerinde ‘Sürekli işçi enflasyona yenik düştü’, ‘İnsanca yaşanabilir ücret istiyoruz’, ‘4D’li işçi yüzde 4’e mahkûm’, ‘Enflasyon farkı, tayin, terfi hakkı yok, zorla emeklilik var’, ‘Eşit işe eşit ücret’ yazılı dövizler taşıdı.

Eylemde işçiler adına açıklama yapan Adil Muhtaroğlu, kendilerine öngörülen düşük düzeydeki sosyal ve mali hakların sinirlerinde tahribata yol açtığını ve hastalandıklarını söyledi. Toplu sözleşme haklarının ellerinden alındığını belirten Muhtaroğlu, şöyle konuştu:

“Uzun yıllar vermiş olduğumuz mücadele sonucu kamuda kadroya geçtik. Mücadelemizin meyvesi olan toplu sözleşme hakkımız kadrodan sonra uygulanmadı. Bizlere öngörülen haklar bir sözleşmeyle sınırlandırıldı. 2020 yılına kadar enflasyon farkı alamayacağız. Yüzde 20’leri aşan enflasyona rağmen, altı ayda bir yüzde 4 ücret artışı öngörülüyor. Tayin, terfi hakkımız da olmayacak. Devletin kadrolu işçisiyiz, ama asgari ücretle çalıştırılacağız.

Biz insan onuruna yakışır bir şekilde yaşamak istiyoruz. Ev geçindiriyoruz, çocuk okutuyoruz. Maddi sıkıntılarımız çok fazla. Sorunlarımızın çözümü için mart ayında gerçekleştirilecek olan ve tüm kamuda çalışanları kapsayacak toplu iş sözleşmesine bizlerin de dâhil edilmesi gerekir. İşçilerin sonunda sabır taşları çatladı. Bugün hep birlikte doktora görüneceğiz.”

Açıklamanın ardından, işçiler salıncakta sallanıp kaydıraktan kaydı.

BİZİ TAKİP EDİN

360,151BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,462TakipçiTakip Et
7,987AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL