Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI İşçisinin derdine deva olamadı

İşçisinin derdine deva olamadı

İstanbul Avcılar’da faaliyetlerini sürdüren Gripin İlaç AŞ’de grev başladı. Petrol-İş Sendikası’nın yıllardır örgütlü olduğu fabrikada, haziran ayından bu yana süren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca, sendika üyesi 83 işçi dün sabah fabrikanın kapısına grev pankartını astı.


Sendika, enflasyondaki artış nedeniyle yüzde 25 zam istemiş, patron ise yüzde 17 zam önermişti. Grev alanında işçilere seslenen Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, “İşveren böylesi zor ekonomik koşullar altında bizleri adeta greve davet etti” dedi. Yaşar, “Bizlerin talep ettiği yüzde 25’lik zam oranı, açıklanan enflasyon oranıdır. Hatta gerçek enflasyonun altında bir rakamdır. Dolayısıyla biz bu konuda taviz verecek değiliz” diye konuştu. Yaşar, işverenle müzakereye hazır olduklarını da söyledi.

Petrol-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Baranlı ise şunları söyledi: “Ülkemizin geldiği durum belli. Dövizde dalgalanmaların yaşanması, enflasyonun yüksek çıkması… İşverene her zaman söylediğimiz şey şu; bunların sorumlusu emekçiler değil. İşleri iyi olduğu zaman kâra ortak etmeyen işverenler, maalesef en küçük bir krizde bile bütün faturayı çalışanlara kesiyorlar. Biz de bu niyetle yola çıktık. İstediğimiz ücret de çok büyük bir ücret değil. Türkiye’deki enflasyon yüzde 25. Biz sadece bunu istedik.”

Tüm olumlu yaklaşımlarına karşın işverenin ciddi bir adım atmadığını belirten Baranlı, “Buradan ona da seslenmek istiyorum, bir an önce sağduyulu davranmaları gerekiyor. Bir an önce bunu masada çözmemiz gerekiyor. Diğer türlü bu iş uzar, biz hakkımızı alana kadar buradayız” ifadelerini kullandı.

Çoğu kadın
İşyeri temsilcisi Şirin Akay da elektriğe, suya, temel tüketim maddelerine gelen zamlara dikkat çekerek, “Ama işçinin onların gözünde o kadar değeri yokmuş ki bize yüzde 17 zam öngördüler. Biz 20 senedir burada çalışıyoruz, aldığımız ücretler çok düşük. Artık tamamen dibe vurduk, geçinemiyoruz. Burada çalışanların çoğu kadın, hepsi zor durumda. Tek başına aile geçindiren arkadaşlarımız var. Ne kiralarını ödeyebiliyorlar ne çocuklarına ekmek götürebiliyorlar” dedi.
Yakın zamanda Gripin ilacına yüzde 100 zam yapıldığını da hatırlatan Akay, “Biz sadece bunun dörtte birini talep ediyoruz” diye konuştu.

***

İlk yerli ağrı kesici

Eczacı Necip Akar’ın 1931 yılında üretimine başladığı Gripin, Türkiye’nin ilk yerli ağrı kesici ilacı. İsmini grip hastalığından alan ilaç soğuk algınlığında da kullanıldı. Kolay ulaşılması nedeniyle kullanımı yaygınlaştı. 1930’lardan itibaren gazete ve dergilerde yer alan ilginç reklamlarıyla da dikkat çekti. ‘Her derde deva’ sloganıyla üretilen Gripin, 1935 yılında Mecidiyeköy, 1957’de Cağaloğlu,1971’de Zincirlikuyu fabrikalarına taşınarak üretimini sürdürdü. Gripin İlaç Aş. adını alan şirket, üretime 2010’dan bu yana Avcılar’daki fabrikasında devam ediyor.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,522AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Adana’da 22 bin litre sahte içki ele geçirildi

Son günlerde sahte içki sonucu yaşanan ölümler artmaya devam ediyor.

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 5 akademisyen görevden alındı

BERKAY SAĞOLDokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi...

Bursluluk Sınavı sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı sonuçları "www.meb.gov.tr" internet...

James Jeffrey ile görüşme sonrası yeni bir görüşme: Çavuşoğlu Lavrov’u aradı

ABD'li Jeffrey ile Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşmeden hemen sonra Rusya Dışişleri Bakanı...

Trump: İran’ın CIA raporu yalan

İran’ın, CIA adına casusluk yaptığı belirtilen 17 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamasına...

CHP’den Burhan Kuzu’ya ’15 Temmuz’ yanıtı

CHP Milletvekili Muharrem Erkek, AKP'li Burhan Kuzu'nun, "FETÖ'cülerden aldığı izinle tankların arasından...

LGS’de boş kontenjanlar ve taban puanları açıklandı

LGS'de boş kontenjanların ve taban puanlarının açıklandığı duyuruldu.LGS...

Instagram’dan Van Gölü Ekspresi paylaşımı

Van Gölü Ekspresi'nin, Ankara-Tatvan-Van seferi sırasında çekilen bir fotoğrafı Instagram’ın resmi hesabından...

Yılmaz Güney Sahnesi sezonu rekorla kapattı

Ankara Çankaya Belediyesi'nin yeniden yaptığı Yılmaz Güney Sahnesi, 2019 yılı sanat sezonunda...

Akşener: Bakanlık teklifi dedikodusunu çıkaranlar AK Parti içindeki bir grup

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kendisine yönelik bakanlık teklifi edildiği iddialarına ilişkin...

Sonraki haber