Anasayfa YAZARLAR İşe girdim ancak sigortam başlamadı

İşe girdim ancak sigortam başlamadı

SORU: Ben işe başladım 1 ay oldu ama SSK başlamadı. Evde ayağım kırıldı şimdi raporluyum herhangi bir rapor parası alama hakkım var mı acaba?

CEVAP: Bir sigortalının iş kazası dışında kalan sebeplerle sağlık sigortasından yararlanabilmesi için en az 30 günlük ödenmiş primi bulunması gerekmektedir. Raporlu olduğu süreye ait geçici iş göremezlik ödeneğini alabilmesi için ise rahatsızlığın meydana geldiği tarihten önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün prim ödemiş olmak gerekiyor. Siz işe başladığınız halde sigortanızın başlatılmadığını belirtmişsiniz. Bu durumun tespiti halinde SGK sigortalıyı resen tescil edip sigortalılık haklarından yararlandırmakta ve mağdur olmasını engellemektedir. Ancak bunun olabilmesi için durumun SGK’ na bildirilmesi (şikayet) gerekmektedir.

SORU: Ben bir yazlık sitede sigortalı olarak bahçıvanlık yapmaktayım ve bu siteye yaklaşık 3 yıl önce girdim. Emeklilik gün ve prim sayım doldu ancak yaşımdan dolayı bekliyorum hala çalışmaktayım. Ancak birçok konuda sıkıntı yaşamaktayım. İzin haklarım verilmiyor ve son aylarda maaşımı da düzenli alamıyorum. Şu an işten ayrılmak ve yaşımı çalışmadan beklemek istiyorum. Eğer bu sebeplerle ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler

CEVAP: Sözünü ettiğiniz ücretin düzenli ödenmemesi ve yıllık ücretli izin hakkınız ile ilgili yaşanan olumsuzluklar size haklı nedenle derhal iş sözleşmenizi fesih hakkı doğuran nedenlerdir. Bu nedenlerle haklı olarak iş sözleşmesini İş kanunu 24/2 madde çerçevesinde sona erdiren ve işten ayrılan bir çalışan kıdem tazminatına hak kazanır. Bu tür bir fesih işlemi usulüne uygun bir biçimde uygulanmalıdır. 3 yıllık kıdeminize herhangi bir halel gelmemesi bakımından hukukçu desteği ile hareket etmenizi salık veririz.

İşten ayrılmak istiyorum

SORU: Ben 3,5 yıl bir işyerinde çalıştım fakat işten çıkarıldım sigortam yatırılmamış sadece sağlıktan yararlanmışım işsizlik maaşı alabilir miyim teşekkürler.

CEVAP: Sözünü ettiğiniz bu işyerinde adınıza SGK primi ve işsizlik ödeneği ödenmemiş ise işsizlik ödeneğinden yararlanmanız mümkün değildir. Ancak bir işverene bağlı olarak çalışan işçinin SGK priminin ve işsizlik ödeneğinin ödenmemesi yasal değildir. Siz işyerinizin bağlı bulunduğu SGK ve Çalışma ve İş Kurumu şubelerine şikayet dilekçesi ile başvurup bu konudaki kayıplarınızın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca “sadece sağlıktan yararlanmışım” şeklindeki ifadenizi de anlayamadım. Bir sigortalı sadece kendisi GSS (genel sağlık sigortası) primi öderse sağlık hizmetinden yararlanabilir. Bağımlı (ücretli) çalışan sigortalı için böyle bir durum söz konusu olamaz çünkü bağımlı çalışan sigortalılar tüm sigorta kollarına tabidir.

SON HABERLER

Oy vermeye gitmeden önce bilinmesi gerekenler

Yurttaşlar, 31 Mart'ta yerel yöneticilerini seçmek için gideceği sandık başında oylarını 6...

“Bu seçimler, Erdoğan’ın sandıkta yenilebileceğini gösterebilir”

Yerel seçimlere ilişkin Financial Times'a konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur...

AB coğrafyasının yüzde 43’ü orman

Avrupa Birliği'nin (AB) yüzde 43'ünün ormanlık ve ağaçlık alandan oluştuğu açıklandı.

Nesli tükenmekte olan vaşak karayolunda görüntülendi

Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu kırmızı listede koruma altında bulunan vaşak,...

Maden ocağında göçük: 1 işçi mahsur kaldı

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesindeki kömür madeni ocağında göçük meydana geldi....

Adviye Bal’ın engel tanımayan akışı

>>Art Parisa Galeri’de sergi açma fikri nasıl gelişti?Galeri kurucuları Parisa ile Ahad...

Gökhan Töre’den Fikret Orman’a cevap

Beşiktaşlı futbolcu Gökhan Töre, siyah-beyazlı kulübün başkanı Fikret Orman'ın kendisi için yapmış...

Mozambik’te kasırgadan ölenlerin sayısı 217’ye yükseldi

Mozambik’te Idai kasırgası sonrası hayatını kaybedenlerin sayısının 217’ye yükseldiği belirtildi.

Kılıçdaroğlu Sabah’a açtığı 1 TL’lik tazminat davasını kazandı

Sabah Gazetesi’nin MİT TIR'ları ile ilgili, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz...

Başkaya yargılanıyor: Başkalarını korkutmayı amaçlıyorlar

Yazar Fikret Başkaya, kurucusu olduğu Özgür Üniversite’nin internet sitesinde yaklaşık iki buçuk...