IŞİD İstanbul'da duvar yazılamaları yaptı
17.09.2015 15:00 GÜNCEL
İstanbul'un çeşitli bölgelerinde, duvarlara yazılan 'Tağut nedir?' yazısı şüphe uyandırdı. Yazılamaları cihatçı terör örgütü IŞİD'in yaptığı düşünülüyor.

İstanbul'un farklı semtlerinde duvarlara yazılan "Tağut nedir?" yazıları, IŞİD yanlılarının kentte duvarlara yazı yazmaya başladığı şüphesini doğuruyor. Tağut IŞİD'in yaygın olarak kullandığı bir kavram. Sosyal medyada duvar yazılarının fotoğraflarını paylaşanlar arasında IŞİD'i savunan hesaplar da bulunuyor.

IŞİD'İN SIK KULLANDIĞI KAVRAM: TAĞUT

BBC Türkçe’den Mahmut Hamsici’nin haberine göre, IŞİD, yayın ve açıklamalarında tağut kavramına sık sık başvuruyor. BBC Türkçe'ye konuşan, Kudüs TV'den gazeteci Ramazan Bursa, Tağut'un aslında Kuranî bir ifade olduğunu, Ayet-i Kerime'de geçtiğini, ancak zaman içinde siyasal bir içerikle de kullanılmaya başlandığını söylüyor.

Bursa, kelimenin anlamını şöyle açıklıyor. "Allah'ın dışında kendisine ibadet, kulluk edilen her varlık. Kendisine zorla veya gönüllü itaat ve ibadet edilen her şey. Bu, şahıs, put veya sistem olabilir".

ERDOĞAN'A ve DAVUTOĞLU'NA DA DEMİŞLERDİ

Gazeteci Bursa, Selefi yapıların kelimeyi karşı çıktıkları kişi ve sistemler için siyasal amaçla sık sık kullandığını, IŞİD'in kullanımı ardından kavramın Türkiye'de bu amaçla kullanımının biraz daha yaygınlaştığını belirtiyor.
IŞİD, açıklamalarında ve yayınlarında son dönemde bu kavramı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu için de kullanmıştı.

Örgüt, Türkiye'deki yönetim sisteminden bahsederken "Tağut rejim" ve ordudan bahsederken "Tağut Türk ordusu" ifadesini de kullanıyor.

IŞİD'in bu kavramı kullanmaya başlamasıyla Türkiye'deki internet arama motorlarında "Tağut nedir?" yazılarak yapılan aramalar artmıştı.
"Tağut nedir?" duvar yazılarının, insanlara hem Türkiye'deki yönetim sistemini hem de yöneticileri, Selefi bir bakış açısıyla sorgulama çağrısı yaptığı tahmin ediliyor.

KİM YAZIYOR

Bu duvar yazılarının fotoğrafları, yayınlarında bu kavramı sıklıkla kullanan Tevhid Hareketi adlı grubun sosyal medya hesaplarında paylaşılıyor. Bu grubun yayınları ve açıklamalarında IŞİD'den olumlu bir tarzda bahsediliyor.
Grubun lideri olduğu iddia edilen Ebu Hanzala lakaplı Halis Bayancuk, Temmuz ayında IŞİD'le bağlantılı olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı.