Anasayfa GÜNCEL ‘İşini geri istemek suç değildir’

‘İşini geri istemek suç değildir’

ZEYNEP KURAY

İhraç Edilen Kamu Emekçileri, hukuksuz bir biçimde tutuklanan KHK mağduru öğretmenler Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat’ın serbest bırakılması için Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda eylem düzenledi. Polis ablukası altında gerçekleşen eylemde Nursel ve Selvi öğretmenlerin fotoğraflarını taşıyan kamu emekçileri, işini geri istemenin suç olmadığını vurguladı.

Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) zulmüyle ihraç edilen kamu emekçileri, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda 14 gündür tutuklu olan öğretmenler Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat serbest bırakılması istedi. Selvi ve Nursel öğretmenlerin fotoğraflarının taşındığı eylemde, “İşini geri istemek suç değildir. Nursel ve Selvi öğretmenler serbest bırakılsın” yazılı pankart açıldı. ”İşimizi geri istiyoruz”, “İşimizi geri istemek suç değildir”, “Nursel ve Selvi öğretmenler serbest bırakılsın” sloganların atan İhraç Edilen Kamu Emekçileri adına açıklamayı Sinan Eşiyok okudu.


İKTİDAR KENDİNDEN OLMAYANLARA SAVAŞ AÇTI

Türkiye’nin her geçen gün daha fazla haksızlığa, hukuksuzluğa ve zorbalığa sahne olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Eşiyok, temel hukuk kurallarının çiğnendiği, özgürlüklerin ve insan haklarının gasp edildiği ve halkın tüm kesimlerine saldırıldığı fiili bir darbe döneminden geçildiğine işaret etti. Sözde kaldırılan OHAL keyfi yönetim biçiminin daha ağır koşullarda devam ettiğini belirten Eşiyok, bütün hukuk kurallarıyla birlikte demokrasiyi askıya alan iktidarın kendinden olmayanlara adeta savaş açtığını kaydetti. Cumartesi Anneleri yapılan saldırıyı anımsatan Eşiyok, AKP’nin politikalarını eleştiren ve muhalif duruş sergileyen herkesin çeşitli düzeylerde baskı ve tehditle karşılaştığını; gözaltına alınıp, seslerinin bastırılmaya çalışıldığını vurguladı.

ASIL SUÇ EKMEĞİNE SAHİP ÇIKANLARI TUTUKLAMAKTIR!

Bu baskının bir hedefinin haksız ve hukuksuz bir biçimde ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için mücadele eden kamu emekçiler olduğunu hatırlatan Eşiyok, bu emekçilerden ikisinin Selvi Polat ve Nursel Tanrıverdi öğretmenlerin olduğunu kaydetti. Eşiyok, işinden atılarak açlığa ve sefalete mahkum edilmek edilen Selvi ve Nursel’in direnme iradesi göstererek işine, emeğine, onuruna sahip çıktıkları için 14 gündür tutuklu olduğuna dikkat çeken Eşiyok, şöyle konuştu: “İşini istemek, suç değildir. Haksız hukuksuz ihraçlara karşı direnmek ve onuruna sahip çıkmak, suç değildir. Emeğini, alınterini savunmak suç değildir. Ve basın açıklaması yapmak suç değildir. Asıl suç işine, ekmeğine, onuruna sahip çıkmak için anayasal haklarını kullanarak basın açıklaması yapmak isteyen Selvi ve Nursel öğretmenlerin tutuklanmasıdır. Onlar haksız ve hukuksuz bir şekilde işinden atılan kamu emekçilerinin direniş sesidir. Bu sesi susturamayacaksınız. Bir an önce serbest bırakılmaları için bizler onların sesi olmaya devam edeceğiz. Selvi ve Nursel öğretmenler yalnız değildir.”

Açıklamanın ardından söz alan ihraç edilen öğretmen Ömer Açık, Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat serbest bırakılana kadar meydanları terk etmeyeceklerini ve ülkeyi yönetemeyenlerin krizinin faturasını ödemeyeceklerini vurguladı.

- Reklam -

SON HABERLER

Afyonkarahisar’da işçileri taşıyan minibüs devrildi: 7 yaralı

Afyonkarahisar'da inşaat işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 7 kişi yaralandı.

İmamoğlu: Meydan okuyorum, 39 ilçede seçim yenilensin

Ekrem İmamoğlu, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında soruları yanıtladı....

Aydın’da kadın cinayeti: Eşini bıçaklayarak öldüren erkek tutuklandı

Aydın'ın Çine ilçesinde tartıştığı eşini bıçaklayarak öldüren kişi tutuklandı.

AB Komisyonu araştırması: Erasmus yapanların iş bulma şansı daha fazla

AB Komisyonu'nun Pazartesi günü Brüksel'de açıkladığı iki ayrı araştırmanın sonuçları, Erasmus programına...

Bahçeli, otomobiline klip çekti

MHP'nin sosyal medya hesaplarından, Bahçeli'nin kullandığı 1988 model Volvo marka 740 GL klasik...

MEB: YKS’de değişim en erken 2024’te ele alınabilir

Milli Eğitim Bakanlığından, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) 2024'ten önce değişiklik olabileceği yönündeki...

BDDK’den 100 bin dolar üzeri döviz alımlarına ‘tarih farkı’ hamlesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüm bankalara 100 bin dolar ve...

İBB, ‘Suriyelilere özel mezarlık’ iddiasını yalanladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), "İstanbul'da Suriyelilere özel mezarlık alanı" başlıklı haberin gerçek...

CHP’de 23 Haziran seçimleri için vekillere görevlendirme

CHP, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için çalışma düzeni oluşturdu;...

Soylu muhtarlarla buluştu: Siyasal ve ideolojik kavganın başlamasından endişe ediyorum

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beykoz Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde muhtarlarla bir araya...

Sonraki haber