Anasayfa ÖZEL İŞKUR’un yeni ismi: OY-KUR

İŞKUR’un yeni ismi: OY-KUR

Ağbaba, İŞKUR’un Toplum Yararına Programı’nın AKP’nin oy devşirme aracına dönüştüğünü söyledi, “Programlar iktidarın oy ihtiyacına göre şekilleniyor” dedi

AKP, her seçim öncesinde olduğu gibi 31 Mart seçimleri öncesinde de kamu kaynaklarını oya dönüştürme çabası içinde. 24 Haziran seçimleri öncesinde emekliye ikramiye, öğrencilere af, imar barışı ve vergi affı düzenlemeleri ile oy isteyen AKP, yerel seçimler öncesinde bu kez de İŞKUR’u devreye soktu. AKP, İŞKUR bünyesindeki Toplum Yararına Programlar (TYP) ile binlerce işsizi geçici olarak istihdam etmeye hazırlanıyor.

İŞKUR tarafından 2018 sonunda TYP kapsamında binlerce alım yapılmasına rağmen, AKP seçimler öncesi bir kez daha alım yapılması için talimat verdi. Türkiye genelinde belediyeler, müftülükler, sağlık müdürlükleri, üniversiteler gibi yerler için 6 aylık, geçici personel alımı ilanına çıkıldı.

YENİ BİR SEÇİM RÜŞVETİ

İŞKUR’un AKP tarafından arka bahçe haline getirildiğini savunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Türkiye yine bir “seçim rüşveti” düzenlemesine tanık oluyor. İŞKUR’un Toplum Yararına Programı, AKP’nin oy devşirme aracına dönüştürüldü. Toplum Yararına Programlar seçim yararına programlar halini aldı” dedi.

TYP dahilinde yapılan alımların tamamen AKP’nin oy hesaplarına göre yapıldığını kaydeden Ağbaba, “İşçi alınan belediyelerin büyük kısmı AKP’li. En fazla kontenjan AKP’li belediyelere veriliyor. Kura ile alım yapılmayan yerlerde alımlar AKP referansı olmadan gerçekleşmiyor. AKP il veya ilçe başkanları tarafından hazırlanan listelerin dışında listeye girmek imkânsız. İŞKUR her geçen yıl biraz daha devlet dairesi olmaktan çıkıp parti kurumu olma yolunda ilerliyor. İŞKUR kapılarında hayalleri yıkılan işsizler İŞKUR’a OY-KUR ismini takmışlar” ifadelerini kullandı.

OY İHTİYACINA GÖRE

2018 Aralık ayında TYP alımları yapılmasına rağmen, AKP’nin 31 Mart hesapları tutmadığı için arka arkaya TYP açılmasını istediğini kaydeden Ağbaba, “Program kapsamında alımların neye ve hangi ihtiyaca göre yapıldığı belirsiz. Dönemin Çalışma Bakanının seçim bölgesine 10 ayda 23 bin kişilik TYP açtırması, TYP’nin AKP’nin oy ihtiyacına göre şekillendiğinin kanıtıdır. Türkiye’de 6 aylık temizlik işçisi olmak için bile referans aranmaya başlandı. Ülkeyi bu hale getirenler işsiz yurttaşların sırtından yerel seçimi kazanma planları yapıyor ” dedi.

***

İş için geceden kuyruk oluşturdular

Sivas’ta Toplum Yararına Program kapsamında bin kişinin istihdam edileceği haberi üzerine iş başvurusu yapmak için giden yurttaşlar Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Kura ile belirlenecek programın başvuruları için gidenler gece saatlerinden itibaren İŞKUR İl Müdürlüğü önünde ve merdivenlerde uzun kuyruklar oluşturdu. Dört gün sürecek olan başvuru sürecinin ardından 23 Ocak’ta Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde noter huzurunda kura çekilerek, kamu kurumlarında işbaşı yapacak kişiler belirlenecek.

Benzer şekilde Karaman’da da TYP kapsamında, 6 ay süreyle çalıştırılacak 500 kişilik geçici iş için çok sayıda kişi, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü’nde uzun kuyruklar oluşturdu. Ermenek Belediye Başkanlığı ve Karaman Müftülüğü ise işe alımda liste yöntemi kullanacak. Dün başlayan başvuru süresi Cuma günü sona erecek.

- Reklam -

SON HABERLER

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

Sonraki haber