İslamcı ve restorasyoncu projelere karşı politik pusula

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin yıldönümü iktidar blokunun toplumsal ve politik sınırlarını gösteren bir laboratuvar işlevi gördü. Bu haliyle yaşananlar, AKP iktidarı boyunca Türkiye’nin yitirdiklerinin de bir özeti gibiydi. Cumhuriyet ile kavgaya tutuştuğu ölçüde ülkenin demokratik birikimini ve dinamik ilerici gücünü imha etmeyi kendine misyon edinen iktidar darbe girişimi sonrasında kurduğu olağanüstü hal rejimine rağmen hedefine ulaşamadı. Milletvekillerini tutukladı, binlerce muhalifi Fethullahçılarla aynı torbaya atıp tasfiye etti, şaibeli bir referandumla tek adam anayasasını geçirdi fakat Saray rejimini kurumsallaştıramadı. Rıza devşirme ve ideolojik hegemonya kurma konusunda mevzi kaybetti, tüm istikbalini zor gücüne ve öfke patlamasına bağladı. Duyguları politikanın önüne koyarak siyasi olanı imha eden bir iktidar var karşımızda. “Anma” ile “kutlama” arasında salınan 15 Temmuz aslında böylesine çatırdayan, siyasetsizliği dayatan bir koalisyonun fotoğrafıdır.


O fotoğrafın tamamlayıcı karelerinde Rabia yapıp köprüye akın eden ünlülerin sefaleti vardır, İslamcı derneklerin diline hapsolmuş pankartlar vardır, patronlara işçiler grev yapmasın diye OHAL’i kullanıyoruz cümlesi vardır. Saray, son bir yılda sırf ayakta kalmak adına sermayenin her kesimine taviz vermiştir, en çok emekçileri mağdur etmiştir. Bahçeli ile Perinçek’e aynı anda şirin görünecek bir söylem benimseyerek anti-emperyalizmin ve ulusalcılığın içini boşaltmıştır. Fethullahçılardan boşalan yerlere göz koyan tarikat ve cemaatlere yol vererek yeni FETÖ’lerin oluşma ihtimalini tetiklemiştir. Tüm bu kareler yan yana geldiğinde karşınıza çıkan tabloyu hamasetle, nefretle, düşmanlaştırma ile parlatamazsınız.

Liberal açmaz
Kanlı darbe girişimi akabinde kendini demokrat ya da liberal olarak tanımlayanlar darbenin bastırılmasını demokrasi için ‘tarihi bir fırsat’ olarak görme eğilimindeydi. O cenahta genel kanı, sermaye-bürokrasi-siyaset üçgeninde oluşan yeni bir ittifakın demokratik restorasyonu sağlayacak potansiyele sahip olduğuydu. AKP ‘fabrika ayarlarına’ dönerse, CHP ve HDP iktidara sert eleştirilerini paranteze alırsa sorun çözülebilirdi! Ne Fethullahçılarla AKP arasındaki uzun soluklu ittifakı hatırlamak istiyorlardı ne de Siyasal İslamcılığın anti-demokratik karakterini. Memleket tarihi ve siyasetini okumaktan uzak bu ortayolculuk anaakım medya destekli bir propaganda ile zihinleri fena halde bulandırdı. “Yenikapı ruhu” olarak tanımlanan ve Erdoğan’ın meşruiyet arayışına destek ile darbe karşıtlığı arasındaki açıyı kapatan vahim bir hatanın başlangıcı oldu. Halbuki ana muhalefet darbecilerin Siyasal İslamcı kimliğinin altını çizerek darbe girişiminin AKP’den çok seküler demokratik güçleri hedef aldığını inatla söylemeliydi ama doğru pozisyon almakta gecikti.

İlginizi çekebilir:  Atatürk büstlerine silahla ateş açan şahsa 18 yıl 8 ay hapis cezası

Sol güçlerin büyük bir bölümü liberal tezlerin aksine daha OHAL ilan edilmeden AKP iktidarı ile demokrasiye dönüşün mümkün olmadığını ifade ediyordu. İktidarın ideolojik omurgası ve Saray’ın stratejisi demokratik bir restorasyonu imkansız kılıyordu çünkü. Üstelik muhalefetin katılmaya zorlandığı ‘ruh’ aslında onu asimile etmenin, asimile edemediği taktirde de yok etmenin süslü adıydı. Bir yıl sonra bu gerçek tüm çıplaklığıyla gözler önüne serildiğinde kendini liberal olarak tanımlayanların hala aynı safsatayı tekrarlaması ise politik körlük ile terif edilemez artık. Türkiye’nin liberallerinin büyük bir kısmı sol nefreti nedeniyle gerçeği bozan, kitleleri sinizme davet eden koronun güdük misafirlerinden ibaret.

Maltepe etkisi
15 Temmuz yıldönümüne aslen damgasını vuran Adalet Yürüyüşü’dür. O nedenle AKP Genel Başkanı’nın darbe girişiminin yıldönümünde ana muhalefet liderine dair sarf ettiği ifadeler yalnızca Saray’ın gerginlik ve nefretten beslenmesinin doğal bir sonucu değil. Tam aksine Adalet Yürüyüşü ve ardında Maltepe’deki Adalet Mitingi’nde belirginleşen tablonun iktidarın tüm katmanlarında yarattığı rahatsızlığın bir yansıması. Kitle desteğinden uzak, özgüvenini yitirmiş, kendi içinde kavgalı bir muhalefet yerine iktidar blokunun açmazlarını ifşa eden, kitlesel gücünü meydanlara taşıyabilen ve tabanına cesaret veren bir muhalefet en çok AKP Genel Başkanını ve iktidarın stepnesi Bahçeli MHP’sini zora sokmuştur. İktidar bu durumdan kurtulmak için CHP etrafında biriken enerjiyi dağıtmayı ve parti içindeki fay hatlarını oynatmayı deneyecektir. Erdoğan’ın CD göndermesi, Kılıçdaroğlu’nu korkaklıkla itham ederken CHP’li vekilleri övmesi bundandır. Fakat toplumun demokratik ilerici güçleri, direngen ve dinamik olduğu müddetçe toplumsal muhalefetin çıtasını aşağıya düşürmek mümkün değildir.


Unutmayalım bugün geldiğimiz noktada iktidar blokunun ‘geri adım’ atma ihtimali yoktur. Saray rejiminin tamamen tesis edilemediğini gördükleri için saldırıları devam edecektir. Bu nedenle demokratik muhalefetin de geri adım atma lüksü yoktur. Zira ileriye dönük hamle yapılmaması durumunda iktidar muhalefeti tamamen tasfiye etmek isteyecektir. Toplumun ilerici güçleri, basit bir restorasyonu değil hasar görmüş cumhuriyeti sol değerlerle yeniden kurmayı hedeflemelidir. Bunun ön koşulu ise doğru zamanda kitlesel dalganın içine girerek duyguları politikleştirme, umudu örgütleme ve dönüştürücü olma iradesini gösterebilmektir.

BİZİ TAKİP EDİN

360,672BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,847TakipçiTakip Et
8,361AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Öğrenci pansiyonunda yangın: “Merdivenler kitlenmiş, atlamak zorunda kaldık”

Burdur'da, 3 katlı erkek öğrenci pansiyonunun bodrum katındaki kumaş dikim atölyesinde çıkan yangın...

17 yaşındaki Ayten’i bıçaklayıp daha sonra boğarak öldüren şahsa ağırlaştırılmış müebbet

Burdur'un Ağlasun ilçesinde Ayten Keklik'i (17) önce bıçaklayıp, sonra da boğazını sıkarak...

Kılıçdaroğlu: Kimlik üzerinden politika yapılamaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat ve Seda...

Erdoğan’dan Ayasofya açıklaması: İbadete açılmasının faturası çok ağır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'daki saldırılara ilişkin, "50 Müslüman orada şehit...

Dışişleri’nden Hollanda’daki saldırıya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Hollanda'nın Utrecht kentinde bugün meydana gelen saldırıyı, faili...

Mansur Yavaş: Trafolara kedi değil fil soksalar fayda etmeyecek

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında...