Anasayfa DÜNYA İSMMO: Mesleki sorunlarımız çözüm bekliyor

İSMMO: Mesleki sorunlarımız çözüm bekliyor

Mali müşavirler, Muhasebe Haftası dolayısıyla mesleki sorunlarına dikkat çekmek için Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda bir araya geldi. Basın açıklaması yapan İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yücel Akdemir, gelişen teknolojiye rağmen mesleki çalışmaların kolaylaştırılmadığını, aksine iş yükünün arttığını ve meslektaşların sağlıklarının bozulduğunu dile getirdi.

Yücel Akdemir, “Mesleki sorunlarımız çözüm bekliyor. Raporlar halinde defalarca Bakanlıklara sunduğumuz sorunlarımıza ivedilikle çözüm bekliyoruz. Sesimize kulak verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Muhasebe Haftası nedeniyle mali müşavirler İstanbul Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda bir araya geldi.  İSMMMO Başkanı Yücel Akdemir yaptığı açıklamada, Meslek yasasının 30. yılına ve son günlerde yaşanan mali müşavir ölümlerine vurgu yaparken, ülke ekonomisinde yüklendikleri görev ve sorumluluklarla birlikte mesleğin geleceğine ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Akdemir, 30 yıldır Türkiye ekonomisine verdikleri katkılarla değer üreten bir iş kolu yarattıklarını, çözüm üreten, farkındalık yaratan meslek mücadelesi sergilediklerini dile getirdi.

Mali müşavirlik mesleğinin 30. yılına girdiğini ve gururlu olduklarını ifade eden Akdemir, “Katiplik konumundan alıp mesleğimizi dünya standartlarına getirdiğimiz için gururluyuz. Elle defter tutan meslek mensuplarını teknolojiden yararlanan, dijital muhasebeciler haline getirdiğimiz için gururluyuz. Sadece defter tutan ve beyanname muhasebeciliği yapan meslektaşlarımızı geliştirip denetim yapan, mali tablo düzenleyen, sistem kuran ve çeşitli uzmanlık alanları olan meslektaşlar haline getirdiğimiz için gururluyuz. Mesleğinin yanında ülke ekonomisine yön veren, kayıt dışı ile mücadele eden, kamuya ve iş dünyasına yol gösteren politikalar üreten bir meslek grubu yarattığımız için gururluyuz” dedi.

‘ÖLÜM DEĞİL, SAYGI İSTİYORUZ’

İSMMMO Başkanı Yücel Akdemir son günlerde iş stresi ve yoğunluğu dolayısıyla yaşanan mali müşavir ölümlerine vurgu yaparak kırgın, üzgün ve kederli olduklarını belirtti. Özveriyle çalışmalarına rağmen hak ettikleri saygıyı görmediklerini ifade eden Yücel Akdemir, “Sesimize yeteri kadar kulak verilmiyor. Mesleki sorunlarımız çözüm bekliyor. Gelişen teknolojinin işlerimizi kolaylaştırması gerekirken her gün yapılan kısa vadeli düzenlemelerle, meslek mensuplarımızın iş yükü biraz daha artıyor. İş stresinden sağlığımı bozuluyor. Bazen de hayatımızı kaybediyoruz. Yaşamını yitiren meslek mensuplarımızı saygıyla, rahmetle bir kez daha anıyorum. Raporlar halinde defalarca Bakanlıklara sunduğumuz sorunlarımıza ivedilikle çözüm bekliyoruz. Sesimize kulak verilmesini istiyoruz. Ülkenin içinde bulunduğu, siyasal konjonktüre, ekonomik krizlere, üzerimize yüklenen iş yüküne rağmen 30 yıldır özveriyle sürdürdüğümüz meslek ve demokrasi mücadelesine devam etmeye, ülkemizi ve mesleğimizi hak ettiği yere getirmeye, 30 yıllık gururumuzla her zamankinden daha fazla kararlıyız. 30. yılımız ve muhasebe haftamız kutlu olsun” diyerek sözlerine son verdi.

SON HABERLER

3 kişinin yaralanmasına sebep olan otobüs şoförü serbest bırakıldı

İstanbul Beyazıt'ta 3 kişinin yaralandığı kazaya sebep olan ve tutuklanması talebiyle mahkemeye...

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu ve Akşener’e yargı tehdidi

AKP'nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Konya'da yerel seçimler için miting düzenledi.

“Su en temel yaşam hakkıdır”

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen TMMOB İzmir İl...

Devekuşu Kabare Ataşehir’e taşınıyor

Ataşehir’i kültür-sanatla anılan bir kent haline getirdiklerini vurgulayan CHP Ataşehir Belediye Başkan...

Senegalli yolcuya ırkçı söylemde bulunan şoförü meslektaşları darp etti

Senegalli yolcuya yönelik ırkçı sözleri ile gündeme gelen taksiciyi, çalıştığı taksi durağındaki...

Mansur Yavaş’ı şikayet eden şahıs cinsel taciz hükümlüsü çıktı

Millet İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş’ın adaylığının ‘’Sahtecilik’’ iddiası...

Tunç Soyer, İzmir’de trafik sorununu 6 hamle ile çözecek

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, Radyo Romantik Türk’te (103.4)...

İzmir’de down sendromlu öğrencileri taşıyan minibüs devrildi: 34 yaralı

İzmir'in Bayraklı ilçesinde down sendromlu ve zihinsel engelli öğrencileri taşıyan servis minibüsünün...

Kocaeli’de 55 kişi MHP’den istifa edip İYİ Parti’ye katıldı

Yerel seçimlere sayılı günler kala İYİ Parti, Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde toplu üye...

Kader değil cinayet!

Zonguldak'ın Kilimli İlçesi'ne bağlı Gelik Beldesi'nde kaçak maden ocağında meydana gelen göçükte...