İspanya 24 saatte 526 göçmeni kurtardı
19.06.2017 16:25 DÜNYA
İspanya, Akdeniz'de Libya ve Albaron adası açıklarında Afrika'dan gelen toplam 526 kişiyi kurtardı

İspanya son 24 saat içinde iki kurtarma operasyonu yaptı, bir kurtarma operasyonuna da destek verdi. Böylelikle Akdeniz’de Libya ve Alboran adası açıklarında çoğunluğu Afrika’dan gelen toplam 526 kişi kurtarılmış oldu.

Kanaraya Fırkateyni ve Guardamar Polimnia botu Libya ve Alboran adası açıklarından 24 saatte iki kurtarma operasyonu yaptı. Helikopter destekli operasyonlarda 421 göçmen kurtarıldı. Kurtarılan göçmenlerin 8’i hamile olmak üzere 47’sinin kadın, biri 6 günlük bebek olmak üzere 9’inin çocuk ve 329’unun erkek olduğu bildirildi.

Bunların yanı sıra Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre dün akşamüstü 4 suladında bir donanma gemisi aynı bölgede aynı bölgede göçmenlerle ilgili çalışma yürüten bir sivil toplum örgütünün kurtarma botuna, o bölgede başka destek ekibinin olmaması nedeniyle destek verdi. Bu operasyonda da 141 kişinin kurtarıldığı bildirildi.

Sabahın ilk ışıklarıyla Kanarya Adalarının civarının başka göçmen botlarının olup olmadığının tespiti için tarandığı açıklandı.

Toplam 526 kişi, kayıtlarının yapılması için İtalya’da tahsis edilmiş giriş kapısına götürüldü.

İspanya'nın güneydoğusundaki Cartagena kıyılarının yaklaşık 113 kilometre açığında geçen hafta bir sandalda 5 göçmenin cesedi bulunmuştu. (DHA)