Anasayfa DÜNYA İspanya: Katalan parlamentosu feshedildi

İspanya: Katalan parlamentosu feshedildi

Katalonya’nın bağımsızlık ilanının ardından İspanya yönetiminin Katalan parlamentosunu feshettiği bildirildi.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, anayasanın 155. maddesi gereği, Katalonya özerk yönetimi hükümetini ve yerel polis müdürlerini görevden aldıklarını açıkladı. Rajoy, 21 Aralık’ta erken yerel seçime gidileceğini de belirtti.

Bağımsızlık referandumu sonrası bugün toplanan Katalonya Parlamentosu, İspanya’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etti. İspanya Senatosu ise Anayasa’nın 155’inci maddesine dayanarak Katalonya’yı doğrudan yönetme kararı aldı.

Katalan parlamentosundaki oylamada 70 milletvekili “Evet”, 10 milletvekili “Hayır” oyu verdi. Bağımsızlık ilanıyla Katalonya, “Bağımsız, egemen, demokratik, sosyal bir hukuk devleti” ilan edildi.


Karar sonrası Barselona sokaklarında sevinç gösterileri başladı. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ise Twitter’dan yaptığı ilk açıklamada “Tüm İspanyollardan sükunet bekliyorum. Katalonya’da yasal düzen sağlanacaktır” dedi. İspanya Senatosu da Anayasa’nın 155’inci maddesi uyarınca Rajoy’a Katalonya’yı doğrudan yönetme yetkisi verdi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk konuya dair yaptığı açıklamada “Avrupa Birliği için değişen bir şey olmamıştır. Bizim muhatabımız hâlâ Madrid hükümetidir” dedi. Tusk, Madrid hükümetinin, “güç kullanmaktan çok, akıl yürüteceğini” umduklarını söyledi.

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont dün yaptığı açıklamada, krize çözüm için yapılan erken seçim çağrılarını reddederek, ne yapılacağı konusunda kararı Katalan parlamentosunun vereceğini söylemişti.

İSPANYA’DA ‘HÜKÜMETİ FESİH’ TOPLANTISI

İspanya’da Senato, Katalonya özerk yönetiminin 1 Ekim’de düzenlediği bağımsızlık referandumunun ardından Anayasa’nın 155’inci maddesi çerçevesinde hükümetin kararlaştırdığı önlemleri karara bağlamak üzere toplandı.

Başbakan Mariano Rajoy başkanlığındaki İspanya merkezi hükümeti, 155’inci madde uyarınca Katalan bölgesel hükümetinin feshedilmesi ve erken seçimlere gidilmesi kararı alarak, kararı onay için Senato’ya göndermişti. Rajoy’un muhafazakar Halk Partisi’nin çoğunluğu elinde bulundurduğu Senato’dan Katalan hükümetinin aleyhinde karar çıktı.

RAJOY: KATALANLARI AYRILIKÇILARA KARŞI KORUYORUZ

Rajoy, Senato’da yaptığı konuşmada, Katalan özerk yönetimini yasaları ihlal etmekle suçlayarak, 155’inci maddenin işletilmesi çağrısı yaptı. İspanya hükümetinin Katalanların iyiliği için müdahalede bulunduğunu söyleyen Rajoy, “Katalanların İspanyol emperyalizmine değil, herkesi kendi ayrılıkçı doktrininin boyunduruğuna sokmak isteyen hoşgörüsüz bir azınlığa karşı korunmaya ihtiyacı vardır” diye konuştu.

‘İSPANYA SOLU’ BAĞIMSIZLIĞA KARŞI

İspanya Parlamentosu’nun ‘sol’ partilerinden Podemos’un Lideri Pablo Iglesias 155’inci maddenin uygulanmasını desteklemediğini belirtirken, Katalonya’daki bağımsızlık ilanını ise “yasa dışı” olarak nitelendirdi ve “yasa dışı bir bağımsızlığı da” desteklemediğini söyledi.

Podemos’un Meclisteki müttefiki Birleşik Sol’un (IU) Lideri Alberto Garzon da Katalonya’nın bağımsızlığını desteklemediğini belirterek, “Federal Cumhuriyet” için çalışma çağrısı yaptı.

NE OLACAK?

Senato’dan onayın çıkmasının ardından Katalan bölgesel yönetimine karşı önlemler Cumartesi gününden itibaren yürürlüğe sokulabilecek. Bu durumda Katalonya’da erken seçimlerin Ocak ayından itibaren yapılabileceği belirtiliyor. Katalan yönetimi, hükümetin feshedilmesi durumunda Katalan memurları sivil itaatsizliğe çağırmış, Madrid hükümeti ise böyle bir adımın sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu.

BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU

Katalonya özerk yönetimi 1 Ocak’ta İspanya Anayasa Mahkemesi’nin yasa dışı ilan etmesine rağmen bağımsızlık referandumu düzenlemiş, katılımın yüzde 43 olduğu referandumdan yüzde 90 oranında bağımsızlık yönünde oy çıkmıştı.

155. MADDE

Senato’nun onayının ardından Anayasa’nın 155’inci maddesi, Franco diktatörlüğü dönemi ve 1978 Anayasasının yürürlüğe girmesi sonrasında ilk kez uygulanmış olacak. 1939-1975 yılları arasındaki Franco diktatörlüğü döneminde Katalan hükümeti feshedilerek Katalan dili yasaklanmıştı.
155’inci madde, ayrılıkçı eylemlerde bulunan bölgelerin özerkliklerinin iptal edilmesine olanak tanıyor. Madde uyarınca Madrid yönetimi Katalan polisi, yönetimi ve kamu yayıncılık kuruluşlarının kontrolünü de devralma yetkisine sahip.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,520AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Aydın’da iş cinayeti: Yurt inşaatından düşen işçi hayatını kaybetti

Adnan Menderes Üniversitesi Kampüsü'nde yapımı süren yurt inşaatında iş cinayeti yaşandı.

Düzce’deki sel felaketinde kaybolan bir çocuğun cansız bedeni bulundu

Su baskını ve toprak kayması yaşanan Düzce'nin Akçakoca ilçesine bağlı Uğurlu köyünde...

Akademisyen Ceren Damar’ın katil zanlısına ağırlaştırılmış müebbet istemi

Akademisyen Ceren Damar Şenel'i öldüren Hasan İsmail H. hakkında iddianame hazırlandı. Savcılık...

Tuğba Toptaş Avrupa 3.’sü oldu

Karslı atlet Tuğba Toptaş, İsveç Boras’ta yapılan 25. Avrupa Atletizm U20...

Marmaris’te misinaya dolanan caretta caretta kurtarıldı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, misinalara dolandığı için yüzemeyen caretta caretta, yurttaşlar tarafından kurtarılıp,...

Hindistan’ın geçen hafta son anda ertelenen Ay görevi başlatıldı

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), geçtiğimiz hafta başında teknik aksaklık nedeniyle fırlatmaya...

İstanbul’da, tarihin en büyük sahte dolar operasyonu: 271 milyon dolar ele geçirildi

İstanbul Esenyurt’ta bir matbaaya düzenlenen operasyonda, Kurban Bayramı öncesi piyasaya sürülmek üzere...

Odunpazarı’nda ‘Akşamlar Birlikte Güzel’ etkinliği

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, mahallelerde etkinlikleri artırmak ve mahallelere canlılık kazandırmak için Akşamlar...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde 13 kişi hastaneye kaldırıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kalibrasyon merkezinde, içinde cıva bulunan cam fanusun yere düşmesi...

Binali Yıldırım: Hangi konumda olursak olalım İzmir bizim kalbimizdedir

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iki kez kaybeden AKP İzmir Milletvekili Binali...

Sonraki haber