Anasayfa DÜNYA İspanya’da dört yılda üçüncü seçim yarışı: Seçimleri Başbakan Sanchez’in partisi kazandı

İspanya’da dört yılda üçüncü seçim yarışı: Seçimleri Başbakan Sanchez’in partisi kazandı

İspanya son 4 yılda üçüncü kez genel seçimler için dün sandık başındaydı. Yaklaşık 37 milyon seçmen, İspanya’yı gelecek 4 yıl yönetecek hükümeti belirlemek için oy kullandı.

Gelecek 4 yıl için ülkeyi yönetecek 350 milletvekili ve 208 senatörün belirleneceği seçimler için toplam 212 bin sandık kuruldu. İspanya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, seçim dolayısıyla ülke genelinde 93 bin güvenlik görevlisinin çalışacağı belirtildi.

İlginizi çekebilir:  Salgın hastalığın olduğu bölgeden 3 bin hayvan ithal edildi: Veteriner sağlık sertifikaları sahte çıktı!

Aşırı sağın yükselişi ve işsizlik

2015 yılından bu yana üçüncü kez sandık başına giden İspanyollar, ülke yönetimindeki siyasi belirsizlikler, Katalonya sorunu, aşırı sağın yükselişi ve işsizlik meselelerinin bulunduğu bir ortamda siyasi tercihlerini ortaya koyacak. İlk kez genel seçimlere katılan aşırı sağcı Vox partisinin ve bağımsızlık yanlısı Katalan siyasi partilerin alacakları oy oranları bu seçimlerde en çok merak edilen konuların başında geliyor. Katalonya’da 1 Ekim 2017’de yapılan bağımsızlık referandumundan dolayı tutuklu yargılanan Katalan siyasetçilerden 5’i de bu seçimlerde milletvekili veya senatör adayı olarak yarışıyor.

Podemos ile ittifak gündemde

Son anketlerde, 28 Nisan’da hiçbir siyasi partinin ülkeyi tek başına yönetecek bir çoğunluğu yakalayamayacağı görülüyor. Başbakan Sanchez, seçim sonrası PSOE’nin anlaşmaya kendisini en yakın gördüğü partinin, Podemos ittifakı olduğu söylüyor. Unidas Podemos lideri Pablo Iglesias ise özellikle ekonomi çevrelerinin baskılarıyla PSOE-C’s koalisyon hükümetinin kurulabileceğini iddia ediyor.

***

İspanya’da seçimleri Başbakan Sanchez’in partisi kazandı

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; İspanya’da yapılan erken genel seçimleri Başbakan Pedro Sanchez’in liderliğindeki İspanya Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) kazandı. Ancak Sosyalist İşçi Partisi, oyların yüzde 28,7’sini almasına rağmen mutlak çoğunluğu sağlayamadı. Son 11 yılın en iyi sonucunu alan Sosyalistler, parlamentodaki 350 sandalyeden 123’ünü kazandı. Partinin mutlak çoğunluğu sağlaması için 176 sandalye kazanması gerekiyordu.

Oy kaybına uğrayan merkez sağ eğilimli Halk Partisi (PP) ise oyların yüzde 16,7’sini aldı. Parlamentodaki sandalyelerinin neredeyse yarısını kaybeden Halk Partisi 66 milletvekili çıkarttı. Halk Partisi, bu seçimlerde tarihinin en düşük oyunu aldı.

Seçimlerde en çok oyu alan üçüncü parti ise Ciudadanos (Vatandaşlar) oldu. Liberal çizgideki Ciudadanos oyların yüzde 15,8’ini alarak 57 sandalye kazandı. Ciudadanos, 2016’daki seçimlerde 32 milletvekili çıkartmıştı.

Sol eğilimli Podemos partisi oyların yüzde 14,3’ünü aldı. Podemos’un sandalye sayısı ise 42 oldu. Podemos da bu seçimlerde oy kaybına uğradı. Partinin 2016 seçimleri sonrasında parlamentoda 67 milletvekili ile temsil ediliyordu.

Aşırı sağcılar parlamentoya girdi

Seçim kampanyalarında göçmen ve mültecilere karşı bir tutum sergileyen aşırı sağcı Vox partisi oyların yüzde 10,3’ünü alarak ilk kez parlamentoya girmeyi başardı. Parti, 24 sandalye kazandı. Vox partisinin 2016’da yapılan seçimlerde aldığı oylar yüzde 0,2 düzeyinde kalmıştı. Partinin lideri Santiago Abascal, seçim sonuçları açıklandıktan sonra yaptığı açıklamada “Vox kalmaya geldi” dedi. Vox partisi 2013 yılında kurulmuştu. Vox’un parlamentoya girmesi ile diktatör Francisco Franco’nun 1975 yılında ölümünden bu yana ilk kez aşırı sağcı bir parti parlamentoda temsil edilecek.

Koalisyon seçenekleri

Haziran 2018’den beri iktidarda olan Başbakan Sanchez seçim sonuçlarını “Gelecek kazandı, geçmiş kaybetti” sözleriyle değerlendirdi. Sanchez’in partisi PSOE mutlak çoğunluğu sağlayamadığı için ülkede zorlu bir hükümet kurma süreci yaşanacağı tahmin ediliyor.

Koalisyon hükümeti kurabilecek PSOE ve Podemos’un sandalye sayısı 165’e ulaşıyor. Bu nedenle de mutlak çoğunluğu sağlayabilmeleri için küçük bölgesel partilerin desteğine ihtiyaçları bulunuyor.

Sağ kanattaki partiler PP, Ciudadanos ve Vox’un ise mutlak çoğunluğu sağlayabilmesi için 29 sandalye gerekiyor.

Yaklaşık 37 milyon seçmenin bulunduğu İspanya’da seçimlere katılım oranı yaklaşık yüzde 75 olarak kaydedildi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,526AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ceylanpınar’da patlama

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bir patlama meydana geldi.

İYİ Parti ilçe başkanına saldırı: 6 kişi gözaltında

İYİ Parti Güngören İlçe Başkanı Ayhan Kurt, bir grubun saldırısına uğradı. Kurt,...

CHP’li Gürsel Tekin: İntiharların en büyük nedeni işsizlik, kamu harcamalarını sıfırlayın

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2009-2018 yılları arasında intihar sayısının 30 bin...

Yurt dışı telefon kaydı 1500 lira oldu, ‘100 liraya kayıt’ başladı

Cep telefonlarının yurt dışı fiyatı Türkiye'ye göre oldukça uygun olması nedeniyle vatandaşın...

Akar-Jeffrey görüşmesinin ardından bakanlıktan açıklama

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakan Hulusi Akar'ın, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi...

Babacan’ın partisini kuracak isimlere ilişkin iddia

Karar yazarı Ali Bayramoğlu, AKP'den istifa ederek yeni parti kuracağını açıklayan Ali...

Yazar Azra Kohen: Fi dizisi benim için utanç verici hale geldi

Yazar Azra Kohen, Fi dizisinin, kitabıyla hiçbir benzerliğinin bulunmayacak hale getirildiğini belirtti...

İstanbul’da orman yangını

Şile Oruçoğlu köyünde bulunan ormanlık alanda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı....

Füsun Üstel tahliye edildi

Barış Akademisyenlerinden Prof. Dr. Füsun Üstel tahliye edildi.

Havayolu şirketleri uçak biletlerinin fiyatını yükseltmek için bakanlıkla görüşüyor

Havacılık sektörü; dolar kurunun ve akaryakıt fiyatlarının yükselmesi, enflasyon, işçilik ve diğer...

Sonraki haber