İspanyollar kaybedince Merkel kazandı
İBRAHİM VARLI İBRAHİM VARLI

Merkel neden kazandı? Sırrı rakiplerinde saklı. Yeni 'Demir Lady'nin gücü asıl olarak rakiplerinin güçsüzlüğünden kaynaklanıyor. Ekonomik kriz, acı reçete ve işsizlik gibi temel sorunların can yakıcı olduğu bir dönemde ipi uzak ara en önde göğüslemesi, sol muhalefetin yetersizliğiyle ilgili.

Sosyal devleti budayan, ülke tarihinin en acımasız neoliberal programını devreye sokan anamuhalefet Sosyal Demokrat Parti (SPD) hala bir Schröder eseri olan Agenda 2010'un faturasını ödüyor.

Yıkım politikaların travması sürerken, SPD, son dört yılda ise 'anamuhalefet' olmasına rağmen sanki “liberal-muhafazakar sağ koalisyon”un ortağı gibi davrandı. Kurtarma fonları adı altında pazarlanan “acı reçeteler”den ülke dışına asker gönderilmesine kadar birçok politikaya ortak oldu. Bir dönem Merkel'le ortaklık da yapan SPD, sağa sapınca seçmenler haliyle aslı dururken taklidine teveccüh göstermedi.

Yeşiller ve Sol Parti’nin de ciddi bir alternatif üretmemesi Merkel için zafere giden yolu açtı. Yeşiller, Fukuşima’daki
patlamadan sonra konjonktürel bir yükseliş gösterse de bunu başarıya tahvil edemedi.

Sol Parti ise kendi iç tartışma, yapı-lanma ve kavgasından başını kaldıramadı. Sokakla bütünleşemedi. Parlamento
dışı muhalefeti güçlendirmek yerine, uzunca bir süre iç tartışmalarla meşgul oldu. Partinin Batı Almanya’da güç toplamasında önemli bir rolü bulunan Oskar Lafontaine’nin yeniden eşbaşkan olması engellendi.

• • •

Rakipleri dökülünce şansölye Merkel seçimlerde adeta tulum çıkardı. “Kohl'ün kızı” 1949-1963 yılları arasında Konrad Adenauer ve 1982-1998 yılları arasında 16 yıl başbakan kalarak tarihe geçen Helmut Kohl'ün ardından bir ilki başardı ve üçüncü kez üstü üste seçildi.

Merkel'in zaferini rakiplerinin yetersizliğiyle açıklamak elbetteki eksik kalır. Merkel kazandı çünkü Yunanistan, İspanya, Portekiz, Kıbrıs, Doğu Avrupa halkları kaybetti. Berlin'in dayatmasıyla bu ülke halklarına içirilen “acı reçeteler” Almanya için katma değer oldu.

Öyleki Yunanlılar, İspanyollar, Portekizliler Alman seçimlerinin kendilerinden çalınan paralarla finanse ettiğini dile
getirdi. Alman finans kapitali krizi fırsata çevirerek, bütün bir Kıta Avrupası'nı soyup soğana çevirdi.

Bu durum Alman seçmene doğrudan yansıdı. Diğer halklardan çalınan ganimetlerden faydalanan Almanlar fırtınalı
zamanlarda gemisini yüzdürebilen Merkel'de karar kıldı.

Güçlü ve güvenilir lider imajı çizen halk arasındaki popülaritesini yükselten Merkel, Avrupa'nın ekonomik ve mali krize karşı mücadele verdiği dönemde, avroyu kurtarma politikalarının sembol karakteri oldu.

• • •

Ancak Merkel'in zaferini gölgeleyen bir ayrıntı var. Kadim ortağı liberallerin barajın altında kalması. Merkel'in şimdi yeni bir ortağa ihtiyacı bulunuyor. Ortaklık için ise solun kapısını çalmak zorunda. Tıpkı iktidarının ilk döneminde olduğu gibi. Merkel'in karşısında büyük bir sol cephe bulunuyor. Bu cephedeki üç partinin toplam oy oranı sağ oylara eşit.

Sosyal Demokratlar ve Yeşiller Merkel'le koalisyona gidebilir. Sol Parti için ise ortaklık teklif dahi edilemez hükmünde. Hannoversche Allgemeine Zeitung "Almanya için gerçek alternatif, Sosyal Demokrat-Yeşiller ve Sol Parti'nin koalisyon kurmasında yatıyor” dese de SPD lideri Sigmar Gabriel, Sol Parti ile koalisyona gidilmeyeceğini açıkladı. Sol solla uğraşmayı sürdüredursun, göstergeler büyük koalisyona işaret ediyor.

Merkel nasıl mı kazandı? İspanyollar, Yunanlılar, Portekizliler ve de sol kaybedince Merkel de kazanmış oldu