Anasayfa GÜNCEL İşsizler ordusu 97 ülkeyi geride bıraktı

İşsizler ordusu 97 ülkeyi geride bıraktı

CHP başkanlık sistemine geçildiğinden bu yana emek alanında yaşanan ihlalleri raporlaştırdı. Rapora göre sisteme başlandığından beri hayat daha da pahalanırken, işsiz nüfusu 97 ülkeyi geride bıraktı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba Başkanlık sisteminin 1. yılında emek ve çalışma yaşamında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Hazırlanan rapora göre 24 Haziran seçimlerinden bugüne ortalama her ay 160 işçi hayatını kaybetti. 1850 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirirken, 80 çalışan kriz koşulları ve işyerlerindeki mobbing uygulamalarından kaynaklı olarak hayatına son verdi.

Başkanlık sisteminin ilk kararnameleri ile işçilerin üzerindeki baskıların arttığını söyleyen Ağbaba şunları açıkladı: “Ekonomik ve Sosyal Konsey yapılanmasının içeriği değiştirilerek Cumhurbaşkanlığına bağlandı. 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu Cumhurbaşkanlığına bağlı kurullara bağlandı. Devlet Denetleme Kurulu yeni rejimde Cumhurbaşkanlığına bağlı hale getirilirken Sendikaların denetimi de Devlet Denetleme Kurulu’na bağlandı. Yeni rejim ile sendikaların üzerinde ki siyasi baskılar artırıldı.”

İlginizi çekebilir:  İmamoğlu İBB'yi de rekor borçla devralacak

Kriz emekçilere ödetildi

AKP’nin uyguladığı ekonomik programa da değinen Ağbaba “Artan ekonomik kriz koşullarının bedeli bir ülkenin çalışanlarına ve emeklilerine ödetilmesi süreci ‘Yeni Ekonomik Program’ ile hayata geçirildi. Yeni Ekonomi Programı’na göre 2019’daki 60 milyar TL’lik kemer sıkma kalemlerinin 10,1 milyar TL’si sosyal güvenlik alanında yapılması ön görüldü. Zorunlu BES sistemi yeniden şekillendirildi ve çalışanların sistemden çıkışı zorlaştırıldı. Yeni Ekonomik Program ile Kıdem tazminatının BES ile entegrasyonu sağlanarak fona devredilmesi süreci açığa çıktı. İşçilerin 83 kazanının yeni rejimin ilk yılında yok edilmesi planlandı” dedi.

Hayat pahalılığı arttı

Sistemin hayat pahalılığına da sebep olduğunu açıklayan Ağbaba şunları ifade etti: “Son 1 yılda; kuru soğan 1 lira 50 kuruştan 6 liraya, patates 1 lira 65 kuruştan 5 lira 15 kuruşa, domates 3 lira 20 kuruştan 6 lira 80 kuruşa yükseldi. Türkiye asgari ücret sıralamasında AB ülkelerine kıyasla asgari ücretin en düşük olduğu 4. ülke oldu. 2018 Haziran ayından bugüne mutfak harcamalarında artış 700 TL’yi aştı.

Açlık sınırı 2500 TL’yi aştı. İşsiz sayısı 1 yıl içerisinde 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. Türkiye’de neredeyse 1 yıl içerisinde Kayseri ilinin nüfusuna denk gelecek şekilde işsiz sayısı arttı. Türkiye’de ki işsizlik nüfusu 97 ülkeden büyüktür. Geniş tanımlı işsiz sayısı ise 8, 4 milyon kişiye yükseldi. Türkiye yüksek işsizlik oranında OECD ülkelerine göre ikinci sırada yer aldı.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,904AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

HDP: Türkiye, eşit yurttaşlık temelinde bir anayasayı var etmelidir

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Türkiye, eşit yurttaşlık temelinde bir anayasayı...

Belediyenin halk plajı girişimine Valilik engeli: “Millet Bahçesi yapılacak”

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mersin’in CHP’li Belediye Başkanı Vahap Seçer’in, sahildeki...

Erdoğan’dan ‘kabine revizyonu’ açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine revizyonu iddialarını yalanlayarak, "Dışarıdan dayatmayla kabine değişikliği olmaz" dedi....

‘Şair Ceketli Çocuk’ Kazım Koyuncu’nun aramızdan ayrılışının üzerinden 14 yıl geçti

"Şair Ceketli Çocuk" olarak bilinen devrimci müzisyen Kazım Koyuncu, ölümünün 14. yılında...

Çantaya saklanan ağaç yediuyuru, doğal yaşam alanına kavuşturuldu

Tekirdağ'da, çantaya girerek saklanan ve fark edilmesi üzerine yetkililere teslim edilen nesli...

İstanbul hezimeti sonrası AKP’de istifa kararı

İzmir'de Güzelbahçe Belediye Başkan Adayı ve eski İlçe Başkanı Cem Kavur, AKP'den...

Musevi Marko yıllar sonra Milas’ta

Milas doğumlu Musevi Dr. Marko Müsafir, doğduğu toprakları ve arkadaşlarını ziyaret etmek...

ABD Başkonsolosluğu görevlisi Cantürk serbest bırakıldı

ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Nazmi Mete Cantürk'ün ev hapsi kaldırıldı. Kararın Cumhurbaşkanı...

Kazım Koyuncu Hopa’da anılıyor

Sanatçı Kazım Koyuncu, aramızdan ayrılışının 14. yıl dönümünde Hopa sokaklarında anılıyor.

KESK Denizli şubesi: Gezi tekrar yargılanmaya çalışılıyor

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Denizli Şube üyeleri, dün Silivri'de görülen ve...

Sonraki haber