Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI İşsizlikte krizin ayak sesleri var

İşsizlikte krizin ayak sesleri var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin ‘işgücü istatistikleri’ raporunu yayımladı. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, geçen döneme göre (Nisan 2018) 50 bin kişi artarak 3 milyon 136 bin kişi oldu. İşsizlik oranı da geçen döneme göre yüzde 0,1 artışla yüzde 9,7 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ise işsiz sayısında 89 bin, işsizlik oranında ise yüzde 0,5 azalma görüldü.

Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 0,6 puanlık azalış ile yüzde 11,6 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 2 puanlık azalış ile yüzde 17,8 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0,5 puanlık azalış ile yüzde 9,9 olarak gerçekleşti.

İstihdam oranı yüzde 48,1

TÜİK verilerine göre istihdam edilenlerin sayısı, mayıs döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 650 bin kişi artarak 29 milyon 138 bin kişi, istihdam oranı ise 0,4 puanlık artış ile yüzde 48,1 oldu.


Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 97 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 747 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 18,8’i tarım, yüzde 19,5’i sanayi, yüzde 7,2’si inşaat, yüzde 54,6’sı ise hizmet sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,8 puan, inşaat sektörünün payı 0,3 puan azalırken, sanayi sektörünün payı 0,6 puan, hizmet sektörünün payı 0,6 puan arttı.

İşgücü bir önceki yılın aynı dönemine göre 561 bin kişi artarak 32 milyon 274 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,3 puan artarak yüzde 53,3 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı değişim göstermeyerek yüzde 72,6, kadınlarda ise 0,5 puanlık artışla yüzde 34,4 olarak gerçekleşti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam, bir önceki döneme göre 98 bin kişi azalarak 28 milyon 681 bin kişi olarak tahmin edildi. İstihdam oranı 0,2 puan azalarak yüzde 47,4 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı, bir önceki döneme göre 93 bin kişi artarak 3 milyon 400 bin kişi olarak gerçekleşti. İşsizlik oranı 0,3 puan artarak yüzde 10,6 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı, bir önceki döneme göre değişim göstermeyerek yüzde 53 olarak gerçekleşti. Ekonomik faaliyete göre istihdam edilenlerin sayısı, tarım sektöründe 48 bin, inşaat sektöründe 49 bin, hizmet sektöründe 19 bin kişi azalırken, sanayi sektöründe 19 bin kişi arttı.

Gerçek işsiz sayısı 5,7 milyon

TÜİK, DİSK Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR) ise dün yayımladığı İşsizlik ve İstihdam Raporu’nda gerçek (geniş tanımlı) işsiz sayısını 5,7 milyon, gerçek işsizlik oranını ise yüzde 16,6 olarak açıkladı. DİSK-AR’ın bu hesaplamasında, TÜİK verilerinde yer almayan iş bulma ümidini kaybetmiş işsizler, iş aramayan ama çalışmaya hazır olanlar, mevsimlik ve zamana bağlı eksik çalışanlar da yer alıyor.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizliğin yılbaşından bu yana düzenli olarak arttığına dikkat çekilen raporda, hem TÜİK’in mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verileri hem de İŞKUR verilerine göre işsizlikteki artış eğiliminin sürdüğü vurgulandı.

Raporda, “TÜİK verilerinin mayıs ayını yansıtması nedeniyle yükselen enflasyonun ve döviz krizinin açık etkilerini şimdilik görmüyoruz. Ancak İŞKUR verileri işsizliğin artmakta olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki aylarda krizin etkisiyle işsizlikte artış eğilimi güçlenecektir” dendi.

***

İşsizlik en çok kadınları etkiliyor

DİSK-AR’ın değerlendirmeleri özetle şöyle:

»Dar tanımlı işsizlik yüzde 9,7 olarak gerçekleşti. Bu oran bir önceki yılın aynı dönemine göre düşmüş olmasına rağmen bir önceki aya göre arttı.

» Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizliğin ise yılbaşından bu yana düzenli olarak arttığı görülüyor. Mevsim etkilerinden arındırılmış istatistikler, Kasım 2017’den bu yana en düşük istihdamın yaşandığını gösteriyor.

» Geniş tanımlı işsiz sayısı 5,7 milyon, geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 16,6 olarak hesaplandı.

» İşsizlikteki artış eğilimi İŞKUR verileri tarafından da teyit ediliyor. 2017 Temmuz döneminde 2 milyon 491 bin olan kayıtlı işsiz sayısı Temmuz 2018’de 130 bin artarak 2 milyon 621 bine yükseldi.

» İŞKUR’un işe yerleştirmelerinin de zayıfladığı görülüyor. Geçen yıl temmuz ayında 108 bin olan İŞKUR işe yerleştirmesi sayısı bu yılın temmuz ayında 98 bine geriledi.

» Kadın işsizliği yüzde 12,4, genç kadın işsizlik oranı yüzde 23,2, kentsel kadın işsizliği ise yüzde 27,6 olarak gerçekleşti. Veriler işsizliğin en çok kadınları etkilediğini ve kadınların bütün işsizlik türlerinde erkeklerden daha fazla işsiz kaldıklarını gösteriyor.

» Yükseköğrenim işsizliği 10,9 olarak hesaplandı.

» Ne eğitimde ne istihdamda (NEET) olanların oranı yüzde 21,9 olarak açıklandı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,529AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İki Türkiye!

Bir yandan insanlık onuruna sahip, doğanın güzellikleri içinde yaşamayı hedefleyen insanlar! Ki...

Emperyalizm yeniden

Monthly Review dergisinin Temmuz-Ağustos 2019 sayısı “Geç Emperyalizm” tartışmasına odaklanıyor. Derginin kurucularından...

AKP’den demokratik siyaset doğmaz

23 Haziran seçim yenilgisi, siyasal islamcı camiada sürmekte olan örtülü saflaşmaları hızlandırdı.

Ehven seçenek?

Suç örgütleri en zor dağılan örgütlerdir, denir. Doğrudur da. Zor dağılırlar ama...

Sputnik’ten haber nedir meselesine

Rusya devlet Network’ü Sputnik’in radyo kanalı RSFM’de program yapan Yavuz Oğhan, bir...

İngiliz alt liglerinin Kırmızı Şeytanları

Crawley…Başkent Londra’ya yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta, West Sussex...

Hürmüz Boğazı

Bir süredir çok aktörlü uluslararası krizin yeni merkez üssü Hürmüz Boğazı. Peş...

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Ceylanpınar açıklaması: Karşılık verildi

Ceylanpınar'a roket atılması sonucu 5 kişi yaralandı.

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için 44 bin dolar fidye istendi

Nijerya’da bir taş ocağında çalışan 4 Türk vatandaşı, Cumartesi gecesi Kwara eyaletinin...

Trump’tan tehdit: 10 gün içinde dünyadan silebiliriz ama 10 milyon insanı öldürmek istemiyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Pakistan Başbakanı İmran Han ile Beyaz Saray'da yaptığı...

Sonraki haber