İstanbul ‘bayram’ etti
20.08.2018 08:16 YAŞAM
Bayram tatilinin 9 güne çıkmasıyla tatilciler yollara döküldü. İstanbul’da dün yollar boş kalırken Bodrum, Kuşadası, Marmaris gibi sahil kentleri İstanbul trafiğini yaşadı

ANIL VARLI

9 günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle İstanbul ve diğer büyük kentler boşaldı. Türkiye yollara düştü; kimi tatile, kimi yakınlarını ziyarete gitti. 30 milyon kişinin yola çıkması beklenen tatil boyunca, sahil kesiminde oteller ve pansiyonlar yüzde 100 doluluğa ulaştı. Uçak ve otobüs firmaları talebe ek seferler koyarak yetişmeye çalıştı. THY’de doluluk oranı iç hatlarda yüzde 95, dış hatlarda yüzde 90’a ulaştı. Yaz mevsiminde İstanbul’dan bin 500 sefer yapan otobüs firmaları bu sayıyı 2 bin 500’e çıkardı. İstanbul’da dün yollar boş kalırken Bodrum, Marmaris, Kuşadası gibi sahil kentlerinin trafiği tatilcilere İstanbul’u aratmadı.

Sahiller ve havuzlar doldu
Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden Kurban Bayramı tatili için Muğla’nın Marmaris ilçesine gelen tatilciler, yüksek nemle birlikte bunaltan sıcaklar nedeniyle serinlemek için sahilleri, otel havuzları ve su parklarını doldurdu.
Dokuz günlük Kurban Bayramı tatilini geçirmek için Marmaris’e özel araçları ve tur otobüsleriyle gelen tatilciler, 7 kilometrelik konvoy oluşturdu. İlçenin Muğla girişinden İnci kavşağına kadar uzanan yol boyunca, yoğunluk nedeniyle trafik akışı neredeyse durdu. Atatürk Caddesi ile Kemal Elgin Bulvarı arasındaki oteller bölgesi olarak adlandırılan 8 kilometrelik yolda ise trafik kilitlendi. Trafik ekipleri yolu açmak için yoğun çaba sarf etti. Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü verilerine göre 6 saatte 7 bin aracın ilçeye giriş yaptığı bildirildi.