İstanbul Büyükçekmece'de kimyasal alarmı
16.04.2018 17:27 GÜNCEL

İstanbul Büyükçekmece Eskice köyünde yol kenarına bırakılan 6 varil çevredekilerin dikkatini çekti.

Köylülerin belediyeye haber vermesi üzerine olay yerine AFAD sevk edildi. Ekiplerin içerisinde kimyasal madde olduğundan şüphelenilen varilleri bir süre olay yerinde inceledi. İncelemenin ardından buradan götürüldü.

Büyükçekmece'de geçtiğimiz günlerde yol kenarına dökülen kimyasal maddeden etkilenen hayvanlar ölmüştü.


istanbul-buyukcekmece-de-kimyasal-alarmi-452825-1.
Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün

BELEDİYE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Büyükçekmece'de kimyasal atık şüphesine ilişkin, "Bir felaketle karşı karşıyayız. 3-5 beş kuruş kazanmak için içme suyu havzasına zehirli sıvı dökenler, zehirli atık bırakanlar en ağır cezaya çarptırılmalı." açıklamasını yaptı.

Akgün, dün Büyükçekmece'deki kimyasal atık şüphesine ilişkin açıklamasında, 2 hafta önce ilk olay yaşandığında isyan ettiklerini ve bunun "vicdansızlık" olduğunu söylediklerini ifade etti.

İkinci kez aynı durumun yaşandığına işaret eden Akgün, şunları kaydetti:

"Bir felaketle karşı karşıyayız. 3-5 beş kuruş kazanmak için içme suyu havzasına zehirli sıvı dökenler, zehirli atık bırakanlar en ağır cezaya çarptırılmalı. Zehirli atıklar katı kontrol altına alınmalı. Bu nasıl bir sorumsuzluktur, bu nasıl bir vicdansızlıktır. Uyarılarımızın üzerinden 2 hafta geçmeden ikinci vahşet yaşandı."

Akgün, her iki zehirli atık olayından da insanların büyük bir şans eseri zarar görmediğine işaret ederek, riskin büyük olduğunu, herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini belirtti.

Başkan Akgün, "İstanbul'un en önemli havzası olan Büyükçekmece su toplama havzasının korunmasından artık ciddi ciddi korkmaya başladım. Bu adım adım yaklaşan bir felaket. Adeta felaket 'geliyorum' diyor. Hem kaçak hafriyat dökümünden hem de zehirli kimyasal atık maddelerin dökümünden ötürü Büyükçekmece göl havzası büyük bir tehdit altında." ifadelerini kullandı.