İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve bu yıl 38. kez sinemaseverlerle buluşacak İstanbul Film Festivali’nin programı açıklandı. 5-16 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek festivalde Türkiye ve dünya sinemasından örneklerin yanı sıra söyleşi, panel ve konser gibi etkinlikler de yer alacak.

Basın mensuplarının yoğun katılımıyla gerçekleştirilen festivalin basın toplantısında ilk olarak konuşan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, 1983 yılından bu yana festivalin içerisinde yer aldığını ifade ederek 38. yılında festivalin kendisi için özel bir anlam ifade ettiğini belirtti. Festivallerin sürdürülebilirlik ve dijitalleşme gibi tanımlardan etkilendiğini vurgulayan Taner, web sitelerini güncellediklerini ve  İKSV’nin akıllı telefon uygulamasından bahsetti. Taner, festivalin ana sponsor olmadan gerçekleştirildiğini ancak bireysel destekçiler tarafından birlikte organize edildiğini de sözlerine ekledi.

ANA SPONSORUN OLMAMASI HAYAL KIRIKLIĞI

Taner sonrasında söz alan İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan da, Uluslararası Yarışma, Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışması’nda yer alan filmleri açıkladı. Taner gibi festivalin ana sponsorun olmamasına değinen Ayan, bu konuda hayal kırıklığını dile getirdi. Ayan, gelecek yıllar için ana sponsorluk konusunda markalara çağrı yaptı. Ayan’ın aktardıklarına göre festivalde, ‘Hakan: Muhafız’ dizisiyle bu yıl ilk kez bir dizi galası yapılacak.

GELECEK YIL ULUSAL YARIŞMADA YENİLİK

2020’de gerçekleştirilecek 39. İstanbul Film Festivali için başka bir yeniliği duyuran Ayan, gelecek yıl itibariyle ulusal yarışma kategorisinde yalnızca İstanbul prömiyerini yapacak filmleri davet edeceklerini duyurdu.

ULUSAL YARIŞMADA HİÇ KADIN YOK

Öte yandan ulusal yarışma kategorisinde yarışacak filmler arasında hiç kadın yönetmenin olmadığını ifade eden Ayan, kadın yönetmen imzalı filmin yarışma dışı gösterilecek Kader Postası olduğunu ifade etti ve ekledi: “Bu İKSV seçkisiyle alakalı değil. Ulusal yarışmaya başvuru yapan kadın yönetmen imzalı tek film var. O da Elif Akarsu Polat ve Çiğdem Bozalı’nın filmi Kader Postası. Kadın yönetmenlerin festivallere başvurusunun bu denli az olması bir anlamda sektörün de konuşması gereken bir şey.”

Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün ise festival kapsamında bu yıl 14. kez Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristlerle, uluslararası sinema profesyonellerini bir araya getirecek “Köprüde Buluşmalar” ortak yapım platformu hakkında bilgiler aktardı.

FESTİVAL FİLMLERİ 8 SALONDA SİNEMASEVERLERLE BULUŞACAK

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi Oditoryumu , Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s (Salon7,Salon 3 ), Gayrettepe’de Cinemaximum Zorlu(Salon 8 ) ve Kadıköy’de Rexx Sineması ve Kadıköy Sineması olmak üzere 8 salonda yapılacak. Festival gösterimleri saat 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30’da yapılacak.  Festivalde bu yıl da hafta içi 11.00, 13.30 ve 16.00 seanslarının öğrenci biletleri 2 lira üzerinden satışa sunulacak.

FESTİVALDE YARIŞMA HEYECANI

38. İstanbul Film Festivali’nde yarışma heyecanı 10 Nisan’da başlayacak. Uluslararası Yarışma, Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film yarışmalarında ödül kazanan filmler, 16 Nisan Salı akşamı düzenlenecek İstanbul Film Festivali Ödül Töreni’nde açıklanacak.

Festivalde yer alacak filmler şöyle:

ULUSLARARASI YARIŞMA / INTERNATIONAL COMPETITION (12)

  • Sınır / Gräns / Border / Ali Abbasi / İsveç, Danimarka
  • Nebula / Dead Horse Nebula / Tarık Aktaş / Türkiye
  • Ağaçlardan Bahsetmek / Talking About Trees / Suhaib Gasmelbari / Sudan, Fransa, Çad
  • Yem / Bait / Mark Jenkin / İngiltere
  • Diane / Kent Jones / ABD
  • Sinek Kuşu / Bolsae / House of Hummingbird / Bora Kim / Güney Kore
  • Kırmızı / Rojo / Benjamin Naishtat / Arjantin, Belçika, Brezilya, Almanya, Fransa, İsviçre
  • Dünyanın Sınırında / Les Confins du Monde / To The Ends of the World / Guillaume Nicloux
  • Lanetli Kumaş / In Fabric / Peter Strickland / İngiltere
  • Canım / Delband / Beloved / Yaser Talebi / İran
  • Aether / Rûken Tekeş / Türkiye, İtalya
  • Gözü Kara / Podbrosy / Jumpman / Ivan I. Tverdovsky / Rusya, Litvanya, İrlanda, Fransa

SİNEMADA İNSAN HAKLARI YARIŞMASI / HUMAN RIGHTS IN CINEMA COMPETITION (10)    

  • Aralık’ta / Diciembres / Decembers / Enrique Castro Ríos / Panama, Kolombiya
  • Damien Dünyayı Değiştirmek İstiyor / Damien veut changer le monde / Adopt A daddy / Xavier De Choudens / Fransa
  • Hayattan Bir Gün Daha / Another Day of Life / Raúl De La Fuente & Damian Nenow / Polonya, İspanya, Almanya, Macaristan
  • Melekler Işıktan Yaratılmıştır / Angels Are Made of Light / James Longley / ABD, Danimarka, Norveç
  • #DİŞİL HAZ / #FEMALE PLEASURE / Barbara Miller / İsviçre, Almanya
  • Dünya Yanarken Ne Yapacaksın? / What You Gonna Do When the World’s on Fire? / Roberto Minervini / İtalya, ABD, Fransa
  • Marighella / Wagner Moura / Brezilya
  • Joy / Sudabeh Mortezai / Avusturya
  • Angelo / Markus Schleinzer / Avusturya, Lüksemburg
  • Saf / Ali Vatansever / Türkiye, Almanya, Romanya

TÜRKİYE SİNEMASI 2018-2019 / CINEMA OF TURKEY 2018-2019                            

ULUSAL YARIŞMA / NATIONAL COMPETITION (9)

  • Nebula / Dead Horse Nebula / Tarık Aktaş
  • Kız Kardeşler / A Tale of Three Sisters / Emin Alper / Türkiye, Almanya, Hollanda, Yunanistan
  • Aden / Eden / Barış Atay
  • Kardeşler / Brothers / Ömür Atay / Türkiye, Almanya, Bulgaristan
  • Güvercin Hırsızları / The Pigeon Thieves / Osman Nail Doğan
  • Görülmüştür / Passed by Censor / Serhat Karaaslan / Türkiye, Almanya, Fransa
  • İçerdekiler / Insiders / Hüseyin Karabey
  • Saf / Ali Vatansever / Türkiye, Almanya, Romanya
  • Yuva / Emre Yeksan

YARIŞMA DIŞI / OUT OF COMPETITION (4)

  • Kader Postası / Fated Hearts / Elif Akarsu Polat, Çiğdem Bozalı
  • Arada / Di Navberê De / In Between / Ali Kemal Çınar
  • Suç Unsuru / The Element of Crime / Süleyman Arda Eminçe
  • Son Çıkış / Siren’s Call / Ramin Matin

ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI / NATIONAL DOCUMENTARY COMPETITION (11)

  • Meleklerin Koruyucusu / Guardian of Angels / Ensar Altay / Türkiye, ABD
  • Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne? / Do You Think God Loves Immigrant Kids, Mom? / Rena Lusin Bitmez
  • Şehitler / Heroes / Köken Ergun / Türkiye, Avustralya
  • Yaz Kış Demeden / Come Rain or Shine / Zeynep Güzel / Türkiye, Ermenistan
  • Köpek Filmi / Dog Movie / Cem Hakverdi
  • Bulutlar / Clouds / Osman Nuri İyem
  • Kâzım / Dilek Kaya
  • Gulyabani / Gürcan Keltek / Hollanda, Türkiye
  • Baştan Başa / Heads and Tails / Aylin Kuryel, Fırat Yücel
  • Vargit Zamanı / Time to Leave / Orhan Tekeoğlu
  • Aether / Rûken Tekeş / Türkiye, İtalya

YARIŞMA DIŞI / OUT OF COMPETITION

  • Amina / Kıvılcım Akay / 70’

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI / NATIONAL SHORT FILM COMPETITION (11)

Program I

  • Akvaryum / Aquarium / Anıl Kaya, Özgür Önurme
  • Sonsuz / Ad Infinitum / Murat Çetinkaya
  • Gümüş / The Gentle Sadness of Things / Deniz Telek
  • Avarya / Gökalp Gönen
  • Giderayak / Parting Shot / Özgür Cem Aksoy

Program II

  • Durgun Suyun Sayhası / Schrei des stillen Wassers / Scream of Still Water / Yusuf Elbaşı / Türkiye, Almanya
  • Kuyruk / The Tail / Yiğit Hepsev
  • Pantolon / Pantor / Trousers / Tahsin Özmen
  • Sevinç Vesaire / Joy et Cetera / Kurtcebe Turgul
  • Görüşme / The Conversation / Vehbi Bozdağ
  • Amca / The Geezer / Senem Bay

DÜNDEN BUGÜNE TÜRK KLASİKLERİ / TURKISH CLASSICS REVISITED

  • On Kadın / Ten Women / Şerif Gören (1987)

GALALAR / GALAS (12)

  • Hepsi Gerçek / All is True / Kenneth Branagh / İngiltere
  • High Life / Claire Denis / Fransa, Almanya, İngiltere, Polonya, ABD
  • Beyaz Karga / The White Crow / Ralph Fiennes / İngiltere-Fransa 
  • Sokağın Dili Olsa / If Beale Street Could Talk / Barry Jenkins / ABD
  • Greta / Neil Jordan / İrlanda, ABD
  • Destroyer / Karyn Kusama / ABD
  • Gloria Bell / Sebastián Lelio / Şili, ABD
  • Edmond / Alexis Michalik / Fransa, Belçika
  • Yüzleşme / Grâce à Dieu / By The Grace of God / François Ozon / Fransa
  • Yabancıların Nezaketi / The Kindness of Strangers / Lone Scherfig / Danimarka, Kanada, İsveç, Fransa, Almanya, İngiltere
  • Adaletsiz / Dragged Across Concrete / S. Craig Zahler / Kanada, ABD
  • Hakan: Muhafız (Sezon 2 Bölüm 1-2) / The Protector (S02 E01-02) / Umut Aral / Türkiye

DÜNYA FESTİVALLERİNDEN / BEST OF THE FESTS (26)

  • Irmak / Ozen / The River / Emir Baigazin / Kazakistan, Polonya, Norveç
  • Yuli / Icíar Bollaín / İspanya, Küba, İngiltere, Almanya
  • 1968 / Tassos Boulmetis / Yunanistan
  • İmkânsız Aşk / Un amour impossible / An Impossible Love / Catherine Corsini / Fransa, Belçika
  • Durgun Nehir / Still River / Angelos Frantzis / Yunanistan, Fransa, Letonya
  • Piranhalar / La paranza dei bambini / Piranhas / Claudio Giovannesi / İtalya
  • Amanda / Mikhaël Hers / Fransa
  • Bay Jones / Mr. Jones / Agnieszka Holland / Polonya, Ukrayna, İngiltere
  • Odamda / In My Room / Ulrich Köhler / Almanya, İtalya
  • Yola Devam / Continuer / Keep Going / Joachim Lafosse / Belçika, Fransa
  • Eşanlamlılar / Synonymes / Synonyms / Nadav Lapid / Fransa, İsrail, Almanya
  • Peterloo / Mike Leigh / İngiltere
  • Başlangıçta / Genèse / Genesis / Philippe Lesage / Kanada
  • İlahi Aşk / Divino Amor / Divine Love / Gabriel Mascaro / Brazilya, Uruguay, Danimarka, Norveç, Şili
  • Alfa / Alpha, The Right to Kill / Brillante Mendoza / Filipinler
  • Bir Melek / Un Ange / Angel / Koen Mortier / Belçika, Hollanda,
  • Hangi Kadın / Celle que vous croyez / Who You Think I Am / Safy Nebbou / Fransa
  • Melek / El Ángel / Luis Ortega / Arjantin, İspanya
  • Petra / Jaime Rosales / İspanya, Fransa, Danimarka
  • On Dört / Fourteen / Dan Sallitt / ABD
  • Nehir Kıyısındaki Otel / Gangbyun Hotel / Hotel by the River / Hong Sangsoo / Kore
  • Evdeydim, Ama / Ich war zuhause, aber / I was at Home, But / Angela Shanelec / Almanya-Sırbistan
  • Joel / Carlos Sorin / Arjantin
  • Aşk 1: Köpek / Dragoste 1: Câine / Love 1: Dog / Florin Şerban / Romanya, Polonya
  • Elveda Oğlum / So Long, My Son / Wang Xiaoshuai / Çin
  • Shadow / Ying / Shadow / Zhang Yimou / Çin, Hong Kong

GENÇ USTALAR / YOUNG MASTERS (14)         

  • Sevgili Oğlum / Weldi / Dear Son / Mohamed Ben Attia / Tunus, Belçika, Fransa, Katar
  • Yanardağ / Volcano / Roman Bondarchuk / Ukrayna, Almanya / 106’
  • Gerçek Aşk / C’est ça l’amour / Real Love / Claire Burger / Fransa, Belçika
  • Oray / Mehmet Akif Büyükatalay / Almanya
  • Çiçekli Vadi / Virágvölgy / Blossom Valley / László Csuja / Macaristan
  • Oyunbozan / Systemsprenger / System Crasher / Nora Fingscheidt  / Almanya
  • Hasatçılar / Die Stropers / The Harvesters / Etienne Kallos / Fransa, Güney Afrika, Yunanistan, İsviçre
  • Garson / The Waiter / Steve Krikris / Yunanistan
  • Biz Çakallar / We the Coyotes / Hanna Ladoul & Marco La Via / ABD
  • Yolluk / L’enkas / The Truk / Sarah Marx / Fransa
  • Herkesi Şaşırtan Adam / Tchelovek kotorij udivil vseh / The Man Who Surprised Everyone / Natasha Merkulova & Aleksey Chupov / Rusya, Fransa, Estonya
  • Canavarlar. / Monștri. / Monsters. / Marius Olteanu / Romanya
  • Doktorlar / L’Ordre des Medecins / Breath of Life / David Roux / Fransa
  • Ölüler ve Diğerleri / Chuva é cantoria na Aldeia Dos Mortos / The Dead and the Others / João Salaviza & Renée Nader Messora  / Brezilya, Portekiz

BELGESEL KUŞAĞI / DOCUMENTARY TIME (16)

  • Çağımız / L’époque / Young and Alive / Matthieu Bareyre / Fransa
  • Faili Meçhul / Cold Case Hammarskjöld / Mads Brügger / Danimarka
  • Diğerlerinin Sessizliği / The Silence of Others / Almudena Carracedo & Robert Bahar / İspanya
  • Hayal-et / Dreamaway / Johanna Domke & Marouan Omara / Almanya, Mısır
  • Gorbaçov’la Görüşme / Meeting Gorbachev / Werner Herzog & Andre Singer / İngiltere, ABD, Almanya
  • İsviçreli Chris / Chris the Swiss / Anja Kofmel / İsviçre, Hırvatistan, Almanya, Finlandiya
  • Aquarela / Viktor Kossakovsky / İngiltere, Almanya, Danimarka
  • El Pepe, Yüce Bir Yaşam / El Pepe, una vida suprema / El Pepe, A Supreme Life / Emir Kusturica / Arjantin, Uruguay
  • Putin’in Tanıkları / Svideteli Putina / Putin’s Witnesses / Vitaly Mansky / Letonya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti
  • Santiago, İtalya / Santiago, Italia / Nanni Moretti / İtalya, Fransa, Şili
  • Aile Peşinde / Dar Jostojoye Farideh / Finding Farideh / Azadeh Mousavi, Kouroush Ataei / İran
  • Yenilgilerimiz / Nos Defaites / Our Defeats / Jean-Gabriel Périot / Fransa
  • Banksy’yi Çalan Adam / L’uomo che rubò Banksy / The Man Who Stole Banksy / Marco Proserpio / İtalya
  • Cirkus Rwanda / Michal Varga / Çek Cumhuriyeti, Slovakya
  • Çalışma (1968 – 2018) / Ne travaille pas (1968 – 2018) / Don’t Work (1968 – 2018) César Vayssié / Fransa
  • Monrovia, Indiana / Frederick Wiseman / ABD

MAYINLI BÖLGE / MINED ZONE (9)                 

  • Dağ / The Mountain / Rick Alverson / ABD
  • Deniz Şeytanı / Kraben Rahu / Manta Ray / Phuttiphong Aroonpheng / Tayland, Fransa, Çin
  • Mahvol, Mahluk, Mahvol / Muere, Monstruo, Muere / Murder Me, Monster / Alejandro Fadel / Arjantin, Fransa, Şili
  • Okul Çıkışı / L’heure de la sortie / School’s Out / Sébastien Marnier / Fransa
  • Sonuçlar / Posledice / Consequences / Darko Stante / Slovenya, Avusturya
  • Rüzgâr / The Wind / Emma Tammi / ABD
  • Kazı / The Dig / Andy & Ryan Tohill / İrlanda, İngiltere
  • Sargasso Denizi Mucizesi / To thávma tis thálassas ton Sargassón / The Miracle of the Sargasso Sea / Syllas Tzoumerkas / Yunanistan, Almanya, Hollanda, İsveç
  • Büyü / Spell / Brendan Walter / ABD

ANTİDEPRESAN / ANTIDEPRESSANT (7)

  • Bakın Nasıl Kıvırıyoruz / Voyez comme on danse / Kiss and Tell / Michel Blanc / Fransa
  • Karakol / Au poste! / Keep an Eye Out / Quentin Dupieux / Fransa
  • Başyapıtım / Mi Obra Maestra / My Masterpiece / Gaston Duprat / Arjantin, İspanya
  • Sadık Bir Adam / L’homme fidèle / A Faithful Man / Louis Garrel / Fransa
  • Gözbebeğim / Pupille / In Safe Hands / Jeanne Herry / Fransa, Belçika
  • Yeni Yılın Kutlu Olsun, Colin Burstead / Happy New Year, Colin Burstead / Ben Wheatley / İngiltere
  • Tel Aviv Alev Alev / Tel Aviv on Fire / Sameh Zoabi / Lüksemburg, Fransa, İsrail, Belçika

MUSİKIŞİNAS / MUSICIANS (7)

  • Bir Zamanlar Normaldim / I Used to Be Normal: A Boyband Fangirl Story / Jessica Leski / Avustralya, ABD
  • Leyla Gencer: La Diva Turca / Selçuk Metin
  • A Dog Called Money / Seamus Murphy / İrlanda, İngiltere
  • Performance / Nicolas Roeg, Donald Cammell / İngiltere
  • Piazzolla, Köpekbalığı Yılları / Piazzolla, los años del tiburón / Piazzolla, the Years of the Shark / Daniel Rosenfeld / Arjantin, Fransa
  • Bugünün Senfonisi / Symphony of Now / Johannes Schaff / Almanya
  • Saz / Saz – The Key of Trust / Stephan Talneau / Almanya

NERDESİN AŞKIM? / WHERE ARE YOU MY LOVE? (7)

  • Sarışın / Un Rubio / The Blonde One / Marco Berger / Arjantin
  • Sarsıntı / Temblores / Tremors / Jayro Bustamente / Guatemala, Fransa
  • José / Li Cheng / Guatemala, ABD
  • Elisa & Marcela / Isabel Coixet
  • Yeşil Gezegenden Kısa Bir Hikâye / Breve historia del planeta verde / Brief Story from the Green Planet / Santiago Loza / Arjantin, Brezilya, Almanya, İspanya
  • Sócrates / Alex Moratto / Brezilya
  • Vahşi / Sauvage / Camille Vidal-Naquet / Fransa

ÇİÇEK İSTEMEZ / NO MORE FLOWERS (10)

  • Oda Hizmetçisi / La Camarista / The Chambermaid / Lila Avilés / Meksika
  • Sofia / Meryem Benm’Barek / Fransa, Katar
  • Nefes / Aire / Breathe / Arturo Castro Godoy / Arjantin
  • Bu Her Şeyi Değiştirir / This Changes Everything / Tom Donahue / ABD
  • En Sevdiğim Kumaş / Mon tissu préférée / My Favourite Fabric / Gaya Jiji / Fransa, Almanya, Türkiye
  • Kaygan Zemin / Der Boden unter den Füssen / The Ground Beneath My Feet / Marie Kreutzer
  • Üçüncü Eş / The Third Wife / Ash Mayfair / Vietnam
  • Alice T. / Radu Muntean / Romanya, Fransa, İsveç
  • Bir Gün / Egy Nap / One Day / Zsófia Szilágyi / Macaristan
  • Onun Adı Petrunia / Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija / God Exists, Her Name Is Petrunya / Teona Strugar Mitevska /  Makedonya, Belçika, Fransa, Hırvatistan, Slovenya

BAŞYAPIT FABRİKASI: KUBRICK / FACTORY OF MASTERPIECES: KUBRICK (13)

  • Korku ve Arzu / Fear and Desire (1953)
  • Katilin Busesi / Killer’s Kiss (1955)
  • Son Darbe / The Killing (1956)
  • Zafer Yolları / Paths of Glory (1957)
  • Spartacus (1960)
  • Lolita (1962)
  • Dr. Garipaşk / Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964)
  • 2001: Uzay Macerası / 2001: A Space Odyssey (1968)
  • Otomatik Portakal / A Clockwork Orange (1971)
  • Barry Lyndon (1975)
  • Cinnet / The Shining (1980)
  • Full Metal Jacket (1987)
  • Gözleri Tamamen Kapalı / Eyes Wide Shut (1999)

CINEMANIA (10)                                                                                                                         

  • Elveda / Goodbye / Tunç Başaran / Türkiye
  • Konformist / Il Conformista / The Conformist / Bernardo Bertolucci / İtalya, Fransa, Almanya
  • Gece Bekçisi / The Night Porter / Liliana Cavani / İtalya
  • Orson Welles’in Gözleri / The Eyes of Orson Welles / Mark Cousins / İngiltere
  • Halıcı Kız / The Carpetmaker Girl / Muhsin Ertuğrul
  • İş / Il Posto / Ermanno Olmi / İtalya
  • Memory / Memory: The Origins of Alien / Alexandre O. Philippe / ABD
  • Rosemary’nin Bebeği  / Rosemary’s Baby / Roman Polanski / ABD
  • Sıçan Avcısı / Ratcatcher / Lynne Ramsay / İngiltere-Fransa
  • Şafak Bekçileri / Watchmen of Dawn / Halit Refiğ