-Reklam-
Anasayfa YAZARLAR İstanbul mu, “meşruiyet” mi?

İstanbul mu, “meşruiyet” mi?

Maltepe’de oy sayımının sonuna gelinmişken durdurulması, oluşturulmuş 10 sandık kurulunca yapılan sayımın iptali, o oyların sil baştan ve üçüncü kez sayılmasına karar verilmesi… 31 Mart’tan İmamoğlu’nun önde çıkmasından bu yana AKP+MHP ittifakının yaptığı hamleler, bu son gelişme ile birleşince, iktidarın tercihini İstanbul’dan yana yaptığına işaret ediyor.

İşaret ediyor ama, bu iktidar penceresinden bakıldığında da o kadar akıldışı ki, akıl temelli düşünenlerin akıllarını bu ihtimale yatırmaları hayli zor!

Erdoğan’ın kutuplaştırma politikaları sonucu, memleketin neredeyse yarısı açısından iktidarın meşruiyetinin zaten sorgulanır olduğunu söyleyebilirsiniz.

Ama sadece o değil; AKP bugüne kadar içeride ve dışarıda, meşruiyetini, sandığı kutsayarak ve her seferinde halkın demokratik seçimiyle geldiğini savlayarak, inşa etti.

 Şimdi, AKP’ye oy veren hatta yönetici olan bir kesimi de içerecek şekilde yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da sorgulanan bu: Erdoğan ve AKP+MHP ittifakı İstanbul’u İmamoğlu’na bırakmayarak, dünyanın ve kendi destekçilerinden bir kesimin gözünde meşruiyetten vaz mı geçecek?

Evet, İstanbul Belediyesi’nin AKP’ye sağladığı finansal ve örgütsel imkânlar o kadar fazla ki, bunlardan vazgeçmek tepetaklak bir düşüşün başlangıcı olarak görülüyor.

Ancak, tam da damat Bakan Albayrak dünyaya derdini anlatmak için çırpınıp dururken, derin bir ekonomik krizin pençesinde kıvranan iktidarın, uluslararası meşruiyetten vazgeçmesinin sonucu çok daha ağır olacaktır.

Son birkaç gündür, Doğu’dan Batı’ya, ABD ve Avrupa medyasından Arap ve İsrail medyasına kadar hemen hepsinin Türkiye haber ve analizleri bu noktada yoğunlaşıyor.

Türkiye’den kimi akademisyenlerin değerlendirmelerini aktararak; İstanbul konusunda verilecek kararın ülkenin “rekabetçi otoriterizm” olarak adlandırılan mevcut rejiminin “mutlak otoriterizm”e dönüşmesinin kanıtı olacağını yazanlar da var, mevcut sonucu tanımamanın kaybettireceklerinin İstanbul’u kaybetmekten çok daha fazla olacağını yazanlar da…

Doğu’dan Batı’ya bütün analizlerde görünen bir diğer ortak nokta ise, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi durumunda, Erdoğan’ın, olup bitenden rahatsız pek çok AKP seçmenini motive etmekte zorlanacağı. Hele de, önümüzdeki aylarda daha da zorlaşacak ekonomik koşullar altında! 

Türkiye’ye uzaktan bakanların gördüklerini AKP yöneticileri ve Erdoğan’ın görememesi düşünülemez. O halde, daha büyük bir farkla kaybedecekleri bir yeni seçimde neden ısrarcı olsunlar? Bu sorunun akla gelen ilk yanıtı; böyle bir risk ancak sonucu önceden ayarlanmış bir seçimle alınabilir, oluyor.

Muhalefetin de böyle düşünmesi, yenilecek bir seçime katılmayı reddederek, meşruiyetin sıfırlamasına yol açabilir.

Meşruiyetini her seçimde sandıktan çıktığı tezine dayandıran AKP, o seçimlerin tümünde de “mağduriyet”e yaslanıyordu. Bu son seçimde, hâlâ kullanılmaya çalışılsa da, “mağduriyet” kozu işe yaramadı. 31 Mart’tan beri; yolsuzluk, usulsüzlük, “organize suç” gibi iddialarla İstanbul’da “kazandığı” seçimin muhalefet tarafından çalındığı iddiasını işleyen AKP, acaba kaybettiği “mağduriyet” kozunu yeniden mi kazanmak istiyor? Sonunda belediye başkanlığını İmamoğlu’na teslim etse de, gelecekte yine kullanabileceği “mağduriyet”i mi kurtarmak istiyor?

Seçimin yenilenmesinde AKP açısından akılcı bir yan göremeyen kimi Batılı analistlerin aklına gelen bir olasılık da bu; İstanbul’u kaybederken “mağduriyet”i kazanmak!

Ne kazanır bilemiyorum, ama iktidar bugün kayıplardan kayıp beğenmek zorunda; ya İstanbul ya meşruiyet!

İlginizi çekebilir:  Kızgın demir

- Reklam -

SON HABERLER

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

Sonraki haber