Anasayfa SİYASET İstanbul’u kurtaracak olan kendi zenginliği

İstanbul’u kurtaracak olan kendi zenginliği

SEMRA KARDEŞOĞLU

CHP’nin İstanbul Adayı İmamoğlu, belediyenin kendi bütçesi kadar borcu olduğunu söyledi, “Kentin ekonomik sorunları çözecek potansiyeli var. Yeter ki paylaşmayı bilelim” dedi.

Yerel seçimlere 25 gün kala yarış hızlandı. CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu da seçim çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Seçim sonucuna ilişkin en ufak bir şüphesi olmayan İmamoğlu, başkanlığa geldikten sonra yapacakları üzerine odaklanmış durumda. Kentte sorunların çözümü için öncelik elbette ekonomik bir plan oluşturmak. İmamoğlu, bu konudaki hedef ve projelerini önceki akşam ekonomi gazetecileriyle paylaştı, onların sorularını yanıtladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin borcunun şu anki mevcut bütçesi kadar olduğunu söyleyen Ekrem İmamoğlu, farklı başlıklarda hedeflerini şöyle aktardı:

BELEDİYENİN BORCU ÇOK BÜYÜK

Kente 5 yıl hizmet etmek için talip olduk. Göreve geldiğimizde ilk olarak ciddi bir tasarrufa gideceğiz. Devasa borç için buna mecburuz. Şu an belediyenin borcunun sadece faizi yıllık olarak 1,1 milyar. Denetleme mekanizmasının doğru işlemediği ortada. Tasarruf elbette personel değil. Belediye gelirini doğru planlamayla 2 katına çıkaracak imkanlar mevcut. Önemli olan paylaşmayı bilmek.

KENTİN MÜLKİYET RAPORU

1 Nisan Pazartesi günü göreve geldiğimizde İstanbul’un mülkiyet raporunu çıkartmak için harekete geçeceğiz. Belediyeye artı değer yaratacak gayri menkul değerlemesi gerekiyor. Nerede hangi mülkler var? Bunlar nasıl kullanılıyor? Ne kadar kira alınıyor? Bunların hepsi gözden geçirilerek bir mülkiyet raporu hazırlanacak. Bakıyorsunuz belediyeye ait arazi, bina atıl durumda ya da işgal edilmiş. Bunlar tek tek, kalem kalem değerlendirilecek.

Bizim bölgemizde (Beylikdüzü) bir site var. Davalık bir site, oturan yok. 250 mülteci gelip işgal etmiş. Elektrik çekmişler. Kimse dokunamıyor. Sahipleri çıkaramıyor.

İSTANBUL’DA MÜLTECİ SORUNU

Büyükşehir Belediyesi şu ana kadar mülteci sorununa ilişkin tek cümle etmedi. Böyle bir şey mümkün mü? Çocuklar sokakta dileniyor, buna ilişkin bir çözüm üretilmez mi? Ele alacağımız ilk konulardan biri bu olacak.

242 BİN KİŞİ OKUMA YAZMA BİLMİYOR

Bu kadar büyük bir rakam. Bunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Eğitim alanında yapacaklarımızın ilki bu sorunu çözmek olacak. Hedefimiz 500 bin öğrenciye kırtasiye yardımı sağlamak.

KENT ENSTİTÜLERİ

Şu an her dört gençten biri, eğitimli her beş gençten ikisi işsiz. Bu çok büyük bir rakam. Köy Enstitüleri mantığıyla İstanbul’da kent enstitüleri kurmak istiyoruz. Buralarda gençlere verilecek yeni eğitim programlarıyla yeni iş alanlarına yönelmelerine destek olacağız. Hedefimiz 150 bin kişiye iş olanağı yaratmak.

AÇLIK SINIRINDA YAŞAYANLAR

2 bin 200 TL’den az geliri olanların belediyenin hizmetlerinden ücretsiz faydalanması sağlanacak. Su gibi… Sonra çocukların eğitimine destek ardından eksik kalan kısmı evdeki kadına verilecek. Sosyal yardımları artıracağız. Ancak bir yandan da balık tutmayı öğreteceğiz. Ev kadınlarının üretime katılmasını sağlayacağız. Geliri yükseltmenin yollarını açacağız.

DEPREME KARŞI BİNA YENİLEME

Depreme karşı sağlam bina kentin en büyük sorunlarından biri. Rantı yüksek kesimlerde bu sorun olmuyor. Kat artırılarak çözülüyor. Diğer bölgelerde (bitişik nizam binaların olduğu, imarın sınırlı bulunduğu yerlerde) bu sorun. Kentsel yenileme için çok az da olsa imar artışı yapacağız bu tür bölgelerde. İkincisi sağlam olmayan binalar için ev sahiplerine bir miktar metrekare düşülmesi önerilecek. Az daha küçük ancak sağlam bina olacak. Sosyal konut projesi hayata geçirilecek. Ada bazlı planlar da düşünülecek. İlk etapta bunun için kaynak sağlanacak.

KENTTE BİNA YIĞILMASI HAD SAFHADA

Kentin nüfusu daha ne kadar yükselecek. 9 mu 10 mu 20 mi? Buna göre bir plan yok. Korkunç bir bina yığılması sorunu var. Yeşil alan sorunu var. Yeşil alanı çok uygun bütçelerle çözmek mümkün. Otopark sorunu da öyle. Örneğin Şişli’de 31 noktada 10 bin araçlık otopark yeri belirledik, belediyeye ait alanlar.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,944AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Geride kalanlar

Seçimler de geçti bakalım şimdi nefret tayfa ne yapacak. Son haftalarda artık yurttaşa...

G-20’ye doğru dünya ekonomisi

Küresel kapitalizm 2019’u bedbin bir ruh hali içerisinde geçiriyor. Fazla geriye gitmeye...

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

Sonraki haber