İşte son 10 günde yaşanan yasaklar ve polis saldırıları
13.03.2017 07:16 GÜNCEL
İçeride her türlü hak arayışını yasaklayan iktidar, kendi faaliyetleri yurt dışında engellenince özgürlükleri hatırladı.Hollanda’ya toplanma hürriyeti ihlali gerekçesiyle tepki gösteren hükümete sadece son 10 günde yaşananları hatırlatıyoruz...

Referandum çalışması yapmak için Hollanda’ya çıkarma yapmak isteyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağına iniş izninin verilmemesi, ardından da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’dan sınırdışı edilmesi ile Rotterdam’da Türkiye Başkonsolosluğu önünde toplanan AKP’lilerin güç kullanılarak dağıtılması üzerine hükümet yetkilileri ifade özgürlüğü ve toplanma hürriyetinden dem vurmaya başladı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, “Bakanların ziyaretlerinin iptali antidemokratik bir uygulama, bunun değişmesi gerekiyor” şeklinde konuşarak, ifade özgürlüğü ve toplanma hakkının ayaklar altına alındığını kaydetti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ sosyal medyadan yaptığı açıklamada Hollanda hükümetinin insan haklarını ve toplanma hürriyetini ihlal ettiğini savundu.

Bozdağ, “Hollanda hükümetinin yaptığı demokrasinin katledilmesidir. Hukukun üstünlüğünün çiğnenmesidir. Toplanma hakkının ihlalidir. İnsan haklarının mezara gömülmesidir. Nazizim ve faşizim diriltmektir” dedi. Hükümetin açıklamaları üzerine, Türkiye’de sadece son günlerde sokağa çıkanlara dönük yaşanan polis saldırılarını hatırlatıyoruz:

»İşini geri isteyen emekçilere gözaltı ve darp: KHK ile ihraç edildikten sonra Ankara Yüksel Caddesi’nde ‘İşimi geri istiyorum’ eylemi başlatan eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, direnişlerinin 123. gününde de polis saldırısına uğradı, darp edildi.

»İŞKUR önünde memurlara polis saldırısı: KHK ile ihraç edilen kamu emekçileri, işsizlik ödeneğine başvurmak için İŞKUR İl Müdürlüğü’ne girmek istedi. Polis, biber gazı ile gruba saldırdı.

»Feminist Gece Yürüyüşü’ne polis saldırısı: Ankara’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen feminist gece yürüyüşüne polis saldırdı.

»Kocaeli’de 8 Mart eylemine polis saldırısı: Kadınların yürüyüş yolunda yapmak istedikleri 8 Mart yürüyüşüne polis saldırdı.

»Kocaeli Üniversitesi’nde 8 Mart etkinliğine ÖGB saldırısı: Kocaeli Üniversitesi’nde 8 Mart etkinliği yapmak isteyen kadınlara özel güvenlik saldırdı.

»Ankara Üniversitesi’nde 8 Mart standına polis saldırısı: Cebeci Yerleşkesi’nde 8 Mart standı açan 6 kadın öğrenci gözaltına alındı.

»Urfa’da 8 Mart yürüyüşüne polis saldırısı: KESK‘in çağrısıyla düzenlenen ve daha önce Valilik tarafından yasaklanan 8 Mart yürüyüşünde polis saldırısı gerçekleşti. 21 kişi gözaltına alındı.

»Diyarbakır’da 8 Mart’a saldırı: Açıklama yapmak isteyen KESK, DİSK ve TMMOB üyesi kadınlara polis saldırdı, 4 kadın gözaltına alındı.

Öta yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı “Hayır” diyenlere yönelik baskıları raporlaştırdı. Buna göre, bugüne dek “Hayır” diyenlere yönelik en az 107 tehdit, baskı, hakaret, hedef gösterme ve saldırı gerçekleşti. En az 115 kişi gözaltına alındı.