İşte yeni müfredatın skandalları: BirGün derledi

ANIL KARACA – [email protected]@anilkaraca17

MEB’in yeni müfredattaki skandalları gün yüzüne çıktıkça, birçok tartışmanın fitili ateşlendi.

Bakanlık, ilk ve ortaöğretim ders kitaplarında birçok değişiklik yaptı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıkladığı müfredatta biyoloji kitabından Evrim Teorisi çıkarıldı, Atatürk ve Atatürkçülük konularının işlenişi azaltıldı.


Milli Eğitim Bakanlığının yeni eğitim programında, sekülerizm “problem’’ olarak sunulacak. Yeni müfredatta Türkiye’deki milyonlarca insanın kendi yaşamını tanımlarken kullandığı “sekülerizm” kavramı, ortaöğretimde çocuklara “satanizm” kavramı ile birlikte bir ‘inanç sorunu olarak’ aktarılacak.

5. sınıf Türkçe kitabında Ömer Halisdemir ile Hasan Tahsin arasındaki benzerlikler soruldu; ‘darbe, sinsi, zalim, şehadet’ gibi sözcüklerin cümle içinde kullanılması istendi ve zorunlu din dersi programında cihat kavramı, “ibadet” olarak yer aldı.

BirGün, Milli Eğitim Bakanlığının müfredatında tartışmalara konu olan skandal değişiklikleri, infografik ile derledi:

iste-yeni-mufredatin-skandallari-birgun-derledi-347228-1.

‘ÖĞRETMENLER VE VELİLER ARASINDA KARŞI KARŞIYA GELMİŞ OLACAK’

Eski Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, bakanlığın yeni müfredatıyla ilgili, “Eğitimde ‘ben yaptım oldu, benim dışımda kimsenin yaşama hakkı yok, öneri ve fikirlerinin hiçbir kıymeti yok’ denmeye devam ederse; eğitim alanında laiklik, sekülerlik ve bilimden yana bakış, bu bağlamdaki konu başlıkları çıkarılıp, sadece dinsel öğeler ve siyasal AKP ideolojisi buralara yerleştirilmeye çalışılırsa, öğretmenler ve veliler arasında karşı karşıya geliş süreci yaşanacaktır” uyarısında bulunmuştu.

BİZİ TAKİP EDİN

359,893BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,334TakipçiTakip Et
7,894AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL