Anasayfa GÜNCEL İstibdata, jurnalciliğe ve kayıtsızlığa hayır

İstibdata, jurnalciliğe ve kayıtsızlığa hayır

Referandum için geri sayım başladı ve tam da tahmin ettiğimiz gibi hayır diyenler üzerindeki baskılar ağırlaştı. Bir yanda iktidar blokunun tüm devlet araçlarını kullanarak yürüttüğü propaganda diğer yanda tehdit ve baskılara rağmen rejim değişikliğine ve tek adam yönetimine hayır diyen milyonların sürdürdüğü kampanya. Bizler bu sürecin eşitsiz ve bir o kadar kirli olacağını tahmin ediyorduk, şu ana kadar tanık olduklarımız maalesef öngörümüzü onaylar nitelikte. Hayır bildirisi dağıtanların gözaltına alınması, toplantılarının sabote edilmesi, mafyavari yöntemlerle gözdağı verilmesi saldırılardan sadece birkaçı. Ve her biri referandumda evet çıkması halinde nasıl bir ülkede yaşayacağımızın göstergesi.

İktidar bloku rejimi değiştirmek istediği gibi kimin “tam yurttaş” kimin “sakıncalı yurttaş” olacağına da şimdiden karar veriyor. Bu çerçevede bitmek bilmeyen KHK’lar yalnızca bir tasfiye aracı değil aynı zamanda tasfiyeye maruz kalanın yurttaşlık statüsünü düşüren bir uygulama olarak formüle ediliyor. Ülkeyi KHK ile yöneten iktidar bloku, siyasi ve hukuki bir bağ olan yurttaşlığı keyfi bir biçimde derecelendirip, listeyi koyduklarını “sakıncalı” yurttaş ilan ediyor. Sonuçlanmış hiçbir idari ve adli soruşturma olmaksızın onun en tabi hakkı olan kamu hizmeti verme ehliyetini elinden alıyor, sivil ölüme mahkûm ediyor. Yapılan işlemler baştan sona o kadar hukuksuz ki, kimse sorumluluğu üzerine almak istemiyor. Sorumluluk alamamak, demokrasinin değil faşizmin alameti farikasıdır.

“Hakikat ihraç edilemez”
“Hakikat ihraç edilemez” cümlesi asılıydı Boğaziçi üniversitesi yerleşkesinde. Son KHK ile ihraç edilen Murat Sevinç’in dersini dinlemeye gelen öğrenciler ve biz meslektaşları, bu örgütlü kötülüğün bilim ile, vicdan ile, hakikat ile kavgasını çok iyi biliyorduk. Belleğimizde Nazizim’den 12 Eylülcülere tüm faşist, faşizan rejimlerin özgür düşünceyi imha etmeyi hedefleyen saldırıları vardı. Hakikati tek eline almak isteyenler düşünceyi kötürümleştirmek, bilim yuvalarını çoraklaştırmak, dava uğruna topluma ihanet etmekten çekinmiyordu. Aynı saatlerde Cebeci yerleşkesi polis ablukasına alınmış, TOMA’lar, çevik kuvvet özgür düşüncesinin karşısına dikilmişti.


Darp edilen meslektaşlarımız da vardı, gaza boğulan öğrencilerimiz de. Ama susup evlerine gitmeye hiç niyetleri yoktu. Çünkü sahip çıktıkları sadece üniversiteleri değil bu ülkenin aydınlık geleceğiydi. Cüppelerini yere bırakırken, bir yandan eleştirel düşünceye yapılan saldırıyı protesto ediyorlar bir yandan da akademik payelerin maaş bordrolarından, üniversite bürokrasisinden çok daha fazlası olduğunu gösteriyorlardı. Tarih o cüppeleri ezenleri de, onlara emri verenleri de yazacaktı elbet.

Mustafa Hoca’lar
Bu tam teşekküllü saldırı sadece akademisyenleri hedef almıyor, demokratik ve bilimsel eğitim isteyen tüm eğitim emekçilerini kıyıma tabii tutuyor. 4+4+4 ile başlayan, yazboz tahtasına çevrilen müfredat değişiklikleri ile devam eden, “proje okul” kapsamında tasfiyelere uzanan saldırı Eğitim Sen’li öğretmenlerin ihracı ile devam ediyor. Anadolu’nun birçok köyünde, ilçesinde öğrenciler öğretmensiz kaldı. Sürgün edilen, ihraç edilen nice öğretmen tıpkı akademisyenler gibi bu ülkenin her bir köşesini okula çevirecek, direnmeye devam edecek. Tıpkı kısa bir süre önce yitirdiğimiz Mustafa Turgut hoca gibi. Cenaze törenindeki politik netlik ve insani çeşitlilik, onun mücadele dolu yaşamının ne kadar çok insanın hayatına dokunduğunun kanıtıydı. Biliyoruz ki bu ülkede nice Mustafa Turgut’lar var ve onlar oldukça umutsuzluk yakışmaz hiçbirimize.

Yandaş değil tarafız
Kayıtsızlık yalnızca kendine, dostuna değil gelecek nesillere sırtına dönmektir. Baskıcı rejimler, korkanlardan daha çok kayıtsız kalanları severler. Çünkü korkuyu yenecek toplumsal güç her zaman muhalif siyasetin içinde gizlidir. Bir kez ortaya çıktığında cesareti örgütler. Fakat kayıtsızlık, içine gömülmektir, siyasi ve toplumsal bir varlık olduğunu reddetmektir, ebedi eksik yurttaşlıktır. Yanı başında yangın varken bir tas su dökmemektir. Muhbir amire, işgüzar meslektaşa selam vermeye devam etmektir. Zulmü yok saymaktır, suça ortak olmaktır! Hayır, biat rahat denklemine olduğu kadar bu kayıtsızlığa da karşıdır. Dalga dalga büyütülen itiraz, “taraf” olmaya çağrıdır. “Tarafsızlığın” dayatmaya ve baskıya kayıtsızlık, yandaşlığı beyan etmenin ise rütbeli serbestlik olduğu günlerde demokrasiden, cumhuriyetten, özgürlükten, bilimden yana olduğunu söylemek yurttaşlık sorumluluğudur. Hepimizi işten atabilirler, hepimizi “sakıncalı yurttaş” sınıfına sokabilirler ama ilelebet susturamazlar. Çünkü haklıyız ve haklı olmanın gücüyle yeni bir başlangıç için mücadele etmeye devam edeceğiz.

- Reklam -

SON HABERLER

Komünist Başkan Maçoğlu: Birkaç puan öndeyiz

TKP’den Tunceli Belediye Başkan adayı olan Fatih Mehmet Maçoğlu, "Ovacık’ta bir model...

Tunç Soyer “İzmir İnsan Haklarının Başkenti” vizyon belgesini imzaladı

İzmir Barosu’nun seçime giren tüm siyasi partilere gönderdiği “İzmir İnsan Haklarının Başkenti” vizyon belgesine...

Dünyanın en iyi öğretmeni Kenya’da

Eğitimin Nobel’i olarak bilinen Küresel Öğretmen Ödülü’ne 179 ülkeden 10 bin kişi...

“AKP Mansur Yavaş’a ‘gel bizden aday ol’ dedi”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk’te yayınlanan programda gündeme dair önemli açıklamalarda...

Epilepside akraba evliliği etkisi: Hastalık riskini 40 kat artırıyor

Beyinde elektriksel aktivitenin bozulmasıyla birlikte belli nöbet ataklarıyla görülen epilepsi yılda 100...

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü için son tarih 15 Haziran

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı tarafından Türkiye İş Bankası Kültür...

Çamlı-Bademler arası yeşil talana hayır

TMMOB Mimarlar Odası’nın, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir ili Urla ilçesi Bademler Mahallesini...

2019 Ümit Kaftancıoğlu Ödülü Metin Turan’a verildi

11 Nisan 1980’de görev yaptığı TRT İstanbul Radyosu’na gitmek için çıktığı evinin...

Nostaljik düşsel yolculuk

ŞABAN AKBABA Bütün bir yaşamımız çocukluğumuzdan ibarettir diyor...

İstanbul’un halkçı muhtar adayları: Halkın muhtarı olacağız

Dilan Esen Yerel seçimlerde belediye başkanlığı kadar muhtarlık...