Anasayfa DÜNYA İstifa bilmecesi

İstifa bilmecesi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, önceki gün istifasını açıklayan Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile ilgili olarak "Zarif, ABD'ye karşı verilen savaşın ön cephesindedir" ifadelerini kullandı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise, “Şükürler olsun” değerlendirmesinde bulundu

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in istifasını henüz kabul etmedi fakat istifanın nedenleri üzerine tartışmalar devam ediyor. Suriye devlet başkanı Beşar Esad’ın Tahran ziyaretinden Zarif’in haberdar olmadığı iddiası istifanın nedenlerinden biri olarak düşünülüyor. Öte yandan, İran Meclisi’nden birçok vekil , Ruhani’ye hitaben istifanın reddedilmesi konusunda mektup yazdı. Bu durum ise İran yönetimindeki dengelerin istifayı getirdiği yorumlarına yol açıyor.

Güven problemi

Ülkedeki bazı kesimlerin dış politikaya yönelik müdahalelerinden ve Dışişleri Bakanlığı’nın politikalarına güven duyulmamasından rahatsızlığını dile getiren Zarif istifasından bir gün önce yaptığı röportajda, şöyle konuştu: “Öncelikle dış politikamızı parti ve fraksiyonlar arasındaki bir mesele olmaktan çıkarmalıyız. Dış politikada görevli diplomatlara ulusal düzeyde güven duyulmalıdır. Ülkede fikir birliğinin sağlanması için buna ihtiyaç duyuyoruz. Bazıları yabancı devletlerle müzakereleri değersiz buluyor hatta ihanet kabul ediyor.”

Netanyahu mutlu

Netanyahu, İran Dışişleri Bakanı Zarif’in istifasına ilişkin açıklama yaptı. Sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Netanyahu, “Şükürler olsun, burada olduğum sürece İran’ın nükleer silahları olmayacak” dedi. Zarif, geçen hafta Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı açıklamada, “Bazıları kesinlikle savaş istiyor. Mesela İsrail… Savaş çıkma ihtimali çok yüksek. Eğer uluslararası hukukun ciddi ihlallerine göz yummaya devam ederseniz savaş çıkma riski daha da artacak” ifadelerini kullanmıştı.

***

NE OLMUŞTU?

Önceki gün akşam saatlerinde Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, instagram hesabından yaptığı paylaşımda, ‘Hz. Fatıma Zehra’nın doğum günü olan Anne ve Kadın Günü’nü tebrik ediyor, Aziz ve cesur İran milleti ile değerli yetkililere geride kalan 47 ay boyunca gösterdikleri nezaket için teşekkür ediyorum. Görev süresince yerine getiremediğim hizmetlerden ve eksikliklerimden dolayı samimiyetle özür dilerim. Esen kalın.” ifadelerini kullanmıştı.

- Reklam -

SON HABERLER

10 soruda sosyal güvenlik sisteminin gelir-gider dengesini kim bozdu?

Dr. Ergün Demir / Dr. Güray Kılıç Her...

Aracını otobanın kenarına çeken sürücü ölümden son anda kurtuldu

Çin'in Zhejiang bölgesinde şarjı biten elektirikli otomobilini yolun kenarına çeken 18 yaşındaki sürücü, ölümden...

Mansur Yavaş: 10 puandan fazla fark atacağız

Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında Yenimahalle'de bulunan Başkent Oto Sanayi ve Şaşmaz...

Güney Kore’de Mitsubishi’nin varlıklarına el koyma kararı

Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki sömürge yönetimi döneminde 'Koreli işçileri zorla çalıştırdığı' suçlamasıyla mahkum...

Hint kültüründe baharın gelişi: Holi Festivali

Senegal, Bangladeş, Nepal ve Hindistan gibi ülkelerde Hint kültüründe baharın gelişini simgeleyen...

AKP’liler MHP’lileri hastanelik etti

Kırşehir'in Mucur ilçesinde AKP'liler, MHP'li aday Hasan Hüseyin Köşker'in kardeşi Hulusi Köşker'in...

Danıştay’dan hukuksuz bildiri kararı

Danıştay 8. Dairesi üniversitelerde izinsiz bildiri dağıtmaya kınama cezası veren maddeye yapılan...

Galatasaray Başkanı: Görevimizin başındayız

Galatasaray'da zorunlu seçim kararı ile sonuçlanan genel kurulun ardından başkan Mustafa Cengiz...

İran’da sel felaketi: 11 ölü

İran'da sel felaketi sonucu 11 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı.

Tanzim sonrası sebze fiyatlarında yüzde 220’ye varan artış

Tanzim satışlarıyla birlikte başlayan indirimler kalıcı olmadı. Son günlerde hal esnafının sebze...