İstiklal'e renk veren sokak müzisyenleri: Önce biz çalıyoruz sonra yerimizi başkasına veriyoruz
13.07.2018 08:13 YAŞAM
‘Buradaki müzisyenler birbirine saygı duyuyor. Caddenin herhangi bir yerinde müzik yaptığımız sırada diğer müzisyenler geldiğinde yerimizi onlara veriyoruz’

Ali İhsan Es

Sokak müzisyenleri İstiklal Caddesi'nin en güzel renklerinden birsi. Günde milyonlarca kişinin geçtiği cadde çok sayıda müzisyene ev sahipliği yapıyor. Caddenin her bir köşesinden farklı melodiler yükseliyor. Her türlü müziğin çalındığı caddede çoğunluğu öğrencilere ait olan grupların yanında çok sayıda yabancı müzisyen de müzik yapıyor. İnsanlar tarafından büyük ilgi gören sokak müzisyenleri bu yolla hem harçlıklarını çıkarıyor hem de mesleklerini icra ediyorlar.

Biz de birlikte müzik yapan Ercan Boztaş Selim Öztürk ve Yunus Akın ile konuştuk. Boztaş, “Biz caddenin herhangi bir yerinde müzik yaptığımız sırada diğer müzisyenler geldiğinde onlara bizden sonra para kazanmaları için yer veriyoruz. Burada ki müzisyenler birbirine saygı duyuyor” diyor.

»Ne zamandan beri sokak müziği yapıyorsunuz?
Aslında 5-6 senedir müzikle uğraşıyoruz ama 6 aydır sokak müziği yapıyoruz.

»Ne tür parçalar söylüyorsunuz?
Söylediğimizde karşı tarafın dinleyebileceği hoşuna giden parçalar söylüyoruz. Ana dilimiz kürtçe olması ve bizim oralarda yaşanan olaylar yöresel konular şarkılarda geçtiği için, kürtçe parçaları daha rahat söylüyoruz. Türkçe bildiğimiz şarkıları da elimizden geldiğince söylemeye çalışıyoruz. Sadece siyasi parçalar okumuyoruz, uzak durmaya çalışıyoruz. Sadece ekmeğimize bakıyoruz.

»İstiklal Caddesi’ndeki diğer müzisyenler ile aranızda sıkıntı oluyor mu?
O konuda çok rahatız, hiç sıkıntı yaşamıyoruz. Örneğin biz caddenin herhangi bir yerinde bir saat müzik yapıyoruz, diğer gruplar geldiği zaman işimizi bitirip onlara müzik yapmaları için yer veriyoruz. Diğer müzisyenlere saygı duymak zorundayız ki onlarda bize saygı duysun.

»Kürtçe şarkı söylediğiniz için tepki alıyor musunuz ?
Aslında şöyle bir durum var. İstiklal caddesinde ki halktan sürekli olarak bir tepki almıyoruz. Ayrım yapan insanların biz Kürtçe parça söylerken kulaklarını kapatıp bize hakaret ettiği oluyor. Bazı yerlerde, aynı mağazanın önünde farklı bir grup şarkı söyleyebilirken biz söyleyemiyoruz. Esnaf Kürtçe parçalar söylediğimiz için bizi mağazasının önünde istemiyor. Biz de esnafın rahatsız olduğu yerde şarkı söylemiyoruz.

»Yaptığınız bu işi ilerletmeyi düşünüyor musunuz?
Herkes gibi bizde daha profesyonel müzik yapmayı isteriz, ama biz bu işe biraz daha şans diyoruz. Bizim gibi sokak müzisyenlerinden Koray Avcı, Koma Se Bra gibi isimler ünlü oldu. Yolları açık olsun onların. Biz bu işe başlarken illa ünlü olalım, çok para kazanalım kaygımız yoktu şimdi de yok. Şuan amacımız hem müziğimizi yapalım hem de ekmeğimizi kazanalım.

»Sokak müzisyenlerini temsilen söylemek istediğiniz şeyler var mı?
Bütün sokak müzisyenlerine biraz daha saygı gösterilmesi lazım. Biz burada ekmek paramızı kazanmaya çalışıyoruz. Bizlere biraz daha önem vermeleri bizi mutlu eder. Son olarak da şunu söyleyebiliriz ki biz bu ülkede halkların kardeşçe ve birlikte yaşamasını istiyoruz.