Anasayfa ARŞİV İsveç düğüne kilitlendi

İsveç düğüne kilitlendi

İsveç, bu düğüne çok çalıştı. Kıyameti kopartalım, bütün dünya, 20 saniye için de olsa İsveç’ten konuşsun diye 20 milyon kronluk yaklaşık 4 milyon liralık bir düğün bütçesi ayrıldı. İsveç Veliaht Prensesi Victoria ile Daniel’in düğünü için, İsveç Kralı, cebinden 10 milyon kron çıkarttı, verdi. Masrafların diğer kısmı İsveçlilerin vergi paralarından karşılandı. 19 Haziran’daki düğün için yapılan hazırlıklar günlerce yazılıp çizildi. Düğün evi İsveç olunca, İsveçlilerin prenseslerinin bu mutluluğuna ortak olması, sokaklara dökülüp çifti selamlamaları için bir ilk gerçekleşti; başkent Stockholm’de toplu taşımanın düğün günü ücretsiz olacağı açıklandı. Bu uygulamayla özellikle evinden pek çıkmayan yaşlılar ve hesaplı davranması gereken kalabalık aileler hedeflendi.
İsveçliler de bu jesti karşılıksız bırakmadı. Hafta boyunca, internetten, Facebook ve Twitter üzerinden cumartesi günkü kraliyet düğün konvoyunu selamlarken, 2010 Dünya Kupası’nın neredeyse resmi müzik aleti olan vuvuzela çalınacağı duyuruldu. Vuvuzela’lar için Almanya üzerinden sipariş verilebilinecek adresler paylaşıldı. Olay, dallanıp budaklanınca konu İsveç polisine de danışıldı. Düğünün güvenliği için 7 milyon kron harcayan ordu ve polis, genel asayişi bozmadıkça vuvuzela çalınabileceğini açkıladı.
Cumartesi günü, halk, düğün konvoyunu rahat takip etsin diye, 150 metre olacak konvoyun izleyeceği yol güzergâhı için haritalar bastırıldı. Saatte 10 kilometre hızla ilerleyecek konvoyu izlemek, prensesi ve sıradan bir beden eğitimi öğretmeni olan damat Daniel’i görmek için en iyi mevkiler işaretlendi. Havanın durumuna göre iki at arabası hazırlandı. Güneşli olursa üstü açık, yağmurlu olarsa kapalı. Bu iki arabanın ayrıntıları bile gazetelerin yazı dizilerine konu oldu. Yeni evli çiftin, şehir turundaki yol güzergâhı üzerinde, bineceği saltanat kayığını selamlamak için Danimarka, Norveç ve İngiltere kraliyet ailelerinin gemi göndereceği duyuruldu. Şehir turu sonrası, sarayın balkonundan el sallayacak Victoria ve Daniel’in büyüleyici görünmeleri için, 250 kişilik bir koro ve ordu bandosunun onlara müzikle eşlik etmesi ayrıntısı bile atlanmadı.
İnkâr etmeyeceğim, bizim eve, düğünü izlemek için Türkiye’den konuk geldi ama yine de İsveçliler kadar olayı şişirmedik. Geçen hafta içinde, Göteborg Posten gazetesinin düğün muhabiri, meclis basın odasında, “Türkiye’de düğüne ilgi nasıl, konuşabilir miyiz?” diye benden bir röportaj istedi. O an, işte dedim Evrim hep korktuğun şey oldu, gazeteci haber oldu. Hem de vesileye bak.
Düğün arifesindeki en ilginç tartışmaya Sosyal Demokratlar imza attı. Sosyal Demokratlar’da düğün kavgası çıktı. Düğüne davet edilen partinin kadın lideri Mona Sahlin, bu genç çifte, bir hediye alıp götürmeyi uygun gördü. Parti üyelerinin aidatlarıyla alınacak hediye, partiyi ikiye böldü. Bir kısım partililer, tüzüğünde “Monarşiyi kaldıracağız” yazan bir partinin üyelerinin parasıyla düğün hediyesi alınmasına karşı çıktı. Bu grubu temsil eden, parti içi muhalefet bayrağını açan Magdalena Streijffert, parti lideri Mona Sahlin’i Sosyal Demokratları kafası karışık, ne istediğini bilmeyen bir hale düşürmekle suçladı.
İsveçliler ayrıntılara bakmayı sever. Şimdi yapılan masrafa değdi mi onun hesabı da yapılacaktır. Böyle bir tanıtımla Stockholm’ün kârı, düğün turizminden ne kadar kazanıldığı kalem kalem çıkartılacaktır.  İki yıl önce, Ticaret Araştırma Enstitüsü’nün, Victoria’nın düğünüyle çeşitli İsveç firmalarının 2,5 milyar kron ciro yapacak hesaplaması tuttu mu,  tutmadı mı haftaya kadar öğrenmiş oluruz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,958AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

“CNN Türk’te katıldığım programı çeken 4 kameramanın işine son verildiğini duydum”

İstanbul'un seçilmiş Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Uğur Dündar'ın sunduğu, Sözcü TV ekranlarında...

Pentagon: Beyaz Saray, Ortadoğu’ya 10 bin asker göndermeyi planlıyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Beyaz Saray’ın olası İran tehditlerine karşı savunmayı artırmak...

Atletico Madrid’de yaprak dökümü

İspanya 1. Futbol Ligi (La Liga) kulüplerinden Atletico Madrid'de Lucas Hernandez ve Diego Godin'den sonra Juanfran Torres de ayrıldı.

Kılıçdaroğlu, Rabia Naz’ın babası ile görüştü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 12 Nisan 2018'de Giresun'un Görele...

Facebook bu yıl 2,2 milyar sahte hesabı sildi

Sosyal medya platformu Facebook, 2019'un ilk üç ayında yaklaşık 2,2 milyar sahte...

Buket Aydın: Güvenliklerin işten çıkarılmasıyla ilgim yok

Kanal D ana haber spikeri Buket Aydın, '60 güvenlik görevlisini işten kovdu'...

Rizespor’un ‘Galatasaray karşılaşması tekrarlansın’ talebine ret

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, Çaykur Rizespor'un Galatasaray ile yaptığı maçın kural...

İngiltere’de Brexit oylaması ertelendi

İngiltere hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) anlaşmasına ilişkin yeni yasa tasarısının oylamanın...

“Balıklarımızı zehirlediniz, sıra çocuklarımızda mı?”

Kırklareli'nin Şeytan Deresi'nde yaşanan balık ölümlerine Babaeski ilçesindeki sivil toplum örgütleri bir...

Görkem Yeltan’ın yeni filmi ‘Bağcık’ 7 Haziran’da vizyona giriyor

Oyuncu, yazar, yönetmen Görkem Yeltan’ın yeni filmi “Bağcık” 7 Haziran tarihinde vizyona...

Sonraki haber