Anasayfa DÜNYA İsveç için Swexit olur mu?

İsveç için Swexit olur mu?

İsveç, İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrılırsa ne yaparız konusuna, Fransa’yla birlikte çalıştı. İngiltere’deki halk oylamasının sonuçları belli olmadan önce, İsveç Başbakanı Stefan Löfven, bu hafta ortasında, özel bir ziyaretle Fransa’daydı. Çarşamba günü, Paris’te, Cumhurbaşkanı Hollande ile Stefan Löfven’in yaptığı görüşmede, maddelerden biri de Büyük Britanya’nın AB üyeliği için gittiği referandumdu.

1995’te Avrupa Birliği’ne giren İsveç için İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’den oluşan Büyük Britanya çok önemli bir Birlik üyesiydi. Avrupa Birliği’ndeki ikinci en büyük ticaret ortağı Büyük Britanya’nın Birlik üyesi olarak kalıp kalmayacağı İsveç için de sancılı bir bekleyişti. Hatta Başbakan Löfven, cuma günü açıklanacak oylama sonuçlarını beklemeden soluğu durum değerlendirmesi yapmak üzere Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın yanında aldı. Hollande’la yapacağı görüşme ve İngiltere’deki referandum öncesi hükümet uçağında Dagens Nyheter gazetesine konuşan Löfven, halk oylamasına tüm olasılıkları çalışarak hazırlandığını duyurdu.


Çarşamba günü “Avrupa çatırdıyor diye endişelenmiyorum” diyen Stefan Lövfen, herkesle birlikte büyük bir şaşkınlık yaşadı. Büyük Britanya’nın Birlik üyeliğinden ayrılmasıyla İsveç için de bir ayrılık söz konusu olur mu sorusuna Löfven, “Bu durum en fazla Britanya için sıkıcı olur. Biz hâlâ geride kalan 27 ülke oluruz. Birlik ve güç göstermek önemli. Ben başbakan olarak İsveç için uzun vadede güvenlik için bu işbirliğinde var olmamız gerektiğini biliyorum. Ama vatandaşlarımıza Avrupa Birliği’ni daha net açıklamamız gerekir. Sonuçta bu ortak Avrupa’yı onlar için yapıyoruz” cevabını verdi.

Löfven’e göre, İngiltere’yi bugünkü duruma taşıyan dinamikler, bu sıcak politik ortamda, başka Avrupa Birliği ülkeleri içinde de görülüyor. Avrupa işbirliğine gereksinimin sürdüğünü hatırlatan Löfven tek tek ülkeler olarak bir iç piyasaya ihtiyacın olduğunu, bunun rekabet gücünü arttırdığını kaydediyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliği için referanduma gitmesi ve birlikten ayrılması; otoriter güçlerin daha fazla güçlendiği bir resmi ortaya çıkarıyor yorumlarına Löfven, “Avrupa içindeki hem sağ hem sol kesimden popülist yaklaşımla çıkışlar yapan girişimler var. İsveç’in böyle bir tartışmayı yürütmesi sorumsuzluk olur. Biz İsveç için sağlam adımlar atacağız, ülkemiz bunu idare edebilir” yanıtını verdi.

Löfven, Büyük Britanya ile İsveç’in iyi ilişkiler içinde olduğunu ama Avrupa Birliği için bir halk oylamasına gitmiş olmanın ve sonucun Birlik içinde de sorgulanması gereken bir konu olduğunu söyledi. Başbakan Lövfen “Britanya ile kötü ilişkiler peşinde değiliz ama bu tip politikalar yürütülmesi ilginç ve ödüllendirici olmamalı öyle olursa başka sorunlar önümüze çıkar. İçeride ve dışarıda olmanın bir farklılığı olmalı yoksa Avrupa Birliği tüzüğünün altını oyarız” açıklamasını yaptı.

İsveç ve Britanya, Avrupa Birliği içinde sıkı müttefik iki ülkeydi. Birbirlerini her fırsatta işbirliği ortağı olarak yorumluyorlardı. İngiltere’nin Euro’yu takip etmeyen büyük üye ülkelerden olması İsveç’in kendi para birimi Kron’u hayatta tutmasını kolaylaştırıyordu. Euro işbirliğinden uzak duran grupta, böyle bir ayrılığın yaşanması Avrupa Birliği’nden İsveç’e “Para birimini değiştir” baskılarını tekrar gündeme taşıyabilir. Bu son durum, Euro ve Avrupa Birliği, iyice eş anlamlı hale gelmeye başladı diye yorumlanıyor. İsveç’teki politikacıları, siyaset bilimcileri ve Avrupa birliği uzmanlarını ters köşeye yatıran Brexit, İsveç için Euro işbirliğine girmeli mi sorusunun tartışılması demek, Swexit ise henüz gündem dışı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,897AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bir zihniyet kaybetti

İktidar 23 Haziran seçimi sonucundan ders çıkardı mı? Cevap basit: Hayır.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Dün pekçok insanın ağzından şu sözcüklerin döküldüğüne tanık oldum: “Bu kadarını da...

Siyasal İslamcılar için Game Over!

İstanbul seçimi çeyrek asırdır kenti, on yedi yıldır da ülkeyi tek başına...

Biz birlikte güzeliz kardeşim

Ne demiş Nâzım Hikmet:”Eğer; Hak haksızlıktan yüce, sevgi nefretten üstün,...

İmamoğlu kazandı, Türkiye kazandı!

İBB seçimi bitti. Herkes çok rahatladı. Yüzler nihayet gülüyor. Sanki bahar şimdi...

Pauline Kael 100 yaşında

Amerikalı film eleştirmeni Pauline Kael, geçen hafta öte-dünyadan yüzüncü yaşını kutladı. Kael...

İzmir’de trafik kazası: 3 ölü, 1 yaralı

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi öldü, bir kişi...

5 yaşındaki çocuğu aracıyla öldüren zanlı tutuklandı

Diyarbakır'da 5 yaşındaki çocuğa otomobille çarpıp ölümüne yol açan ve olayın ardından...

Meksika’da gazeteci cinayeti

Meksika'nın Tamaulipas eyaletinde salı gecesi silahlı saldırıya uğrayan bir gazetenin baskı editörü,...

Osmaniye’de IŞİD operasyonu: 8 gözaltı

Osmaniye'de IŞİD'e yönelik operasyonda 8 şüpheli gözaltına alındı.Alınan bilgiye...

Sonraki haber