Anasayfa YAZARLAR İşveren istifaya zorluyor

İşveren istifaya zorluyor

SORU: İşveren beni yıldırma politikası ile istifaya zorluyor, bunu da vardiyalarımı düzenleyerek yapıyor. Örneğin;

Vardiyamı iş girişi 14.00 ve iş çıkışı 22.00 yapıyor. Benim ev ve işyeri ile uzaklık mesafem 45 km. Gece 22.00’de işten çıkarsam yaklaşık 500 metre yürümem gerekiyor ve geceleyin de can güvenliğim tehlikeye giriyor. Bu durumda ne yapabilirim? Üstelik yol parası da verilmiyor. İşyerinin servisi yok. İşveren sadece yakın yerlere servis çekiyor, 45 km geldiğim için bunu reddediyor. Böyle gece geç çıkış ve eve gitme koşulunu ağırlaştırma uygulamaları karşısında ne yapabilirim?

CEVAP: Öncelikle belirtmeliyiz ki; işçi-işveren ilişkilerinde Medeni Kanun’un da bir gereği olan iyi niyet kuralları geçerlidir. Ayrıca işverenin yasalardan kaynaklanan işçiyi gözetme (koruma) borcu vardır. Bunlara aykırı olarak işverenin işçiyi istifaya zorlayacak şekilde çalışma koşullarını ağırlaştırması, vardiya düzenini değiştirmesi gibi davranışlar kanıtlandığı takdirde işçi bakımından haklı fesih sebebi sayılır. Bu durumda işçi kıdemini talep ederek 24/2. madde çerçevesinde işten ayrılabilir. İşverenin yol ücreti ödemesi, servis sağlaması gibi konular ise sözleşmeyle düzenlenmesi gereken konulardır. Şayet işverenle aranızda bu konularda bir sözleşme yoksa işçinin bir hak iddia edebilmesi mümkün değildir.

***

Şirket satıldı, işten çıkarılıyorum

SORU: 25.07.2012’de işe girişim yapıldı, şimdi ise şirketimiz satıldı ve işten çıkarılıyorum. Yakın bir tarihte alan şahsa teslim edilecekmiş. “İhbar vermeyeceğiz” dendi, ben de kabul etmedim, “o halde seni yıllık izne çıkartacağız” dendi. İzne çıkmam zorunlu mu acaba, izin dönüşünde işime son verilecekmiş. Ne yapmam gerek?

CEVAP: İşveren sizden yönetim hakkı çerçevesinde yıllık ücretli izninizi kullanmanızı talep edebilir. Ancak yıllık izinle ihbar (bildirim) öneli birbirinden farklı konulardır. Sizin çalışma sürenize göre 8 haftalık ihbar öneliniz var. İşveren sizi işten çıkaracağını 8 hafta önceden bildirmemişse bu süreye ait ihbar tazminatınızı ödemek durumundadır.

***

Doğum raporumla yıllık iznim çakışıyor

SORU: Ben 37’nci haftaya kadar doğum iznine ayrılmıyorum, çalışabilir raporumu aldım. Tam 37’nci haftam da işyerimin her sene 2 hafta kapalı olduğu ve bütün çalışanların zorunlu yıllık izinlerini kullandığı tarihe denk geliyor. Benim de kanuni doğum iznimin ilk 2 haftası bu yıllık izin ile çakışıyor. Bu durumda benim 2 haftalık yıllık izin hakkım yanmış mı oluyor, yoksa onu doğum sonrası kullanacağım 13 haftalık izinin sonuna ekletebilir miyim? Haklarım tam olarak nelerdir?

CEVAP: Yıllık ücretli izne isabet eden bayram ve genel tatil günleri ile istirahatler yıllık ücretli izin süresine eklenir. Dolayısı ile sizin izninizin yanması söz konusu değildir. Doğum istirahati sürenize yıllık ücretli izin süreniz eklenmelidir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,467AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Galatasaray’ın yeni transferi İstanbul’da

Spor Toto Süper Lig takımlarından Galatasaray’ın yeni transferi Jean Michael Seri İstanbul’a...

Galatasaray’ın yeni transferi Jimmy Durmaz cinsiyet ayrımcılığına karşı: Futbol oynayan kadınları desteklemeye devam edeceğim

Galatasaray’ın yeni transferi İsveçli oyuncu Jimmy Durmaz, sarı-kırmızılı ekibin kamp yaptığı Avusturya’da...

Yargıtay’dan Cumhuriyet gazetesi davasında beraat talebi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet gazetesi yazarlarıyla ilgili davaya ilişkin görüşünü tamamladı. Tebliğnamede,...

Adana’da 5 bin 400 litre sahte içki ele geçirildi

Adana'da polis, sahte içki üretilen depoya yaptığı baskında piyasaya sürülmek üzere olan...

Telefon hakkı ‘aileye saygı’

Anayasa Mahkemesi (AYM), hükümlü Ümit Balaban’ın kızıyla hafta içi telefon görüşmesi yapamadığı...

ABD’de göçmen merkezinde oğlu tutulan kadına cinsel saldırı

ABD'de göçmenlere dönük kötü muamele artarak sürüyor. Bir sınır güvenliği yetkilisinin oğlu...

AKP medreselere yasal statü vermeye hazırlanıyor

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçim öncesinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Doğu ve...

ABD İran’a karşı Suudi Arabistan’a yüzlerce asker gönderebilir

İran'la gerilimi tırmandıran Trump yönetiminin yüzlerce askeri Suudi Arabistan'a göndermeye hazırlandığı belirtildi. 

Hindistan’daki selde ölü sayısı 109’a çıktı

Hindistan'ın doğu ve kuzeydoğusunda son günlerde etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı sellerde...

HDP’den 5 kentte miting kararı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Sezai Temelli başkanlığında toplanan Parti...

Sonraki haber