İsviçre'de Türkiye Büyükelçiliği'nde görevli 2 kişi hakkında tutuklama emri iddiası
19.06.2018 21:39 GÜNCEL

İsviçre'deki Türkiye Büyükelçiliği'nde görevli 2 kişi hakkında, bir iş adamını kaçırarak Türkiye'ye götürmeye çalıştıkları şüphesiyle tutuklama emri çıkarıldığı iddia edildi.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, İsviçre'de İtalyanca olarak yayımlanan Corriere del Ticino gazetesi, İsviçre Konfederasyon Savcılığının Türkiye'nin Bern Büyükelçiliği'nde görevli basın müşaviri ile bir katip hakkında tutuklama emri çıkarttığını yazdı.

Bu kişilerin Türk kökenli bir iş adamını kaçırarak Türkiye'ye götürmeye çalıştıkları öne sürülüyor.

Habere göre büyükelçilik çalışanı 2 kişi Ağustos 2016'da, Fethullah Gülen'e yakın olduğu iddia edilen iş adamını kaçırma girişiminde bulundu.

'Başka bir Türk vatandaşını ikna etmeye çalıştılar'

Büyükelçilik çalışanlarının, iş adamını kaçırmalarına yardım etmesi için başka bir Türk vatandaşını ikna etmeye çalıştıkları da iddialar arasında.

Türkiye'nin Bern Büyükelçiliği'nde çalışan bu iki kişi adam kaçırmaya teşebbüsün yanı sıra casuslukla da suçlanıyor. Bu suçlamaların, diplomatik dokunulmazlık kapsamının dışında olduğu vurgulanıyor.

Habere göre, İsviçre'den ayrılan bu iki kişi ülkeye giriş yaparlarsa gözaltına alınacak. Ancak bu kişiler hakkında henüz bir uluslararası yakalama emri çıkarılmadı.