İthalata muhtaç kaldık

Ticaret Bakanlığı’nın dış ticaret anketine katılan firmalar neden ithalat yapıyorsunuz sorusuna “yurtiçinde üretim yok” cevabını verdi. Anket sonuçları Türkiye’nin üretim yapısının ithalata muhtaç olduğunu gözler önüne seriyor.

Ticaret Bakanlığı 3 aylık yayınladığı Dış Ticaret Beklenti Anketi’ni yayımladı. Buna göre ihracatta artış beklenirken, ithalattaki azalma beklentisi devam ediyor.

İhracatta sınırlı artış

İhracat Beklenti Endeksi, birinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 5,4 puan arttı. Geçen yılın dördüncü çeyreğinde 111,6 olan endeks, birinci çeyrekte 117 seviyesine çıktı. Söz konusu endeks geçen yılın aynı dönemine göre de 4,5 puan artış gösterdi. Böylece yıl içinde dolar kurundaki artışın yarattığı ihracat artışı kurun dengelenmesiyle beraber durma eğilimine girdi.

İthalatta sert düşüş

İthalat Beklenti Endeksi, yılın birinci çeyreğinde dördüncü çeyreğe göre 5,4 puan azaldı. Geçen yılın dördüncü çeyreğinde 100,1 olan endeks, bu yılın birinci çeyreğinde 94,7 seviyesinde gerçekleşti. Endeks geçen yılın aynı dönemine göre de 20,3 puan azalış kaydetti. Böylece 2018’in ilk çeyreği ile karşılaştırıldığında sert düşüş yaşayan ithalat dış ticaret açığının düşük seyretmesine neden olacak.

Yurtiçinde üretim yok

Dış ticaret beklenti endeksi ithalatçı ve ihracatçı firmalara gönderilen anketlerden derlenen verilerle oluşturuluyor. Ticaret Bakanlığı’nın firmalara sorduğu “neden ithalat yapıyorsunuz” sorusuna firmaların verdiği cevaplar ise Türkiye’nin dışa bağımlılığını gözler önüne serdi. Firmaların yüzde 72’si ithalatın gerekçesi olarak yurtiçinde üretimin olmamasını gösterdi. Üretim yapmak için ithalat yapmak zorunda kalan firmaların ithalatı azaldığında üretimleri de azalıyor.

BİZİ TAKİP EDİN

358,972BeğenilerBeğen
54,840TakipçiTakip Et
1,080,170TakipçiTakip Et
7,390AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL