Anasayfa ÖZEL İtiraz süresi geçti

İtiraz süresi geçti

AKP’nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için olağanüstü itiraz yapacağını açıklaması ardından Anayasa Hukuku profesörleri İbrahim Kaboğlu ve Süheyl Batum, itiraz süresinin geçtiğini söyledi

AKP’nin Büyükçekmece’ye dair başvurunun sonuçlanması ardından yapmayı planladığı olağanüstü itiraz hakkında görüş bildiren Anayasa hukuk profesörleri, sürenin 8 Nisan itibariyle sona erdiğini söyledi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz 9 Nisan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “İstanbul Büyükçekmece İlçemiz için olağan itirazımızı daha önce yapmıştık. Bugün de olağanüstü itiraz yoluna gittik. İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin yenilenmesi için olağanüstü itiraz hakkımızı daha sonra kullanacağız inşallah” demişti.

HUKUKÇULAR BİRLEŞTİ

Ancak Anayasa hukuku profesörleri Süheyl Batum ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu’na göre başvurunun yapılması gereken süre aşıldı.

İlginizi çekebilir:  İBB’de skandal atamalar

Prof. Dr. Kaboğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İtiraz süresi geçti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptale ilişkin açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Çünkü, 298 sayılı Kanun Madde 130’a göre, YSK’ye 7 günlük olağanüstü başvuru süresi 8 Nisan pazartesi akşamı sona erdi” dedi.

Prof. Dr. Süheyl Batum da aynı görüşü paylaşıyor. Batum da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, olağanüstü itiraz süresinin, il seçim birleştirme tutanağıyla başladığını kaydetti. 1 Nisan’da düzenlenen il seçim birleştirme tutanağı nedeniyle olağanüstü itiraz başvuru süresi 8 Nisan günü sona ermiş oldu.

Batum, bu duruma örnek olarak ise YSK’nin daha önce verdiği ve içtihat olan kararını gösterdi. 1999/1531 sayılı karara göre, 1999 yılında yapılan bir olağanüstü başvuru, il seçim birleştirme tutanağının oluşturulmasından sonraki 7 gün içinde yapılmadığı için reddedilmiş.

Batum, bu karara da dikkat çekerek, “O halde bugün için, geçerli olan il birleştirme tutanağının tarihi belli; 1 Nisan. Ve tüm süreleri (olağan, olağanüstü) bu tarih başlatıyor. Dolayısıyla ne olursa olsun, olağan süreleri kaçırdıysanız, olağanüstü itiraz yolu var. Ve süresi, 8 Nisan saat 17’de kesinlikle bitti” ifadelerini kullandı.

***

YSK Büyükçekmece kararını erteledi!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP’nin ‘organize usulsüzlük’ iddiasıyla Büyükçekmece’deki seçimin yenilenmesi talebinin görüşmesini erteledi. YSK’nin karar için İstanbul’daki sayımın bitmesini ve birleştirme tutanaklarının düzenlenmesini bekleyeceği ifade edildi.

İlginizi çekebilir:  CHP'den iktidara 'yetki gasbı' tepkisi

Öte yandan sadece Maltepe’de devam eden sayımı yapan kurulun sayısı dün önce 2’den 12 çıkarıldı, daha sonra tekrar 2’ye düşürüldü. AKP ve MHP süreci uzatmaya çalışırken gelişmeler nedeniyle sayımın ne zaman biteceği tahmin edilemiyor.

YSK’nin kararına sert tepki gösteren CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “İktidar, sandıkta kaybettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini masada çalabilmek için bir kumpas planını uygulamaktadır.

Bu erteleme kararı, söz konusu kumpas dosyasının tamamlaması için iktidara zaman kazandırmayı amaçlamaktadır. Alınan bu erteleme kararıyla, ülkemiz demokrasisine ve hukuk devletine verilen hasar giderek büyümektedir” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,957AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

“Babacan Erdoğan’a partinin halktan kopuş nedenlerini içeren dosya sundu”

AKP'den ayrılarak Abdullah Gül önderliğinde yeni parti kurması beklenen Ali Babacan'ın AKP...

KESK İzmir: KHK’ler gidecek, biz geri döneceğiz

BERKAY SAĞOLİzmir’de KHK’ler ile ihraç edilen kamu çalışanlarının yaklaşık...

İnsanlık onurunu korumak herkesin sorumluluğudur

Aycan Karadağ“İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma...

İran yönetiminden Trump’a yanıt

 İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın tehdidine karşılık...

İBB Başkanı İmamoğlu: Troll belediye çalışanı istemiyoruz

23 Haziranda yüzde 54 oy oranı ile yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Bolsonaro’nun G-20 Zirvesi heyetindeki asker kokainle yakalandı

Brezilya'da ocak ayında devlet başkanlığı koltuğuna geçen aşırı sağcı Jair Bolsonaro'nun, Japonya'da yapılacak...

92 oy aldığı için İstanbul seçim sonuçlarına itiraz etti

Mehmet Ali Aydoğmuş, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için...

CHP PM pazartesi toplanacak

CHP Parti Meclisi (PM), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini değerlendirmek üzere Genel...

Yargı, ‘kamu yararı yok’ dedi: Bakırköy’deki plan değişikliğine ret

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 20 Nisan 2017’de onaylanan İstanbul’un Bakırköy ilçesi Zuhuratbaba...

Rabia Naz soruşturmasında yeni gelişme

Giresun'da 11 yaşında şüpheli şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz soruşturmasında yeni gelişme. 

Sonraki haber