-Reklam-
Anasayfa ÖZEL İtiraz süresi geçti

İtiraz süresi geçti

AKP’nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için olağanüstü itiraz yapacağını açıklaması ardından Anayasa Hukuku profesörleri İbrahim Kaboğlu ve Süheyl Batum, itiraz süresinin geçtiğini söyledi

AKP’nin Büyükçekmece’ye dair başvurunun sonuçlanması ardından yapmayı planladığı olağanüstü itiraz hakkında görüş bildiren Anayasa hukuk profesörleri, sürenin 8 Nisan itibariyle sona erdiğini söyledi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz 9 Nisan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “İstanbul Büyükçekmece İlçemiz için olağan itirazımızı daha önce yapmıştık. Bugün de olağanüstü itiraz yoluna gittik. İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin yenilenmesi için olağanüstü itiraz hakkımızı daha sonra kullanacağız inşallah” demişti.

HUKUKÇULAR BİRLEŞTİ

Ancak Anayasa hukuku profesörleri Süheyl Batum ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu’na göre başvurunun yapılması gereken süre aşıldı.

İlginizi çekebilir:  AKP, YSK’den önce mantıktan sınıfta kaldı

Prof. Dr. Kaboğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İtiraz süresi geçti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptale ilişkin açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Çünkü, 298 sayılı Kanun Madde 130’a göre, YSK’ye 7 günlük olağanüstü başvuru süresi 8 Nisan pazartesi akşamı sona erdi” dedi.

Prof. Dr. Süheyl Batum da aynı görüşü paylaşıyor. Batum da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, olağanüstü itiraz süresinin, il seçim birleştirme tutanağıyla başladığını kaydetti. 1 Nisan’da düzenlenen il seçim birleştirme tutanağı nedeniyle olağanüstü itiraz başvuru süresi 8 Nisan günü sona ermiş oldu.

Batum, bu duruma örnek olarak ise YSK’nin daha önce verdiği ve içtihat olan kararını gösterdi. 1999/1531 sayılı karara göre, 1999 yılında yapılan bir olağanüstü başvuru, il seçim birleştirme tutanağının oluşturulmasından sonraki 7 gün içinde yapılmadığı için reddedilmiş.

Batum, bu karara da dikkat çekerek, “O halde bugün için, geçerli olan il birleştirme tutanağının tarihi belli; 1 Nisan. Ve tüm süreleri (olağan, olağanüstü) bu tarih başlatıyor. Dolayısıyla ne olursa olsun, olağan süreleri kaçırdıysanız, olağanüstü itiraz yolu var. Ve süresi, 8 Nisan saat 17’de kesinlikle bitti” ifadelerini kullandı.

***

YSK Büyükçekmece kararını erteledi!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP’nin ‘organize usulsüzlük’ iddiasıyla Büyükçekmece’deki seçimin yenilenmesi talebinin görüşmesini erteledi. YSK’nin karar için İstanbul’daki sayımın bitmesini ve birleştirme tutanaklarının düzenlenmesini bekleyeceği ifade edildi.

İlginizi çekebilir:  İttifakın önemini gördük

Öte yandan sadece Maltepe’de devam eden sayımı yapan kurulun sayısı dün önce 2’den 12 çıkarıldı, daha sonra tekrar 2’ye düşürüldü. AKP ve MHP süreci uzatmaya çalışırken gelişmeler nedeniyle sayımın ne zaman biteceği tahmin edilemiyor.

YSK’nin kararına sert tepki gösteren CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “İktidar, sandıkta kaybettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini masada çalabilmek için bir kumpas planını uygulamaktadır.

Bu erteleme kararı, söz konusu kumpas dosyasının tamamlaması için iktidara zaman kazandırmayı amaçlamaktadır. Alınan bu erteleme kararıyla, ülkemiz demokrasisine ve hukuk devletine verilen hasar giderek büyümektedir” dedi.

- Reklam -

SON HABERLER

İBB Twitter hesabından ilk İmamoğlu paylaşımı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçiminden 17 gün...

Soma faciası davasında Can Gürkan’a tahliye

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin...

Notre Dame yangınının nedeni belli oldu

Fransız polisinden yapılan açıklamada, Notre Dame Katedrali'ndeki yangınla ilgili yürütülen soruşturmanın, yangının...

Londra’daki çevreci işgal eyleminde gözaltı sayısı 460 oldu

Çevreci kampanya grubu Extinction Rebellion’ın Londra'nın merkezi yerlerinde gerçekleştirdiği işgal eylemleri 4'üncü...

Dünya Basın Özgürlüğü Raporu: Paradise Papers’ı haberleştiren gazeteciyi yargılayan tek ülke Türkiye

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün yayımladığı Dünya Basın Özgürlüğü Raporu'nda Türkiye, geçen...

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın’dan açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yerel seçim değerlendirmesinde, "Seçim sonuçları milletimiz için hayırlı...

“Tüm sorumlular yargılansın, adalet istiyoruz”

Çorlu'da yaşanan tren faciasında hayatını kaybedenlerin ve yaralananların yakınları adalet nöbetine başlıyor....

Gerici haber ajansının “Kızların futbol oynaması ahlak dışıdır” sözlerine sert tepki

Hüda-Par’a yakın gerici haber ajansı İlke Haber Ajansı, Bingöl’de kadın futbol takımlarının...

Tebrik çiçekleri, öğrencilere burs oldu

Uzun yıllar AKP'nin yönettiği Rize'nin Fındıklı ilçesinde belediye başkanlığını kazanan Ercüment Çervatoğlu,...

Erdoğan’ın atadığı rektörler yine ‘tanıdık’ çıktı!

BERRAK GÜNGÖRCumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep...

Sonraki haber