Anasayfa EĞİTİM İttifak eğitimde çatladı

İttifak eğitimde çatladı

AKP ve MHP, Cumhur İttifakı’nı eğitim alanına taşıyamadı. İktidara yakın Eğitim Bir-Sen’in “mevcut okul yöneticilerinin görev sürelerinin uzatılması” talebi kabul görünce Türk Eğitim-Sen, “Bakanlığı kim yönetiyor?” diye sordu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) tutumu nedeniyle yılan hikayesine dönen eğitim kurumlarına yönetici görevlendirilmesi konusu netlik kazandı. Okul yöneticilerinin yüzde 80’inin üyesi olduğu iktidara yakın Eğitim Bir Sen’in istemi doğrultusunda görevde olan okul müdürü ve müdür yardımcıları yazılı sınavdan muaf tutuldu. Bu kişilerin görev sürelerinin sadece mülakatla uzatılmasının önü açıldı. Böylece, Vizyon Belgesi’nde de taahhüt edilen, “Okul yöneticileri, merkezi yazılı sınavla atanacak” kararı yok sayıldı. Eğitim Sen, Eğitim İş ve Türk Eğitim-Sen, iktidara yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir-Sen’in MEB’e yaptığı baskının sonuç verdiğini belirterek karara tepki gösterdi.

KİME GÜCÜNÜZ YETMEDİ?

MEB’in son sekiz ayda üç kere değiştirdiği, “Eğitim Kurumları Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği”nin uygulama kılavuzu yayımlandı. Eğitim sendikalarının kadrolaşmanın önünü açtığı iddiasıyla karşı çıktığı mülakat sisteminden vazgeçilmedi. Daha önce mevcut okul yöneticilerinin de yeniden görevlendirileceğini duyuran Bakanlık, tepkiler üzerine vazgeçtiği uygulamayı yeniden yürürlüğe koydu. Bakanlığın tutumuna tepki gösteren Türk Eğitim-Sen, “Kul hakkı yiyenleri bir kez daha ödüllendirecek bu takvim yeniden yayımlandı. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” dedi. Sendika, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a, “Kime gücünüz yetmedi? Kim ya da kimlerden çekiniyorsunuz?” sorularını yöneltti.

Eğitimcilerin beklentilerini ve eğitimin ihtiyaçlarını karşılayan bir yönetici atama sistemine geçilmesi gerektiğini bildiren Türk Eğitim Sen, liyakate dayalı bir atama sisteminin esas alınması gerektiğini belirtti. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamada ise “MEB’i adeta, ‘Yönetici Atama Bakanlığı’ olarak anılmaktan kurtaralım” ifadesi kullanıldı.

BASKIYLA HAREKET EDİLDİ

BirGün’e konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, MEB’i vesayet mekanizmalarının uyarılarıyla hareket etmekle suçladı. Aydoğan, eğitim politikalarının çeşitli çevrelerden yapılan baskılarla belirlendiğine dikkati çekerek şunları söyledi: “Vizyon belgesi ile sorunların değişeceğine dair yaratılmaya çalışılan algının bir karşılığı olmadığı da bu takvimin yayınlanması ile kanıtlanmıştır. Ülke genelinde kurum yöneticilerinin çoğunun bir sendikaya üye olan kişilerden oluştuğu gerçekliği tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Yayımlanan takvim ile var olan yöneticilerin yerini koruması garanti altına alınmakta ve MEB tüm süreçlerde mülakat ısrarını sürdürmektedir. Liyakat mücadelemizi mutlaka ama mutlaka memleketin eğitim ve bilim emekçileri olarak birlikte kazanacağız.”

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Seçimlerden sonra Ayasofya’yı cami ismiyle müsemma hale getiririz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda...

CHP’li Özel’den Süleyman Soylu’ya: Ey hadsiz, elinden geleni ardına koyma

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP’ye ilişkin açıklamalarına...

Galatasaray, Avrupa ikincisi oldu

CEV CUP 2019 finalinin rövanş maçında Trentino İtas’a 3-2’lik setlerle mağlup olan...

Galatasaray’a kötü haber: Diagne sakatlandı

Galatasaray'ın Senegalli futbolcusu , ülkesinin Mali ile oynadığı hazırlık maçında sakatlandı.

Rusya ile Lübnan’dan ortak Suriye açıklaması

Rusya ile Lübnan, Suriye meselesinin siyasi ve diplomatik yollarla çözümünü savunduğunu bildirdi.

Adana’da narenciye paketleme tesisinde yangın

Adana'nın Yüreğir ilçesi Havutlu mahallesinde bir narenciye paketleme tesisinin deposunda yangın çıktı.

Bogdan Tanjevic’e ‘Hall of Fame’ üyeliği

A Milli Erkek Basketbol Takımı ve Fenerbahçe'nin eski başantrenörü Bogdan Tanjevic, FIBA "Hall...

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için...

Sosyal medyadan Öykü Arin çağrısı: Harekete geç Sağlık Bakanlığı

İzmir’de lösemi tanısı konulan ve ilik nakli olmayı bekleyen 4 yaşındaki Öykü...

Akşener: Siyaseten sağ kalan tek kadın politikacıyım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben kadın olarak Türkiye'de yola çıkıp...

Sonraki haber