Anasayfa EĞİTİM İttifak eğitimde çatladı

İttifak eğitimde çatladı

AKP ve MHP, Cumhur İttifakı’nı eğitim alanına taşıyamadı. İktidara yakın Eğitim Bir-Sen’in “mevcut okul yöneticilerinin görev sürelerinin uzatılması” talebi kabul görünce Türk Eğitim-Sen, “Bakanlığı kim yönetiyor?” diye sordu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) tutumu nedeniyle yılan hikayesine dönen eğitim kurumlarına yönetici görevlendirilmesi konusu netlik kazandı. Okul yöneticilerinin yüzde 80’inin üyesi olduğu iktidara yakın Eğitim Bir Sen’in istemi doğrultusunda görevde olan okul müdürü ve müdür yardımcıları yazılı sınavdan muaf tutuldu. Bu kişilerin görev sürelerinin sadece mülakatla uzatılmasının önü açıldı. Böylece, Vizyon Belgesi’nde de taahhüt edilen, “Okul yöneticileri, merkezi yazılı sınavla atanacak” kararı yok sayıldı. Eğitim Sen, Eğitim İş ve Türk Eğitim-Sen, iktidara yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir-Sen’in MEB’e yaptığı baskının sonuç verdiğini belirterek karara tepki gösterdi.

KİME GÜCÜNÜZ YETMEDİ?

MEB’in son sekiz ayda üç kere değiştirdiği, “Eğitim Kurumları Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği”nin uygulama kılavuzu yayımlandı. Eğitim sendikalarının kadrolaşmanın önünü açtığı iddiasıyla karşı çıktığı mülakat sisteminden vazgeçilmedi. Daha önce mevcut okul yöneticilerinin de yeniden görevlendirileceğini duyuran Bakanlık, tepkiler üzerine vazgeçtiği uygulamayı yeniden yürürlüğe koydu. Bakanlığın tutumuna tepki gösteren Türk Eğitim-Sen, “Kul hakkı yiyenleri bir kez daha ödüllendirecek bu takvim yeniden yayımlandı. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” dedi. Sendika, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a, “Kime gücünüz yetmedi? Kim ya da kimlerden çekiniyorsunuz?” sorularını yöneltti.

Eğitimcilerin beklentilerini ve eğitimin ihtiyaçlarını karşılayan bir yönetici atama sistemine geçilmesi gerektiğini bildiren Türk Eğitim Sen, liyakate dayalı bir atama sisteminin esas alınması gerektiğini belirtti. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamada ise “MEB’i adeta, ‘Yönetici Atama Bakanlığı’ olarak anılmaktan kurtaralım” ifadesi kullanıldı.

BASKIYLA HAREKET EDİLDİ

BirGün’e konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, MEB’i vesayet mekanizmalarının uyarılarıyla hareket etmekle suçladı. Aydoğan, eğitim politikalarının çeşitli çevrelerden yapılan baskılarla belirlendiğine dikkati çekerek şunları söyledi: “Vizyon belgesi ile sorunların değişeceğine dair yaratılmaya çalışılan algının bir karşılığı olmadığı da bu takvimin yayınlanması ile kanıtlanmıştır. Ülke genelinde kurum yöneticilerinin çoğunun bir sendikaya üye olan kişilerden oluştuğu gerçekliği tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Yayımlanan takvim ile var olan yöneticilerin yerini koruması garanti altına alınmakta ve MEB tüm süreçlerde mülakat ısrarını sürdürmektedir. Liyakat mücadelemizi mutlaka ama mutlaka memleketin eğitim ve bilim emekçileri olarak birlikte kazanacağız.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber