Anasayfa BİRGÜN PAZAR “İyidir beraber olmamız”

“İyidir beraber olmamız”

Şimdi tam zamanı deriz sık sık. Bunu sık sık söylediğimizi unutur, yine söyleriz. Şimdi tam zamanıdır çünkü, üstelik sık sık. Sonra da ‘edebiyatın yeri değil’ deriz, şakanın sırasıysa hiç değildir. İyi de… diye düşüncesini belirtecek olur biri. O kadarla da kalır. O kadarla kalmak da iyidir.

Edebiyatı bilmem ama, şiirin hem tam zamanı hem de tam yeridir. Bakınız: “İçerde Yatacak Olana Bazı Öğütler” şiirini ezber etmiş olan şair İlhan Çomak. 22 yıldır yattığı yetmiyormuş gibi 8 yılcık daha yatacak. “Kararmasın yeter ki sol memenin altındaki cevahir”, güzel dizedir, dediği hepimizedir, lakin…

Sonumuz şiir olsun. Bu demektir ki, şu dünyadan iyi gidelim, merhametle ayrılalım, cömert bilinelim, kalender olduğumuz söylensin ve dahi sayıları pek azdı, ama insan tarafları çoktu denilsin. Bunu artık bir ada halkı kadar birbirini tanıyan, sayısı da neredeyse o kadar olan, şiirin tam zamanı diyenler için söylüyorum. Sık sık bir-iki küçük gazetede ‘yüreklere gömülen’ler için. Eskiden ‘güneşe gömülür’dük, sonraları ‘yüreklere gömülür’ olduk. Güneştir, yürektir, iyidir, zira sonumuz şiirdir.

Sonumuza gelmeden, daha buralardayken, aza çoğa bakmadan yani, üstelik şimdi tam sırasıyken…

Neyin? Şiir gibi az ve özel şeylerin demini sürelim. 100. yılında Necatigil’in bir dizesi gelip kendiliğinden yerleşivermişken yazının başına tam da. Başımızın üstünde de yeri var, başım, gözüm üstüne diyen de vardır. Azımız hepimizdir, öyledir, “iyidir beraber olmamız” diyesidir.


İyi şairlerin okuru birbirine çağırdığı gibi, kimi şiirler de sırasıyla gelir. Necatigil’in “Çok şey yarım hâlâ” deyişi de tam şimdiye özgüdür, tam yeridir. “Yarısı burdaysa kalbimin/yarısı Çin’dedir doktor /Sarınehre doğru akan/ordunun içindedir.” ‘Uzun Yürüyüş’ günleridir, yoksulların devrime ruhlarıyla, kalpleriyle nehirler gibi aktığı günlerdir, güzel günlerdir.

Kalbin tam olduğu günlerden kalbin yarım olduğu günlere. Bazen fazla geldiği olur çünkü kalbin insana. Yürekli olunduğundan değil o kalple. Fazla acıdığından, yorulduğundan, kırıldığından. Tam olacağına yarım olsun, yetsin, fazla da gelmesin. Dışarda da çalışsın, içerde de. “Kalbimiz içerdedir doktor” diyelim. Aslı’nın kaygılarında, Necmiye’nin sorularında, Murat’ın sakinliğindedir.

Şiirler mi eskimiyor yoksa memleket mi, bilmiyorum. Bilemeyince de, her şair aslında geleceğe yazar diye düşünüyorum. Cemal Süreya için düşünürüm bunu en çok. Turgut Uyar için de hayli düşündüm, bu şiiri de yıllardır her vesileyle andım yazılarımda. “Bir Süregen İlkbahar”da Turgut Uyar’ın sezdikleri, yazdıklarıdır: “hepsi solgundur evet, karanlıktadır şimdi hepsi/nerden biliyorum derseniz, işte ordan burdan/…/şimdi biz haberi nerden verelim derseniz/solgun ama aydınlık olanlardan”.

“Günler geçer ve çalışır şafağın değirmeni”, Turgut Uyar yine, o tuhaf bilicilerden, kim bilir belki de şiiri kadar biliciliğinden de sevdiğimiz için bu kadar çok seviyoruz onu ve arkadaşlarını. Günler geçti ve sevdiğim Ankara Garı gözlerini bir kez daha acıya açıyor 10 Ekim’de. Belki her şey daha çok acısın diye, yalnızca insanlar değil, hayvanlar, bitkiler, ağaçlar, oyuncaklar, trenler, taşlar, kuşlar, eşyalar, bavullar, denkler, lambalar, yollar, hanlar hamamlar oteller, okul taşıtları, “yerde insan gökte melek ağladı” dediği gibi Aşık Veysel’in herkesi ve her şeyi daha çok acıtmak için, hem göz önünde hem de işitmeye yakın yerlerde kıyılıyormuş cana.

Renklere, seslere de öyle kıyılıyor işte. Televizyonlar, radyolar, gazeteler kapatılıyor, renkler karartılıyor, sesler susturuluyor. Üstelik böyle bir ülkede, bu topraklarda, bu hâlâ sesleriyle, renkleriyle, şiirleri, ninnileri, şarkıları, türküleri, oyunları, yemekleri, lezzetleriyle, bir karnaval duygusuyla yaşanması mümkün olan, dağları, ovaları, yaylaları, nehirleri, denizleriyle herkese yetecek güzelliği, iyiliği olan bu bereketli topraklarda hayat tek renge, tek sese indirgenmeye, sığdırılmaya çalışılıyor.

Necatigil de bitmez Turgut Uyar da Nâzım Hikmet de. Onlarla bizim, hepimizin “iyidir beraber olmamız.” Yazıyı bitirirken aldığım haber bugünün iyiliği oldu, Murat Özyaşar serbest bırakıldı. Kahkahanın rengini sarıdan maviye çevirecek bir güzel adam işte. Mavi Lorin’in, Sibel’in gözü aydın diye bitirelim 500. sayı için yazıyı. 1000. sayıya da, ne olacak şunun şurasında 10 yıl var, ona mavi, aydınlık, pırıl pırıl sözcüklerle yazmayı dileyelim.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

İtalyan mafya lideri Morabito, Uruguay’da hapisten kaçtı

İtalyan mafya lideri Rocco Morabito, ülkesine iade edilmek üzereyken, Uruguay'a tutulduğu hapishaneden...

Nurettin Canikli’den Şaban Vatan hakkında suç duyurusu

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen ve ölümü aydınlatılmayan Rabia Naz'ın...

Çipras’tan Erdoğan’a yanıt: Uluslararası hukuk ve AB adına konuşuyorum

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Erdoğan'ın 'Kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor' sözlerine...

Sonraki haber