-Reklam-
Anasayfa ARŞİV İyimser bir yılın alametleri

İyimser bir yılın alametleri

Özellikle son bir yıldır giderek derinleşen muktedirler ittifakının dağılma/tasfiye süreci içinden çıkılmaz bir kargaşa oluşturmuş durumda. Kimin kime neden düşman, kimin kiminle ne amaçla ittifak peşinde koştuğu her geçen gün belirsizleşiyor.

İşbirlikleri, ortak hareketler, uzlaşmalar vs zamanın ruhuna uygun bir şekilde akışkan, her an değişebilen bir esneklikte. Dünün ortaklarının birbirinin kuyusunu kazabildiği; dün ipi boynuna geçirdiğinin eline bu gün rahatlıkla silah verdiği, omuz omuza mücadele edenlerin birbirini kırmaya başladığı bir girdap dönüyor. Tüm aktörler bu girdabın içinde aynı anda debeleniyorlar. Kurtulmak için elini uzatan, sıyrılır gibi olduğu anda kendisine el vereni aşağıya doğru tekmeliyor. Bu iktidar mücadelesi gruplar arasında olduğu kadar aynı grup içindeki bireyler arasında da hiçbir ahlaki ilkeye dayanmadan sürüyor.

Büyük altüst oluşun içindeyken güncelin tarihini yazmak, veriyi bir dizge içinde değerlendirip olmakta olanın oldurmaya yöneldiği istikameti öngörmek zor, neredeyse imkânsız. Oysa hızla geldiği açık seçik ortada olan mezhepçi faşizmin ne getireceği ve nereye doğru evrilebileceğine dair üretilecek fikirler hayati önemde. Çünkü kendisi bizatihi hayata ve insana karşı bir düzen, hiçbir kural tanımayarak kıra döke üstümüze geliyor.
Gündelik hayatın yaşanma sürecinin zihinsel tarzları belirleme biçimlerini, inanılmaz büyüklükteki bilgi yığınının niteliğini, temel değişkenleri, temel çelişkileri çözümlemeden; altüst oluşu izleyecek ‘yeni’ nin, nasıl bir yeni olacağına dair bir ‘fikir’ oluşturmadan, gelmekte olan yeniye müdahale etmek, demem o ki ‘doğru siyaset’ yapmak pek mümkün olmayabilir.

Siz yeniye müdahale eden siyasi aktör olduğunuzu varsayarken, o yeninin hiç de ummadığınız, istemediğiniz bir yeni olmasına hizmet etmekten öteye gidemeyebilirsiniz. Bir de bakmışsınız ki başrolde olduğunuzu sandığınız ‘oyunun’ figüranı bile değilmişsiniz.

Basit gibi görünen ama gündelik hayatın yaşanma tarzı ve zihniyetini ortaya çıkarma gücü nedeniyle önemli bir güncel örnekten başlanabilir. Çevremizde çok sık duyduğumuz bir tespit var. ‘Annelerimizin, anneannelerimizin 1940’lı yıllarda Anadolu ilçelerinde çekilmiş fotoğraflarındaki giysilerini bugünün kadınları artık büyük şehirlerde bile giyemezler.’ Toplum öyle gericileşip, tutuculaştı ki kılık kıyafette bile sanki yüzyıl öncesine döndük!

Doğruluğu şüphe götürmez bu saptama karşısında asıl mesele, bu ‘değişimi’ nasıl çözümleyeceğimiz, ardında yatan güç ilişkilerini nasıl tanımlayacağımız. Bu görünür mutaassıplaşmaya bakarak; ‘irtica hortladı, bu dinciler kurulduğundan beri Cumhuriyet’e ve laikliğe karşıydılar, şeriatı getirmek istiyorlar ya da ‘toplum tepeden inmeci modernleşmeye tepki duydu, özüne döndü, böyle yaşamak istiyorsa kim karışabilir’ demek mümkün. İlki kabaca Kemalist, ikincisi yine kabaca liberal bir açıklama, anlama çabası değil mi?

Peki ama bu açık seçik ortada olan ve ‘kılık kıyafet değişiminde’ sembolleşen hali sol (hadi ona da kabaca Marksist devrimci diyelim) nasıl okumalı? Teknik gibi görünse de bu olup bitenin gericileşmek mi yoksa gerilemek mi olduğu sorusu önemli. Toplum istediği hayat tarzını mı yaşıyor, yaşamak zorunda kaldığı hayat tarzı karşısında bir tür korunma çabasıyla geçmişe doğru geriliyor mu? Bu okuma, pratiğe dökülecek olan siyasetin ne olması gerektiğini belirleyeceği için hayati önemde, değil mi?

Bu gerilemede ‘geçmişin ruhlarını kaygıyla yardıma çağıran, onların adlarını, sloganlarını ve kılıklarını ödünç alan, tarihin bu andaki sahnesine geçmişin kılığı ve ödünç diliyle çıkmaya kalkanların’ etkisi ne?

Ancak bu soruya yanıt verebildikten sonra, içinde bulunduğumuz zamanın şu somut 2014’ten 2015’e doğru akan güncelin daha özgür, daha eşit, daha adil bir dünya siyasetini kurmak için çalışmak olası olacak. O vakit kargaşanın neden olduğu kötümserliğin üstesinden gelmek, tersine iyimser olmak için ne çok nedenimiz olduğunu da görmemiz mümkün.

Gönlümüzce bir gelecek için umut ve cesaret…

- Reklam -

SON HABERLER

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

AKP’li belediye, Rus havayolu şirketine ‘boş koltuk’ parası ödemiş

Rusya Krasnodar-Samsun arasında 13 Mayıs 2017 tarihinde cumartesi günleri başlayan ve 2018...

Trabzonspor’dan üst üste 5. galibiyet

Spor Toto Süper Lig'in 29’uncu haftasında Trabzonspor, sahasında Evkur Yeni Malatyaspor'u 2-1...

e-YDS sonuçları açıklandı

ÖSYM, 20 Nisan 2019 tarihinde yapılan 2019-Elektronik Yabancı Dil Sınavının (e-YDS 2019/3 İngilizce) sonuçlarını...

Sonraki haber