İzlanda polisinden sürücülere: Kuzey Işıkları'na dalmayın
15.02.2017 14:18 YAŞAM

Geçtiğimiz hafta yaşanan iki olayda İzlanda polisi, araçları dengesiz kullandığını tespit ettiği iki sürücüyü alkollü araç kullanma şüphesiyle durdurdu.

Fakat iki olayda da sürücüler “Aurora borealis” yani “Kuzey Işıkları”nı izlerken, daldıklarını ifade ettiler.

İlk olay başkent Reykjavik’de, havaalanına yakın bir yolda gerçekleşti. Polis raporlarına göre sürücü ifadesinde, Kuzey Işıkları’nı gördükten sonra kendini bakmaktan alıkoyamadığını açıkladı.

Polis sürücüleri kuzey ışıklarına dalmamaları konusunda uyardı.

İkinci olayda ise sürücü aynı şekilde gözlerini alamadı ve yoldan çıktı.

Geçtiğimiz senenin Eylül ayında, İzlanda başkent Reykjavik’te insanların “Kuzey Işıkları”nı izleyebilmesi için şehirdeki sokak lambalarını kapatmıştı.

Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalar, Kuzey bölgelerinde de gözlemlenebiliyor ve Kuzey Işıkları olarak adlandırılıyor.

Bu büyüleyici görüntüler İzlanda, Rusya, Kanada, Norveç gibi birçok ülkede gözlemlenebiliyor.

İsveç’in en kuzeyindeki Pajala kentinde kuzey ışıklarını fotoğraflayan Marja Terttu Karlsson’un objektifine kuzey ışıklarının oluşturduğu kurt resmi takıldı. Fotoğraf sadece İsveç Televizyonu SVT’nin web sayfasından iki gün içerisinde 32 bin kere paylaşıldı. Fotoğrafın sosyal paylaşım sitelerinde hızla paylaşıldığı belirtildi

izlanda-polisinden-suruculere-kuzey-isiklarina-bakmayin-245447-1.

"Photoshop değil"

Fotoğrafın fotomontaj olduğu iddiaları üzerine fotoğrafı çeken Marja Terttu bilgisayarında fotomontaj programı olmadığını, ayrıca bu konuda hiçbir bilgisi de olmadığını belirterek kurt şeklinin oluşması süreci öncesi ve sonrasında çektiği fotoğrafları da İsveç Televizyonu ile paylaştı. Marja Terttu ‘‘Bir yıl önce de kuzey ışıkları dansı sırasında doğan kuşu şekli yakalamıştım. İlerde belki ayı yakalarım’’ dedi.

Kuzey Işıkları, Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların Dünya'nın atmosferine girmesi ve manyetik alanıyla etkileşime geçmesiyle meydana geliyor.