İzmir'de korkutan yanık kokusu
29.07.2018 16:53 ÇEVRE

İzmir'in Çiğli ilçesinde, dün gece İZSU Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi yakınlarındaki otluk ve bataklık alanda çıkan ve rüzgarın yanmış otların kokusunu kent merkezine kadar taşıdığı yangında, yanan otların kokusu rüzgar nedeniyle tüm şehre yayıldı.

İZSU Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi çalışanları durumu itfaiye ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine bölgeye giden itfaiye ekipleri yangını söndürürken, akşam saatlerinde başlayan rüzgar yanmış otların kokusunu şehir merkezine taşıdı. Şehrin birçok ilçesinde hissedilen koku, olası bir orman yangınını akıllara getirerek şehirde korku yarattı.

izmir-de-korkutan-yanik-kokusu-493127-1.

Kokudan rahatsız olduklarını söyleyen restoran işletmecisi Ahmet Akalan (45), "Saatlerdir bu yangın kokusu devam ediyor. Bütün çevre kokuyor. Biz burada işletmeciyiz ve müşterilerimizin hepsi rahatsız. Koku nerden geliyor, nasıl oluyor biz bir türlü anlam veremedik. Bu konuda kime nasıl başvuracağız bunu da bilemiyoruz. Kime sorsak yetkilileri arayın diyor. Yetkililer buna bir el atarsa gerçekten çok memnun kalacağız. Şuan bile koku devam ediyor. Biz esnaf olarak mağdur olduk" dedi.

4 DEĞİŞİK NOKTADA OT YANGINI

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yangınla ilgili açıklama yaptı. Yetkililer, 20 bin dönüm araziye sahip olan Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'nin, çamur kurutma yataklarının bulunduğu bölgede dün saat saat 12.30 civarında birbirinden oldukça uzak 4 değişik noktada ot yangını çıktığını, yangına müdahale için İtfaiye Müdürlüğü’ne hemen haber verildiğini ayrıca, atıksu arıtma tesisindeki vidanjör ve kombine araçlar ile tesis personelinin de ilk müdahaleyi yaptığını belitti. Belediyeden yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi:

"Yangın görülen alanlara kireç kaymağı (kalsiyum hidroksit solüsyonu) püskürtülerek yanıcı malzemenin hava ile temasının kesilmesi çalışmaları da başlatılmıştır. İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından ot yangını saat 14.00 dolaylarında söndürülmüş, ancak, yangının tekrar başlama olasılığına karşı ve soğutma amaçlı olarak itfaiye ekiplerinin müdahalesi gece boyunca devam etmiştir. 29 Temmuz Pazar günü saat 14.30 itibari ile itfaiye ekiplerince soğutma çalışmaları ve yer yer yeniden alevlenen bölgelere müdahaleler devam etmektedir. Bununla birlikte cumartesi günü başlatılan kireç kaymağı (kalsiyum hidroksit solüsyonu) uygulamaları da sürdürülmektedir." (DHA)