Anasayfa GÜNCEL İzmir Konak’ta Eşitlik Birimi hizmete girdi

İzmir Konak’ta Eşitlik Birimi hizmete girdi

Konak Belediyesi, Eşitlik Birimini 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde düzenlenen törenle hizmete açtı.

Kadın, Sosyal Politikalar ve Projeler Müdürlüğü bünyesinde yer alan birimin; üniversiteler, kamu kurumları ve STK’larla işbirliği içinde çalışmalar yapacağı duyuruldu.


Açılış törenine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi İlhan Cihaner ile Gazeteci-Yazar Barış İnce’nin konuşmacı olarak katıldı.Açılışın ardından ‘Neden Eşitlik Neden İnsan Hakları’ başlıklı söyleşi gerçekleştirildi.

izmir-konak-ta-esitlik-birimi-hizmete-girdi-540782-1.

FARKLILIKLARA DUYARLI OLMALIYIZ

Açılış töreninde konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, göreve başladıktan kısa bir süre sonra felsefenin duayen ismi Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’yi Konak’a davet ettiklerini anlatarak, “İoanna Hoca; ‘İnsan hakları kamunun yerine getirmek zorunda olduğu bir görevdir ve kamu kurumları insan haklarının engellemesini önlemek zorundadır’ der. O zaman en temel kamu birimi olan yerel yönetimlerin görevi de hemşehrilik hukuku çerçevesinde, yurttaş kimliğiyle donanmış bireyler yaratmaktır. Bunun ilk adımı da eşitliği hayata geçirmektir. Biz de bu amaçla yola çıktık. Bu işin paydaşları ne düşünür diyerek çeşitli toplantılar yaptık. Açtığımız bu birimin görevlerinden birincisi belediyenin neler gerçekleştireceğini tespit etmek, ikincisi de kamuda yapılması gerekenleri belirlemek olacak. Belediyelerin bütün birimleri hizmet üretirken eşliliğe riayet etmek zorunda, farklılıklara saygı duymalıdırlar. Her bir hemşehrimizin ayrı ayrı farklı olduğunu bilmesi, onun farklılığına saygı duyması, bir arada yaşama kültürünü oluşturması, özgürlüklerimizin sınırının bir başkasınınkiyle sınırlandığını bilmesi, bu konuda kamusal bilici oluşturmamız gerekiyor” dedi.

izmir-konak-ta-esitlik-birimi-hizmete-girdi-540781-1.

SOSYAL ADALET VURGUSU

Açılışın ardından ‘Neden Eşitlik Neden İnsan Hakları’ başlıklı söyleşisinde Gazeteci-Yazar Barış İnce, sık sık sosyal adalet vurgusu yaptı. Farklı görüşlere sahip kişilerin devlet ve toplum nezdinde eşit sayılması ve aynı kamu hizmeti alabilmesi gerektiğini dile getiren İnce, eşitliğin sağlanabilmesi adına en önemli olan unsurlardan birinin de laiklik olduğunu söyledi. Devletin dini kurumlardan elini çekmesi gerektiğini savunan İnce, eşitliği sağlamanın kamunun görevi olduğunu dile getirdi.

SİYASAL EŞİTSİZLİK

CHP PM Üyesi ve Denizli eski Milletvekili İlhan Cihaner ise hayatın her alanında olması gereken eşitlik birimini Konak’ta yaşama geçiren Başkan Sema Pekdaş ve ekibine teşekkür ederek konuşmasına başladı. Eşitlik ve insan hakları kavramlarının birbirinden ayrılmaz olduğunu söyleyen Cihaner, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde eşitliği tanımlayan ve sınırlarını çizen ana bir metin olduğunun da altını çizdi. Hukuka yapılan müdahalelerin eşitliği ortadan kaldırdığını belirten Cihaner, Türkiye’de siyasal eşitsizliğin çok fazla olduğunun dile getirerek,“Seçim mevzuatı ve seçim hukuku eşitsizliklerin başında geliyor. Türkiye’de hala yüzde 10 gibi seçim barajı yamukluğu var” dedi. Cihaner, konuşmasında kadınların siyasal alanda daha çok görev almaları gerektiğini de vurgulayarak, bu mücadeleye destek vereceğini söyledi. Soru-cevapla son bulan söyleşinin ardından törene katılan herkese günün anısına lale soğanı hediye edildi.

- Reklam -

SON HABERLER

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

Sonraki haber