Anasayfa KÜLTÜR SANAT İzmir’in direnen maskecisi Eylem Sürer: Gelecek kuşaklara eski yüzler

İzmir’in direnen maskecisi Eylem Sürer: Gelecek kuşaklara eski yüzler

ŞEBNEM SUBAŞI

Ataol Behramoğlu, Ahmet Telli ve Haydar Ergülen gibi sanatçıların masklarını yapan mask sanatçısı Eylem Sürer, masklarla buluşmasını, “Hayat yolunuzu tıkadığında akabileceğiniz bir çatlak bulmaya çabalarsınız. Benim masklarla buluşmam da böyle oldu” diye anlatıyor.

Eylem Sürer, uzun zamandır çabaladığı ve yapılması gerektiğine inandığı projesi, ‘Sizin Yüzünüzden’ ile mask çalışmalarını, bir müzede kalıcı olarak sergilemek istiyor. Ayakta kalma mücadelesini, “Şimdilerde içimdeki sanatçının kıvranışlarını izliyorum. Üretme sancısı değil bu, biliyorum. Haftada 4 saat çalışarak hayat sürdürmeye çabalıyorum” cümleleriyle tanımlayan Sürer ile mask üzerine söyleştik.

Maskeler yapmaya nasıl başladınız?

Hayat yolunuzu tıkadığında akabileceğiniz bir çatlak bulmaya çabalarsınız. Maskelerle buluşmam işte öyle bir çabayla başlamış tesadüflerin getirdiği bir sonuç. Maskelerle serüvenim, İzmir Mask Müzesi’nin kuruluş süreciyle başladı. Beş yılda pek çok yetişkin katılımcıya kurs verdim. Sema Pektaş döneminde kurslara gerek duyulmadı ve bana yol göründü. Çıkmaza düştüğüm bir dönem başlamış oldu böylece. Atölye ekipmanlarımı topladım. Daha sonra 1 yıldan fazla başka atölyeyi kullandım. Ancak sabit bir iş peşinde oldum. Yaşamımı sürdürebilmem için bu gerekli. Sonrasında Çakabey Koleji’nde Mask Kulübü kuruldu ki bu da Türkiye’de ilktir. Haftada 4 saat çalıştığım bir işim oldu böylelikle. Bu da yaşamak ve sanat yapmak için yeterli değil elbette. Üstelik okullar kapandığında aylarca işsiz kalıyorsunuz. Birkaç yaz bir otelde kat hizmetlerinde çalışarak hayata tutunma çabasına girdim.

Mask eğitimini nereden aldınız?

Alaylıyım, eğitim almadım. Kendi koşulları içerisinde geçmişe dönüp baktığımda başarı öykümü gururla okuyorum. Pek çok şeyi aştım bir sistemin prosedürlerini aşamadım. Örneğin; usta öğretici belgesi gerekli. Bunun için kalfalık, ustalık ve nihayetinde usta öğreticilik sınavına girmeniz gerekiyor. Belge isteniyor; çalışmalarınız, sergileriniz, hakkınızda çıkan haberler yetkili mercileri ikna edemiyor. Çünkü mask diye bir alanları yok.

Yaptığım iş Dekoratif El Sanatları alanına giriyor bu sefer de çalıştığın yerden duruma uygun evrak getir deniyor. Yetkili merci de o kâğıda üç sözcüğü yazamıyor. Anlatırken yoruluyorum. Başarılarımız; maskelerimiz. Alkış alırız, takdir ediliriz, insanlar yanımızda olmak ister ama maskelerin arkasında farklı bir var olabilme, acıyla üretebilme sancısıyla yaşarız.

Türkiye’de bir tane Mask Müzesi olduğunu ve burada başarılı çalışmalar yürüttüğünüzü de biliyoruz. Sizi burada neden değerlendiremediler?

Aslında bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum. Sadece tahmin yürütebilirim. Birilerinin yakını olmak gerekiyor bizim memlekette, işler böyle yürüyor. Üreterek, çabalayarak başarılı olmak yetmiyor anlaşılan.

Talihsizlikler yaşamışsınız ancak sanattan vazgeçmemişsiniz, şimdilerde ne yapıyorsunuz?

Doğrusunu isterseniz şimdilerde içimdeki sanatçının kıvranışlarını izliyorum. Haftada 4 saat çalışarak hayat sürdürmeye çabalıyorum. Pek çoğumuzun taşıdığı kaygıları taşıyorum. Kızım üniversiteyi ya kazanırsa diye ödüm patlıyor mesela. Ne yapsam da düzenli bir iş bulsam.

Bu meslekte kadın olarak var olmak nasıl bir şey peki?

Kadın olmanın güçlükleriyle de yüz yüze geliyorum sıklıkla. Mesleki anlamda kadın olmak bir ayrıcalık sağlamıyor. Ya sefil durumda olacaksınız ya da bir miktar nakit birikiminiz, öz kaynaklarınız olacak ki iş kurabilin. Bir diğer sıkıntılı nokta mobbinge maruz kalmak. Bu rahatsızlığı hissettiğiniz yerde de bulunmak istemiyorsunuz. Sahiden ben ve ben gibiler hangi biriyle mücadele edebilecek daha.

Şairlerin maskelerini neden yapıyorsunuz?

Yazarlar ve şairler eserleriyle varlıklarını sürdürecekler hayat boyu. Fakat onların yüzlerini gelecek kuşaklara taşımak çok başka bir şey. İlk etapta İzmir’den şair ve yazarların yüzlerinden kalıplar aldım. Israrcı olup peşlerinden gittim bana inanacak olanların. Çok güzel bir sergi oldu. İzmir’de serginin adı ‘Edebiyatın Yaşayan Yüzleri’ idi.

Ayvalık’ta sergiyi büyüttüğümde ismini de değiştirdim ve ‘Sizin Yüzünüzden’ oldu. İki sebepten ‘sizin yüzünüzden’ diyorum çünkü onların yüzlerinden böyle bir sanat ortaya çıkıyor. Niyetim kalıcı bir müzede sergilenmeleri. Bunun için çabalıyorum. Ataol Behramoğlu, Ahmet Telli, Haydar Ergülen gibi isimlerin de dâhil olmasıyla etkili bir çalışma oldu.

İktidarın sanatçıya bakışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu konu neresinden tutsam elimde kalacak. Sanatçının iktidara bakışı desek daha doğru olacak. Öyle desek ve öyle bıraksak. Geçmişte de sarayın ve halkın sanatçıları vardı. Şimdi de öyle, değişen hiçbir şey yok. Tarihe baktığımız zaman dünkü öykülerin bugünkü öyküler olduğunu görüyoruz ve şaşırmıyoruz da artık. İnsan içten içe sanatın bu şekilde bir tavra maruz kalmasına üzülüyor.

- Reklam -

SON HABERLER

Kütüphanecilik Haftamız kutlu olsun!

Bir önceki yıldı galiba, Kütüphanecilik Haftası için bir etkinliğe katılmıştık. Benim bildiğim,...

Seçim günü resmi tatil midir?

SORU: Ben bir otelde çalışıyorum, seçim günü de...

Denizli Acıpayam’da eğitime 2 gün ara verildi

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 20 Mart'ta meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından artçı...

Türkiye 4-0 Moldova

Türkiye 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri H Grubu ikinci maçında Moldova'yı ağırladı.

Füsun Demirel’den Alper Taş’a destek

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

BM, AB ve birçok ülkeden ‘Golan Tepeleri’ tepkisi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, ''GolanTepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin...

İsrail’den Gazze’ye hava saldırısı

İsrail güçleri Gazze Şeridi'nden atılan bir roketin bu sabah Tel Aviv'in kuzeyindeki...

Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın yeni reklamı yayınlandı

CHP'nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın yeni reklam filmi yayımladı.

Trump, Golan Tepeleri’ni İsrail toprağı kabul eden kararnameyi imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı kabul eden kararnameyi imzaladı....

AB’den Nike’a para cezası

AB, Nike'ı lisanslı ürünlerinin sınır ötesi satışlarını sınırlandırdığı gerekçesiyle 12.5 milyon avro...