İzmit’te 8 Mart için sokağa çıkan kadınlara polis saldırdı: 40 gözaltı
08.03.2017 20:57 GÜNCEL

UMUT ÖZTÜRK

Kocaeli'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polis saldırdı, 75 kadın gözaltına alındı.

Kocaeli İzmit ilçesinde bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yürüyüş yapmak isteyen Kadın Platformu üyesi kadınlara polis saldırdı. Saldırı esnasında 75 kadın gözaltına alınırken, duruma tepki gösteren vatandaşlar da darp edildi.

izmit-te-8-mart-icin-sokaga-cikan-kadinlara-polis-saldirdi-35-gozalti-255234-1.

İzmit Belediye İşhanı önünde saat 18.30'da toplanan Kadın Platformu üyesi kadınlar polis barikatıyla karşılaştı. Eylemin yasal olmadığını ve kitlenin dağılması için anons yapan polise kadınlar sloganlarla karşılık verdi. Kadınlar "Bir Yerine Bin HAYIR'la" şarkısını söyledi ve "Bağır Herkes Duysun Erkek Şiddeti Son Bulsun" , "Tacize, Tecavüze, Şiddete HAYIR ! " sloganlarıyla beklemeye devam etti. Basın açıklamasını okumak isteyen kadınlara polis, onun da yasak olduğunu söyleyerek saldırdı. Polis saldırısında 75 kadın gözaltına alınırken duruma tepki gösteren vatandaşlar da darp edildi.

izmit-te-8-mart-icin-sokaga-cikan-kadinlara-polis-saldirdi-35-gozalti-255233-1.

Polis saldırısının ardından durumu kınamak için Kocaeli Eğitim-Sen şubesinde basın açıklaması düzenlendi. Açıklamayı okuyan Sibel Yılmaz, bu saldırıların kabul edilemez oldugunu belirterek, "Kadınlara yönelik her saldırı Akp iktidarından bağımsız düşünülemez." dedi. Açıklamaya devam eden Yılmaz: "Ayrıca dün Türk Metal İş üyesi kadın işçileri taşıyan servisin devrilmesi sonucu 7 kadın işçinin katledilmesini de unutmuyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.