Anasayfa ÖZEL Jeotermal ihalesi iptal edilsin

Jeotermal ihalesi iptal edilsin

Tarım ve turizm bölgesi Çanakkale’deki jeotermal ihalesine tepkiler sürüyor. Yaşam savunucuları 28 Şubat’ta yapılacak ihalenin iptal edilmesi için çağrı yaptı

Çanakkale İl Özel İdaresi’nin, Ayvacık, Ezine, Bozcaada ve Gökçeada’da 17 yeni alanı jeotermal enerjiye açmak için ihaleye çıkartmasına karşı tepkiler devam ediyor.

Tarım ve turizm faaliyetlerinin yoğun olarak yürütüldüğü Ayvacık, Ezine, Lapseki, Biga, Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde toplam 358 bin 668 dönümü kapsayan 17 adet farklı alan, 28 Şubat günü ihaleye çıkıyor. İhaleye tepki gösteren Bozcaada Forum, Gökçeada Çevre ve Kültürü Koruma Derneği, Gökçeada Gönüllüleri Derneği, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Kazdağları Kardeşliği, ihalenin iptali için çağrıda bulundu.

Jeotermal sahası olarak belirlenen bölgelerde köylerin, yaşam alanlarının, derelerin, göletlerin, antik kentlerin, turizm, tarım ve hayvancılık alanların yer aldığını söyleyen yaşam savunucuları, “Bu alanlarda JES’lerin kurulması ve bu amaçla arama sondajları yapılması, geri dönüşü mümkün olmayan zararlara yol açacaktır” diyor.

Jeotermal araması yapılmak istenilen bölgelerdeki doğal zenginlikler ise dikkat çekici. Bu alanlardan Gülpınar’da organik zeytin, Bozcaada’da çavuş üzümü, Kösedere’de domates, Tuzla’da fasulye, Lapseki’de kiraz tarımı yapılıyor. Ezine peyniri ise artık marka olmuş durumda. Bakir doğasıyla bir tabiat harikası olan Gökçeada da dünyanın ilk ve tek cittaslow (yavaş şehir) adası. Biga ilçesinde de Çanakkale’nin tarımsal üretiminin neredeyse yarısı yapılıyor.

İhaleyi iptal edin” çağrısında bulunan ve bu amaçla ortak bir açıklama yapan Bozcaada Forum, Gökçeada Çevre ve Kültürü Koruma Derneği, Gökçeada Gönüllüleri Derneği, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Kazdağları Kardeşliği, taleplerini şöyle sıralıyor: “Bölgemizin tarım ve turizm faaliyetlerinin, yediğimiz gıdanın, içtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın olumsuz etkilenmemesi için bölgemizde daha fazla jeotermal enerji santralı amaçlı arama ve işletme ruhsatı verilmemesi, Tuzla’daki mevcut santralların denetlenmesi ve 28 Şubat 2019 tarihinde Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından yapılacak ihalenin iptal edilmesini istiyoruz.”

***

Kaynak olmayan yere ikinci talep

Konuyla ilgili BirGün’e konuşan Bozcaada Forum’dan Fırat Tunabay, ihalenin iptal edileceğine inandıklarını söyledi. Tuzburnu bölgesinde geniş bir alanın ihale için söz konusu olduğunu ve ihalenin iptal edilmemesi durumunda Bozcaada halkının mücadeleye hazır olduğunu söyleyen Tunabay şöyle konuştu: Bozcaada’nın karşılaştığı doğa tehlikeleri arasında en ciddi olmayan bu ihale bizce. Çünkü akla oturmayan bir iş. Daha önce aynı bölgede arama yapılmış, kaynak tespit edilememiş, yine çıkmayacağını onlar da biz de biliyoruz. Aynı alanda şimdi başka ruhsatla arama yapacaklar. Yani yine çıkmayacak. Buna rağmen bu ihale olayının neden gündeme getirildiği merak konusu. Sorun sadece Bozcaada konusu değil. Çanakkale’nin genelinde bu tarz projelerin düşünülmesi saçma çünkü burada tarım ve turizm faaliyetleri yoğun olarak yapılıyor. Bu projeler tarıma ve turizme büyük engel olur. Adada herkes bu projenin onaylanmayacağını düşünüyor. Ama beklemediğimiz bir sonuç gelirse de mücadeleye hazırız.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,691AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İstanbul-Ankara demiryolu hattı aşırı yağış nedeniyle kapatıldı

Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları (TCDD), "İstanbul-Ankara demiryolu hattı Arifiye'deki aşırı yağış...

Fatih Er’in “Binali Yıldırım’ı biz çağırmadık” iddiasına Ünsal Ünlü’den yalanlama

Halkın oylarıyla seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına konuk...

Erdoğan’dan ortak yayınla ilgili açıklama: Yarın medyada çok daha önemli bir şey göreceksiniz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın karşı karşıya geldiği...

Ekrem İmamoğlu TRT Haber’de soruları yanıtladı

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası iptal edilen İBB Başkanı Ekrem...

Öykü Arin için Sağlık Bakanlığı’na çağrı: 100 bin numune ‘Öykü’lerin umudu

BERKAY SAĞOLAntalya'da lösemi tedavisi gören 4 yaşındaki Öykü Arin...

Askerlik süresini 6 aya indiren madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Genel Kurul'da...

TİM, Erdoğan’ın ‘dış güçler’ senaryosuna film çekti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Erdoğan'ın Ağustos ayındaki dolar artışına ilişkin söylediği 'dış...

Trump, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan’ın bakanlık adaylığını geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan'ın, Bakanlık adaylığını geri çektiğini...

Fatih Portakal: Erdoğan’ın özür dilediği var mı?

Gazeteci Fatih Portakal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, halkın oylarıyla seçilen İBB Başkabu Ekrem...

Çorum’da yıldırım isabet eden çoban yaşamını yitirdi

Çorum'da sağanak etkili olurken, Boğazkale ilçesinde yıldırım isabet eden çoban Davut Atıl (28)...

Sonraki haber