Anasayfa ÖZEL Jeotermal ihalesi iptal edilsin

Jeotermal ihalesi iptal edilsin

Tarım ve turizm bölgesi Çanakkale’deki jeotermal ihalesine tepkiler sürüyor. Yaşam savunucuları 28 Şubat’ta yapılacak ihalenin iptal edilmesi için çağrı yaptı

Çanakkale İl Özel İdaresi’nin, Ayvacık, Ezine, Bozcaada ve Gökçeada’da 17 yeni alanı jeotermal enerjiye açmak için ihaleye çıkartmasına karşı tepkiler devam ediyor.

Tarım ve turizm faaliyetlerinin yoğun olarak yürütüldüğü Ayvacık, Ezine, Lapseki, Biga, Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde toplam 358 bin 668 dönümü kapsayan 17 adet farklı alan, 28 Şubat günü ihaleye çıkıyor. İhaleye tepki gösteren Bozcaada Forum, Gökçeada Çevre ve Kültürü Koruma Derneği, Gökçeada Gönüllüleri Derneği, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Kazdağları Kardeşliği, ihalenin iptali için çağrıda bulundu.

Jeotermal sahası olarak belirlenen bölgelerde köylerin, yaşam alanlarının, derelerin, göletlerin, antik kentlerin, turizm, tarım ve hayvancılık alanların yer aldığını söyleyen yaşam savunucuları, “Bu alanlarda JES’lerin kurulması ve bu amaçla arama sondajları yapılması, geri dönüşü mümkün olmayan zararlara yol açacaktır” diyor.

Jeotermal araması yapılmak istenilen bölgelerdeki doğal zenginlikler ise dikkat çekici. Bu alanlardan Gülpınar’da organik zeytin, Bozcaada’da çavuş üzümü, Kösedere’de domates, Tuzla’da fasulye, Lapseki’de kiraz tarımı yapılıyor. Ezine peyniri ise artık marka olmuş durumda. Bakir doğasıyla bir tabiat harikası olan Gökçeada da dünyanın ilk ve tek cittaslow (yavaş şehir) adası. Biga ilçesinde de Çanakkale’nin tarımsal üretiminin neredeyse yarısı yapılıyor.

İhaleyi iptal edin” çağrısında bulunan ve bu amaçla ortak bir açıklama yapan Bozcaada Forum, Gökçeada Çevre ve Kültürü Koruma Derneği, Gökçeada Gönüllüleri Derneği, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Kazdağları Kardeşliği, taleplerini şöyle sıralıyor: “Bölgemizin tarım ve turizm faaliyetlerinin, yediğimiz gıdanın, içtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın olumsuz etkilenmemesi için bölgemizde daha fazla jeotermal enerji santralı amaçlı arama ve işletme ruhsatı verilmemesi, Tuzla’daki mevcut santralların denetlenmesi ve 28 Şubat 2019 tarihinde Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından yapılacak ihalenin iptal edilmesini istiyoruz.”

***

Kaynak olmayan yere ikinci talep

Konuyla ilgili BirGün’e konuşan Bozcaada Forum’dan Fırat Tunabay, ihalenin iptal edileceğine inandıklarını söyledi. Tuzburnu bölgesinde geniş bir alanın ihale için söz konusu olduğunu ve ihalenin iptal edilmemesi durumunda Bozcaada halkının mücadeleye hazır olduğunu söyleyen Tunabay şöyle konuştu: Bozcaada’nın karşılaştığı doğa tehlikeleri arasında en ciddi olmayan bu ihale bizce. Çünkü akla oturmayan bir iş. Daha önce aynı bölgede arama yapılmış, kaynak tespit edilememiş, yine çıkmayacağını onlar da biz de biliyoruz. Aynı alanda şimdi başka ruhsatla arama yapacaklar. Yani yine çıkmayacak. Buna rağmen bu ihale olayının neden gündeme getirildiği merak konusu. Sorun sadece Bozcaada konusu değil. Çanakkale’nin genelinde bu tarz projelerin düşünülmesi saçma çünkü burada tarım ve turizm faaliyetleri yoğun olarak yapılıyor. Bu projeler tarıma ve turizme büyük engel olur. Adada herkes bu projenin onaylanmayacağını düşünüyor. Ama beklemediğimiz bir sonuç gelirse de mücadeleye hazırız.

SON HABERLER

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.