-Reklam-
Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Jeotermal santrala karşı direniş

Jeotermal santrala karşı direniş

Hacıbektaşlı Mahallesi’nde kurulmak istenen Jeotermal elektrik santralına karşı köylüler direnişe geçti

Manisa’nın Salihli İlçesi’nin Hacıbektaşlı Mahallesi’nde kurulmak istenen jeotermal elektrik santralına (JES) karşı köylüler direnişe geçti. Şirketin ÇED süreci tamamlanmadan çalışmalara başladığını ifade eden köylüler, şirketin sondaj aletlerini ve iş makinalarını getirip şantiye kurarak çalışmalara başlaması üzerine direniş çadırı kurdu. Araziyi giden yolu keserek çalışma yapılmasına engel olmaya çalışan köylüler çalışmanın durdurulmasını istiyor.

Sanko Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş, 178 No’lu Jeotermal Kaynak ve Doğal Mineralli Su İşletme Ruhsat Sahası’nda belirlenen 75.874 Metrekare büyüklüğündeki proje alanında jeotermal elektrik santralı kurmak istiyor. Hacıbektaşlı Mahallesi sakinleri ise jeotermal elektrik santralının tarım alanlarına, köy halkına ve çocuklarına zarar vereceği gerekçesi ile karşı çıkıyorlar.

KÖY OKULUNA ÇOK YAKIN

Hacıbektaşlı Mahallesi Muhtarı Mustafa Ali Ergün, köylerinde santral istemediklerini söyledi. Santralın, 450 Haneli ve 2500 nüfuslu Hacıbektaşlı Mahallesi’nde, mahallenin hemen yakınına kurulmak istendiğini belirten Muhtar Ergün, santralın köy okuluna neredeyse 100 metre mesafede olduğunu ve öğrencilerin ve köylünün sağlığının ciddi tehlike altında olduğunu kaydetti.

Muhtar Mustafa Ali Ergün, köylünün başlıca geçim kaynağının bağcılık ve bahçecilik olduğunu belirterek, “Biz tarım ile geçimimizi sağlıyoruz. Daha çok bağcılık ve bahçecilikle uğraşıyoruz. Soğan, lahana, karnabahar, patlıcan, marul, roka, maydonaz gibi sebzeler yetiştiriyoruz. Santralden zehirli buhar çıkıyor. Zehirli gazlar çıkıyor. Başka yerlerden jeotermal santralların zararlarını biliyoruz. Neredeyse mahallenin içine kuracaklar santrali. Biz köyümüzde santral istemiyoruz” dedi.

ÇED SÜRECİ TAMAMLANMADI

Eski CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu ’da direnişçi köylülerin yanında olduğunu söyledi. Şirketin hukuki, ÇED sürecini tamamlanmadan, çalışmalara başlamak için sondaj aletleri ile iş makinelerini araziye yığdığını ve şantiyeyi kurduğunu ifade eden Nurlu, “Jeotermal santral kurulan bölge neredeyse gıda ürünleri deposu. Hem yakın çevreye hem de Türkiye’nin her yerine bu bölgede üretilen sebzeler gidiyor. Köylüler burada santral istememekte haklılar. Biz sonuna kadar köylülerin yanında olacağız. Onlara hukuki ve her türlü desteği vereceğiz” dedi.

***

HACIBEKTAŞLI’DA SANTRAL İSTEMİYORUZ

Öte yandan santralden etkilenecek Hacıbektaşlı, Çukuroba ve Yenipazar Köyleri ile Salihli Çevre Derneği de bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada şu haberlere yer verildi:

“Bizler bu toprakların sahibi Salihli halkıyız. Anayasanın 56. Maddesine göre herkes sağlıklı ve dengeli çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların görevidir. Aydın’da yaşananları, vatandaşların çaresizliğini gördük. Buharkent’te doğanın nasıl yok olduğunu gördük. Alaşehir yavaş yavaş ölüyor ve onların çaresizliğini gördük. Sıra bizim topraklarımıza geldi. Bizler yerin 2500 metre altından çıkan zehirli akışkan ve buhar ile zehirlenmek istemiyoruz. Daha şimdiden gözlerimizin önünde doğayı nasıl tahrip ettiklerini, dağı nasıl yok ettiklerini gördük. Şirketin Yılmaz mahallesindeki jeotermal elektrik santralından dolayı arılar ölüyor, zeytin ağaçları kurumaya başladı. Bu santrallerin ömrü 30-40 yıl. 30-40 yıl sonra enerji firmaları gittiğinde ovalarımız verimsizleşmiş, insanlarımız kanserle cebelleşecek; içme ve sulama sularımız kalmayacak. Bu ovalardaki binlerce çiftçi işçi işsiz ve çaresiz kalacaktır. Bizler, Hacıbektaşlı Mahallesi’nde kuyu açılmasını ve jeotermal santral kurulmasını istemiyoruz.”

- Reklam -

SON HABERLER

Mazbata ve ötesi

Önceki gün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun gasp edilen mazbatası, halk tarafından söke...

Seçim, düğün ve Yusuflar

2023’e giderken yerel seçim sonuçlarının doğru analizi her politik aktör için hayati...

İstanbul İstanbul olalı böyle ‘mazbata’ görmedi

Sizi bilmem ama ben daha önce çerçevelenip tablolaşarak televizyon ekranlarında arzı endam...

Değişim devam etmeli

İstanbul’un yeni büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu görevine, yerel seçimlerin üzerinden 18...

Dünyayı güzellik değil canavarlar kurtaracak

Biçimlerin arasında dolaşan biçimleriz. Biçimli olmanız da yetmiyor. Modüler mobilya parçaları gibi...

Genel tatilde çalışan işçiye 1 yevmiye fazla ödenir

Ulusal bayram ve genel tatillerimizde çalışan işçilere yapılacak olan ödeme kamuoyunda zaman...

Mücadeleyi hatırlamak

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “aşkımız, sevdamız” dediği İstanbul, 31...

BJK proje takımı değildir!

Beşiktaş Jimnastik Kulübü 116 yıllık bir kulüptür. Tarihsel süreç içinde, ülkenin kurtuluşuna...

Ekrem İmamoğlu’ndan ilk talimat

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mesaisinin ilk gününde belediye ve...

İBB Başkanı İmamoğlu, Erdoğan’ı karşıladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ilk mesai gününde “Erdoğan İstanbul'a gelecek....

Sonraki haber